Druga waloryzacja emerytur 2024 - tabela. Jakie podwyżki emerytur przyniesie waloryzacja emerytur 2024?

2023-11-14 14:09
Emerytury
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator

Będzie druga waloryzacja emerytur. Pierwsza decyzja o waloryzacji emerytur została zrealizowana w marcu 2023 roku, kiedy to emerytury i renty zostały podwyższone wskaźnikiem waloryzacji 114,8 proc. Druga waloryzacja w 2024 roku wyniesie 112,3 proc.

Spis treści

  1. Druga waloryzacja emerytur 2024
  2. Waloryzacja emerytur i rent 2024: ile wyniesie najniższa emerytura?
  3. Kolejna waloryzacja świadczeń: ile wyniesie trzynasta i czternasta emerytura 2024?
  4. Nowe emerytury po drugiej waloryzacji: dlaczego mniej na rękę
Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz

Taka decyzja rządu jest zapisana w projekcie ustawy budżetowej na 2024 rok. To oznacza, że rząd zarezerwował pieniądze na kolejną waloryzację i to już pewne, że o tyle świadczenia wzrosną.

Druga waloryzacja emerytur 2024

W projekcie ustawy budżetowej rząd wniósł, by Sejm uchwalił kolejną waloryzację emerytur i rent według wskaźnika 112,3 proc.

To oznacza podwyższenie wartości świadczeń brutto o 12,3 proc. Jest to nieco mniej niż w marcu 2023, ale od tego czasu inflacja też spadła. W sierpniu wynosi już tylko 10,1 proc., a ekonomiści są zgodni, że we wrześniu 2023 będzie już jednocyfrowa i dalej będzie spadać.

Waloryzacja emerytur i rent zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych następuje z dniem 1 marca. To oznacza, że po raz kolejny podwyższone świadczenia emeryci i renciści zaczną otrzymywać od 1 marca 2024 roku.

Emerytury po waloryzacji od marca 2024 r. brutto i netto
Autor: Wyliczenia własne Ile wyniesie waloryzacja emerytur od marca 2024 r. Jaka ich nowa wysokość brutto Link: powiększ tabelę

Waloryzacja emerytur i rent 2024: ile wyniesie najniższa emerytura?

Po tej drugiej w tym roku decyzji o waloryzacji emerytur i rent, od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura wyniesie 1 783,82 zł, a na rękę 1 623,28 zł.

W tym roku od 1 marca do lutego 2024 r. wynosi 1 588,42 zł brutto i 1 445,48 zł na rękę. Oznacza to, że od marca 2024 r. przez kolejnych 12. miesięcy każdy kto dostaje najniższą emeryturę będzie ją otrzymywał na rękę wyższą o ok. 180 zł.

Minimalna podwyżka najniższych emerytur i rent może być jeszcze wyższa, jeśli rząd – czego w tej chwili potwierdzić nie można, ale wykluczyć też nie wolno – zdecyduje się na waloryzację kwotowo-procentową, np. zamiast o 195,38 zł brutto – jak wynika ze wskaźnika waloryzacyjnego – podwyższy najniższą emeryturę kwotowo, np. o 250 zł.

Tak się zdarzało w ostatnich latach.

Emerytury po waloryzacji 2024 - brutto i netto
Autor: Wyliczenia własne Emerytury po waloryzacji 2024 - brutto i netto, przykładowe wyliczenia Link: powiększ tabelę

Kolejna waloryzacja świadczeń: ile wyniesie trzynasta i czternasta emerytura 2024?

Wysokość najniższej emerytury jest też ważna ze względu na trzynastą emeryturę, która dla wszystkich emerytów wynosi tyle samo – jest dokładnie w wysokości trzynastej emerytury.

W 2024 r. będzie to więc co najmniej 1 783,82 zł, a na rękę 1 623,28 zł. Może być też więcej, jeśli najniższe świadczenia zwaloryzowane zostaną kwotowo.

Czternastka, jak widać choćby po tegorocznej, nie musi być w wysokości najniższej emerytury, ale wyższa. Jednak wysokość najniższej emerytury w danym roku jest gwarancją, że przynajmniej tyle wyniesie to drugie dodatkowe świadczenie w roku dla emerytów i rencistów otrzymujących najniższe kwoty z ZUS (do wysokości 2 900 zł brutto; potem pomniejszana na zasadzie złotówka za złotówkę).

Nowe emerytury po drugiej waloryzacji: dlaczego mniej na rękę

Ile wyniosą nowe emerytury, na przykładowych wyliczeniach pokazujemy w tabeli u góry. Są tam kwoty aktualnej emerytury brutto, kwota waloryzacji – czyli o ile zwiększy się od 1 marca 2024 r. wysokość świadczenia brutto i ile nowa emerytura brutto wynosić będzie od marca 2024 do lutego 2025 roku.

Tutaj zaś przedstawiamy drugą tabelę – nowych emerytur brutto i kolejnych pomniejszeń, które ostatecznie prowadzą do tego, co emeryt dostaje na rękę.

Dlaczego jest różnica między kwotą brutto nowej emerytury po waloryzacji a kwotą netto, czyli tą, którą emeryt dostanie na konto w banku lub przyniesie mu listonosz?

Wszyscy emeryci płacą od emerytury 9 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne. I to jest pierwsze pomniejszenie.

Potem jest zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych – PIT. Jednak sam podatek należy się dopiero po przekroczeniu 30 000 zł rocznego dochodu do opodatkowania.

Dlatego u emerytów otrzymujących brutto niecałe 2,8 tys. zł miesięcznie, pojawia się drugie pomniejszenie – zaliczka na podatek. W naszej tabeli przykładowych wyliczeń jest ona uśredniona dla miesiąca – w praktyce w większości przypadków potrącenia będą nieco niższe lub wyższe, bo algorytm wyliczający przelew z ZUS uwzględni pomniejszenie zaliczki adekwatne do kwoty wolnej od podatku za cały rok. Ale wszystko zbilansuje się co do grosza w rozliczeniu za cały rok.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej