Inwestorzy indywidualni mogą odetchnąć z ulgą

2007-05-22 14:57
vat
Autor: Gettyimages

8 maja 2007 r. skierowano do pierwszego czytania poselski projekt o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Nowe przepisy zakładają wydłużenie okresu obowiązywania ulgi budowlanej na zwrot VAT – bezterminowo. Dla inwestorów indywidualnych to bardzo dobra wiadomość, bowiem prawo do ubiegania się o zwrot części podatku VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych przysługuje im tylko do końca 2007 roku.

W projekcie nowelizacji zaproponowano równocześnie podwyższenie limitów o 30%. Uzasadnieniem takiej propozycji jest wzrost cen, który następuje pomiędzy okresem, z którego pochodzą dane statystyczne brane pod uwagę przy obliczaniu limitu, a dniem złożenia wniosku o zwrot VAT. Wprowadzono również zasadę, w myśl której podatnikowi przysługiwać mógłby nowy pełen limit zwrotu, co 6 lat licząc od dnia złożenia przez podatnika pierwszego wniosku o zwrot VAT. Dla każdego podatnika zatem limit ten mógłby obejmować inny okres czasu. Na przykład, gdyby podatnik złożył wniosek o zwrot VAT 15 lutego 2007, wówczas w okresie od 15 lutego 2007 do 14 lutego 2013 przysługiwałby mu jeden pełen limit zwrotu VAT, a od 15 lutego 2013 – kolejny, nowy, pełen limit zwrotu VAT, itd.
 
Zgodnie zatem z projektem ustawy, biorąc pod uwagę obowiązujące w maju 2007 wskaźniki statystyczne, prywatny inwestor mógłby otrzymać zwrot nawet 22,5 tys. zł co sześć lat. Autorzy projektu podkreślają, że planowane wydatki Skarbu Państwa z tytułu zwrotu VAT na materiały budowlane były, jak dotąd, znacząco wyższe od rzeczywiście dokonanych zwrotów. Założono, że w dalszym okresie wydatki te ulegną obniżeniu.
 
Ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2008. Biuro Analiz Sejmowych potwierdziło zgodność rozwiązań przyjętych w projekcie z prawem europejskim.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej