Emerytura po 50. roku życia. Czy mając 50 lat mogę przejść na emeryturę? Wyjaśniamy

2024-03-27 13:28
Czy można być emerytem w wieku 50 lat?
Autor: Szymon Starnawski Czy można być emerytem w wieku 50 lat?

Emerytura powszechna z ZUS to tylko jedna z form zabezpieczenia emerytalno-rentowego w Polsce. Oprócz ZUS zabezpieczenie emerytalne zapewniają również branżowe zakłady ubezpieczeń emerytalno-rentowych dla służb mundurowych, górników, sędziów i prokuratorów oraz rolników. Czy można być emerytem już w wieku 50 lat?

Spis treści

 1. Czy mając 50 lat mogę przejść na emeryturę?
 2. Dla kogo wcześniejsza emerytura?
 3. Kiedy może przejść na emeryturę policjant i wojskowy?
 4. Artystyczna emerytura nawet w wieku 40 lat
Murator Remontuje: Jak poprawnie przygotować ściany do malowania?
Materiał sponsorowany

Czy mając 50 lat mogę przejść na emeryturę?

Emeryturę lub rentę pobiera obecnie co czwarty Polak. Największa liczba korzysta ze świadczeń z ZUS, ale część należy do branżowych zakładów emerytalno-rentowych. Należą do nich:

 • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, KRUS,
 • Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
 • Wojskowe Biura Emerytalne Ministerstwa Obrony Narodowej.

System emerytalny ZUS i branżowy nie jest jednakowy i z tego mogą wynikać różnice uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych. Zmiany jakie nastąpiły w ostatnich latach zbliżyły systemy do siebie, ale wciąż grupy branżowe również w ZUS mają pewne przywileje, do których zalicza się możliwość przejścia na emeryturę w wieku 50, a nawet mniej lat. Mogą na to liczyć górnicy, służby mundurowe i wojskowi.

Dla kogo wcześniejsza emerytura?

Na przykład dla górnika. Emerytura górnicza na nowych zasadach przewiduje wiek emerytalny 50 lat bez względu na płeć po przepracowaniu 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym 15 lat pracy górniczej. Jeśli jednak osoba wykonywała pracę górniczą przez 15 lat może ubiegać się o emeryturę w wieku 50 lat!

Górnicy mają także możliwość przejścia na emeryturę w dowolnym wieku, ale muszą wykonywać 25 lat pracy górniczej pod ziemią w pełnym wymiarze czasu pracy. Oznacza to, że górnik, który ukończył szkołę zawodową i od razu rozpoczął pracę może przejść na emeryturę mając 45, a nawet mniej lat.

Kiedy może przejść na emeryturę policjant i wojskowy?

Preferencyjne warunki przejścia na emeryturę mają wojskowi, policjanci i funkcjonariusze m.in.:

 • Straży Granicznej,
 • Straży Marszałkowskiej,
 • Służby Ochrony Państwa,
 • Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
 • Służby Celnej,
 • Państwowej Straży Pożarnej,
 • Służby Celno-Skarbowej,
 • Służby Więziennej.

Od 2013 r. obowiązują nowe zasady nabywania praw do emerytury dla służb mundurowych i wojska. Jednak wszyscy którzy byli rozpoczęli służbę przed 1 stycznia 2013 r. podlegają poprzedniemu systemowi lub mogą wybrać po odbyciu 25 lat służby czy chcą być rozliczeni na starych czy nowych zasadach..

Wszyscy, którzy rozpoczęli służbę przed 1 stycznia 2013 r. mają prawo przejścia na emeryturę po 15 latach służby. To oznacza możliwość zostania emerytem w wieku 35 lat! Jednak to się nie opłaca to ponieważ świadczenie będzie wynosić zaledwie 40% podstawy wymiaru emerytury z 15 lat. Za każdy kolejny rok służby można zyskać dodatkowe 2,6%. Przepracowując kolejne 12 lat można zyskać i zostać emerytem w wieku 47 lat.

Zatrudnieni po 31 grudnia 2012 r. nie nabywają praw emerytalnych w tak wczesnym wieku, bo aby je uzyskać muszą ukończyć 55. rok życia i mieć przynajmniej 25-letni staż służby.

Artystyczna emerytura nawet w wieku 40 lat

Artyści mogą skorzystać z wcześniejszego wieku emerytalnego, ale muszą udokumentować co najmniej 15 lat działalności twórczej lub artystycznej. Należą do nich:

 • tancerz, akrobata, gimnastyk, ekwilibrysta, kaskader w wypadku w wieku 40 lat dla kobiet i 45 lat dla mężczyzn,
 • solista wokalista, muzyk grający na instrumentach dętych, treser zwierząt drapieżnych w wieku 45 lat dla kobiet i 50 lat dla mężczyzn,
 • artysta chóru, żongler, komik cyrkowy, aktor teatru lalek w wieku 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn.

Prawa do emerytury artyści tych profesji uzyskują ze względu na pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze na podstawie ustawy o emeryturach pomostowych.

Najbrzydsze miejsca Warszawy - zdjęcia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej