Dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu 2022 - wniosek tylko do 15 listopada! Ile dopłaty do nowego dachu? Gdzie składać wnioski

2022-11-15 7:27
Dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu 2022
Autor: Getty Images Dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu 2022 - od 17 października 2022 można składać wnioski o wymianę pokrycia dachowego. Wnioski przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu 2022 to projekt w ramach Krajowego Planu Odbudowy, który ruszył 17 października. ARiMR przyjmuje już wnioski o wymianę eternitu. Dzięki nowemu programowi będzie można nie tylko usunąć wyroby zawierające azbest, ale też zastąpić je nowym pokryciem dachowym. Jednak jest limit powierzchni. Jaki? Ile wynosi dopłata do wymiany dachu? Gdzie i do kiedy będzie można złożyć wniosek?

Ważne

Nowe dofinansowanie jest uzupełnieniem aktualnie realizowanego programu utylizacji pokryć dachowych zawierających azbest tj. „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”. Aby uniknąć podwójnego finansowania tego samego przedsięwzięcia, projektowane wsparcie nie obejmuje demontażu i utylizacji zdjętego azbestu. Ta cześć realizowana jest w ramach istniejącego programu.

Spis treści

 1. Dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu 2022 - dla kogo?
 2. Ile wynosi dofinansowanie do nowego dachu? Jaki limit?
 3. Jakie warunki otrzymania dofinansowania do wymiany dachu 2022?
 4. Od kiedy można składać wnioski o dofinansowanie do wymiany dachu?
 5. Gdzie składać wnioski o dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu?
 6. Kiedy wypłata pieniędzy do wymiany dachu?

Dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu 2022 - dla kogo?

O dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników lub którym przyznano dopłaty bezpośrednie, co najmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o dopłatę. Rolnik musi być też właścicielem lub współwłaścicielem budynku, na którym będzie wymieniane pokrycie dachowe.

Czytaj też:

Ile wynosi dofinansowanie do nowego dachu? Jaki limit?

Dofinansowanie to 40 zł do m², a limit powierzchni dachu, którą można wymienić z wykorzystaniem wsparcia, to maks. 500 m². Z wyliczeń wychodzi, że maksymalne dofinansowanie to 20 000 zł.

Jakie warunki otrzymania dofinansowania do wymiany dachu 2022?

Aby otrzymać dofinansowanie należy spełnić następujące warunki:

 • wymiana dachu nie powinna być rozpoczęta przed dniem złożenia wniosku o pomoc,
 • musi dotyczyć pokrycia dachowego na całym budynku,
 • prace związane z wymianą nie mogą trwać dłużej niż 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy i zakończyć się nie później niż do końca 2025 roku,
 • konieczne jest zgłoszenie w gminie pokrycia z eternitu do utylizacji.

Czytaj też:

Od kiedy można składać wnioski o dofinansowanie do wymiany dachu?

Wnioski można będzie składać od 17 października 2022 roku do 15 listopada 2022.

Gdzie składać wnioski o dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu?

Wnioski będzie przyjmowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wyłącznie w formie elektronicznej. Trzeba będzie skorzystać z formularza udostępnionego przez Agencję na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), pod adresem epue.armir.gov.pl.

Kiedy wypłata pieniędzy do wymiany dachu?

Przewidziano wsparcie w formie ryczałtu, czyli pieniądze będą wypłacane po zrealizowaniu inwestycji. Będzie można również wnioskować o wypłatę zaliczki w wysokości 50% wartości przedsięwzięcia.

Aby otrzymać dofinansowanie rolnik będzie musiał, przed zakończeniem przedsięwzięcia, zgłosić w gminie wymienione pokrycie dachowe do utylizacji, w ramach ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest. Program realizowany w latach 2019-2023.

Wniosek o usunięcie wyrobów zawierających azbest należy składać:

 • w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”),
 • w przypadku braku podpisu elektronicznego, oprócz przesłania wersji elektronicznej, należy złożyć wygenerowany przy użyciu GWD wydruk wniosku.

Wnioskodawcy są informowani odrębnym pismem o wyniku oceny.

Źródło: gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej