W Finlandii umowa o charakterze zwyczajowym

2009-03-16 11:31

Warunki kontraktów na roboty budowlane nie są w Finlandii regulowane prawnie. Istnieje natomiast akt prawny (228/1929) umożliwiający interwencję w przypadku niesprawiedliwych warunków umowy.

Wzorcem warunków kontraktowych najpowszechniej stosowanym w Finlandii jest YSE 1998, dostępny m.in. w językach: fińskim, angielskim, szwedzkim, rosyjskim, estońskim, i łotewskim. Zamówienia na tego typu wzorzec umów można składać w siedzibie Rakennusteollisuuden Kustannus RTK Oy. Oczywiście również w Finlandii istnieje możliwość tworzenia umów typu FIDIC lub VOB, nie są one jednak stosowane powszechnie.

W Finlandii już w latach 70. podmioty zaangażowane w projekty budowlane – inwestorzy, wykonawcy i dostawcy – wypracowali kompromis w sprawie warunków zawierania kontraktów. Nie wzorowano się na zapisach zawartych w warunkach kontraktowych FIDIC lub VOB, lecz opracowano własne standardy. Ogólne warunki kontraktów budowlanych (Rakennusurakan yleiset sopimusehdot, YSE) nie mają obligatoryjnie obowiązującej mocy prawnej, ale z uwagi na prostotę i przejrzystość są powszechnie stosowane i nabrały charakteru zwyczajowego. W opinii Kari Koho - odpowiadającego w Federacji Przemysłu Budowlanego za sprawy kontraktów, fiński model gwarantuje inwestorom i wykonawcom bardziej równoprawną pozycję niż standardy FIDIC i VOB.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej