Holandia doceniła wzorce

2009-03-16 11:51

Niderlandzki system prawny regulujący zasady realizacji projektów budowlanych częściowo wzorowany jest na warunkach określonych przez FIDIC. Dla dużych lub etapowych inwestycji inżynieryjno-budowlanych, projektowanych przez zamawiającego, obowiązuje tu regulacja Uniforme Administratieve Voorwaarden UAV (Ujednolicone warunki administracyjne) z 1989 r. Przepisy te oparte są na wzorze zawartym w Czerwonej Książce.

Na mocy tych regulacji w imieniu zamawiającego występuje inżynier, który kontroluje jakość wykonania projektu oraz potwierdza ilość i jakość wykonanych robót. Obowiązek dostarczania dokumentacji technicznej spoczywa na zamawiającym, nie musi dotyczyć wszystkich elementów projektu.

Dla robót inżynierskich i projektów budowlanych złożonych i trudnych do wykonania, w których prowadzenie pomiarów robót może być utrudnione i dyskusyjne oraz dla warunków kontraktowych obowiązujących dla urządzeń elektrycznych i mechanicznych obowiązują zasady sformułowane w dokumencie Uniforme Administratieve Voorwaarden voor Geintegreerde Contracten UAV-GC (Ujednolicone warunki administracyjne dla umów zintegrowanych) z 2005 r., który wzorowany jest na Żółtej książce. Warunki te przewidziane są dla robót, które na podstawie wytycznych projektuje i wykonuje wykonawca. Zasada ta nie jest jednak regułą bezwzględnie obowiązująca, w konsekwencji czego zamawiający może w części przygotować dokumentację projektowa.

W Holandii stosowane są także warunki kontraktowe według wzoru zawartego w Białej Książce. Zawarte są one w regulacji De Nieuwe Regeling DNR (Nowe Regulacje) z 2005 r. i dotyczą umów zawieranych pomiędzy klientem (zamawiającym) a konsultantem. Warunki te obowiązują dla wszystkich rodzajów usług intelektualnych związanych z programowaniem, wykonywaniem studiów wykonalności, projektowaniem technicznym, nadzorem architektonicznym i budowlanym oraz zarządzaniem budową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej