Inżynier będzie mógł sporządzać świadectwa energetyczne?

2009-03-23 11:08

Rada Ministrów przyjęła 17 marca br. projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zaproponowane przepisy łagodzą obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej lokalu mieszkalnego oraz rozszerzają katalog osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej o osoby, które ukończyły studia inżynierskie na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewnych.

Określono również standardy związane ze sporządzaniem świadectw. Wskazano sytuacje, w których minister infrastruktury odbiera uprawnienia do sporządzania świadectw oraz okoliczności uzasadniające wpis do tzw. rejestru negatywnego, stanowiącego informację publiczną o osobach, którym takie uprawnienia odebrano.

Możliwe będzie dokonanie oceny energetycznej lokalu mieszkalnego na podstawie oceny energetycznej innego mieszkania z tej samej grupy. Chodzi o lokal mieszkalny m.in. o takich samych parametrach konstrukcyjno–materiałowych i instalacyjnych oraz jednakowym stopniu zużycia. Nowe rozwiązanie umożliwi wykorzystanie oceny energetycznej, która została wykonana dla lokalu „reprezentatywnego” i zastosowanie jej dla innej grupy lokali mieszkalnych. Na osoby sporządzające świadectwa charakterystyki energetycznej nałożono obowiązek ich przechowywania przez 10 lat oraz ubezpieczania się od odpowiedzialności cywilnej. Ponadto określono tryb rozpoczęcia postępowania wyjaśniającego, mającego na celu ustalenie niedopełnienia obowiązków bądź naruszenia zakazów przez osobę sporządzającą świadectwo charakterystyki energetycznej. Postępowanie to będzie prowadzone przez ministra infrastruktury, który w razie ustalenia, że naruszono przepisy, wyda decyzję o utracie uprawnień przez tę osobę. Przewidziano możliwość odwołania się od decyzji ministra.

Nowe przepisy wprowadzają zasadę, że osoba sporządzająca świadectwo dla budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową, nie może być jednocześnie np. uczestnikiem procesu budowlanego, wykonawcą robót budowlanych, właścicielem oraz zarządcą tego budynku i lokalu mieszkalnego. Sporządzający świadectwo nie może być także właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do ocenianego lokalu. Nie może mieć także powiązań kapitałowych z ww. osobami. Rozwiązanie to wzmocni obiektywizm i niezależność osób sporządzających świadectwa charakterystyki energetycznej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej