W Finlandii umowa o charakterze zwyczajowym

2009-03-16 11:31

Warunki kontraktów na roboty budowlane nie są w Finlandii regulowane prawnie. Istnieje natomiast akt prawny (228/1929) umożliwiający interwencję w przypadku niesprawiedliwych warunków umowy.

Wzorcem warunków kontraktowych najpowszechniej stosowanym w Finlandii jest YSE 1998, dostępny m.in. w językach: fińskim, angielskim, szwedzkim, rosyjskim, estońskim, i łotewskim. Zamówienia na tego typu wzorzec umów można składać w siedzibie Rakennusteollisuuden Kustannus RTK Oy. Oczywiście również w Finlandii istnieje możliwość tworzenia umów typu FIDIC lub VOB, nie są one jednak stosowane powszechnie.

W Finlandii już w latach 70. podmioty zaangażowane w projekty budowlane – inwestorzy, wykonawcy i dostawcy – wypracowali kompromis w sprawie warunków zawierania kontraktów. Nie wzorowano się na zapisach zawartych w warunkach kontraktowych FIDIC lub VOB, lecz opracowano własne standardy. Ogólne warunki kontraktów budowlanych (Rakennusurakan yleiset sopimusehdot, YSE) nie mają obligatoryjnie obowiązującej mocy prawnej, ale z uwagi na prostotę i przejrzystość są powszechnie stosowane i nabrały charakteru zwyczajowego. W opinii Kari Koho - odpowiadającego w Federacji Przemysłu Budowlanego za sprawy kontraktów, fiński model gwarantuje inwestorom i wykonawcom bardziej równoprawną pozycję niż standardy FIDIC i VOB.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej