Druga waloryzacja emerytur 2024 - tabela. Jakie podwyżki emerytur przyniesie waloryzacja emerytur 2024?

2023-11-14 14:09
Emerytury
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator

Będzie druga waloryzacja emerytur. Pierwsza decyzja o waloryzacji emerytur została zrealizowana w marcu 2023 roku, kiedy to emerytury i renty zostały podwyższone wskaźnikiem waloryzacji 114,8 proc. Druga waloryzacja w 2024 roku wyniesie 112,3 proc.

Spis treści

  1. Druga waloryzacja emerytur 2024
  2. Waloryzacja emerytur i rent 2024: ile wyniesie najniższa emerytura?
  3. Kolejna waloryzacja świadczeń: ile wyniesie trzynasta i czternasta emerytura 2024?
  4. Nowe emerytury po drugiej waloryzacji: dlaczego mniej na rękę
Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz

Taka decyzja rządu jest zapisana w projekcie ustawy budżetowej na 2024 rok. To oznacza, że rząd zarezerwował pieniądze na kolejną waloryzację i to już pewne, że o tyle świadczenia wzrosną.

Druga waloryzacja emerytur 2024

W projekcie ustawy budżetowej rząd wniósł, by Sejm uchwalił kolejną waloryzację emerytur i rent według wskaźnika 112,3 proc.

To oznacza podwyższenie wartości świadczeń brutto o 12,3 proc. Jest to nieco mniej niż w marcu 2023, ale od tego czasu inflacja też spadła. W sierpniu wynosi już tylko 10,1 proc., a ekonomiści są zgodni, że we wrześniu 2023 będzie już jednocyfrowa i dalej będzie spadać.

Waloryzacja emerytur i rent zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych następuje z dniem 1 marca. To oznacza, że po raz kolejny podwyższone świadczenia emeryci i renciści zaczną otrzymywać od 1 marca 2024 roku.

Emerytury po waloryzacji od marca 2024 r. brutto i netto
Autor: Wyliczenia własne Ile wyniesie waloryzacja emerytur od marca 2024 r. Jaka ich nowa wysokość brutto Link: powiększ tabelę

Waloryzacja emerytur i rent 2024: ile wyniesie najniższa emerytura?

Po tej drugiej w tym roku decyzji o waloryzacji emerytur i rent, od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura wyniesie 1 783,82 zł, a na rękę 1 623,28 zł.

W tym roku od 1 marca do lutego 2024 r. wynosi 1 588,42 zł brutto i 1 445,48 zł na rękę. Oznacza to, że od marca 2024 r. przez kolejnych 12. miesięcy każdy kto dostaje najniższą emeryturę będzie ją otrzymywał na rękę wyższą o ok. 180 zł.

Minimalna podwyżka najniższych emerytur i rent może być jeszcze wyższa, jeśli rząd – czego w tej chwili potwierdzić nie można, ale wykluczyć też nie wolno – zdecyduje się na waloryzację kwotowo-procentową, np. zamiast o 195,38 zł brutto – jak wynika ze wskaźnika waloryzacyjnego – podwyższy najniższą emeryturę kwotowo, np. o 250 zł.

Tak się zdarzało w ostatnich latach.

Emerytury po waloryzacji 2024 - brutto i netto
Autor: Wyliczenia własne Emerytury po waloryzacji 2024 - brutto i netto, przykładowe wyliczenia Link: powiększ tabelę

Kolejna waloryzacja świadczeń: ile wyniesie trzynasta i czternasta emerytura 2024?

Wysokość najniższej emerytury jest też ważna ze względu na trzynastą emeryturę, która dla wszystkich emerytów wynosi tyle samo – jest dokładnie w wysokości trzynastej emerytury.

W 2024 r. będzie to więc co najmniej 1 783,82 zł, a na rękę 1 623,28 zł. Może być też więcej, jeśli najniższe świadczenia zwaloryzowane zostaną kwotowo.

Czternastka, jak widać choćby po tegorocznej, nie musi być w wysokości najniższej emerytury, ale wyższa. Jednak wysokość najniższej emerytury w danym roku jest gwarancją, że przynajmniej tyle wyniesie to drugie dodatkowe świadczenie w roku dla emerytów i rencistów otrzymujących najniższe kwoty z ZUS (do wysokości 2 900 zł brutto; potem pomniejszana na zasadzie złotówka za złotówkę).

Nowe emerytury po drugiej waloryzacji: dlaczego mniej na rękę

Ile wyniosą nowe emerytury, na przykładowych wyliczeniach pokazujemy w tabeli u góry. Są tam kwoty aktualnej emerytury brutto, kwota waloryzacji – czyli o ile zwiększy się od 1 marca 2024 r. wysokość świadczenia brutto i ile nowa emerytura brutto wynosić będzie od marca 2024 do lutego 2025 roku.

Tutaj zaś przedstawiamy drugą tabelę – nowych emerytur brutto i kolejnych pomniejszeń, które ostatecznie prowadzą do tego, co emeryt dostaje na rękę.

Dlaczego jest różnica między kwotą brutto nowej emerytury po waloryzacji a kwotą netto, czyli tą, którą emeryt dostanie na konto w banku lub przyniesie mu listonosz?

Wszyscy emeryci płacą od emerytury 9 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne. I to jest pierwsze pomniejszenie.

Potem jest zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych – PIT. Jednak sam podatek należy się dopiero po przekroczeniu 30 000 zł rocznego dochodu do opodatkowania.

Dlatego u emerytów otrzymujących brutto niecałe 2,8 tys. zł miesięcznie, pojawia się drugie pomniejszenie – zaliczka na podatek. W naszej tabeli przykładowych wyliczeń jest ona uśredniona dla miesiąca – w praktyce w większości przypadków potrącenia będą nieco niższe lub wyższe, bo algorytm wyliczający przelew z ZUS uwzględni pomniejszenie zaliczki adekwatne do kwoty wolnej od podatku za cały rok. Ale wszystko zbilansuje się co do grosza w rozliczeniu za cały rok.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej