Dodatek elektryczny - wniosek od 1 grudnia 2022! Dla kogo 1000 i 1500 zł do prądu? Jak dostać dopłatę do ogrzewania elektrycznego?

2022-11-25 16:30
Dodatek elektryczny do prądu 2022
Autor: gettyimages Dodatek elektryczny do prądu 2022 - wniosek można składać już od 1 grudnia. Dodatki 1000 zł i 1500 zł będą wypłacane w marcu przyszłego roku

Dodatek elektryczny 1000 i 1500 zł przewidziany jest dla tych, którzy jako główne źródło ciepła wykorzystują ogrzewanie elektryczne, ale też pompy ciepła. Dopłata do ogrzewania prądem nie przysługuje jednak wszystkim ogrzewającym swoje domy energią elektryczną. Dla kogo dodatek elektryczny? Wniosek o dodatek elektryczny można złożyć od 1 grudnia 2022.

Spis treści

  1. Dla kogo dodatek elektryczny do prądu w 2022?
  2. Dodatek elektryczny do pomp ciepła, ale nie dla fotowoltaiki!
  3. Jak dostać dodatek elektryczny? Warunki
  4. Dodatek elektryczny także bez deklaracji CEEB i wniosku
  5. Wzór wniosku o dodatek elektryczny
  6. Od kiedy wniosek?
  7. Gdzie złożyć wniosek o dodatek elektryczny?
  8. Weryfikacja wniosków

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej weszła w życie 3 listopada 2022. Zakłada m.in., że w 2023 ceny prądu będą zamrożone na poziomie tego roku do określonych limitów zużycia, o czym poniżej:

Ustawa wprowadza też jednorazowy dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych, których główne źródło ogrzewania zasilane jest prądem.

Dla kogo dodatek elektryczny do prądu w 2022?

Ustawa przewiduje jednorazowy dodatek elektryczny dla tych gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej powyżej 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.

Dodatek elektryczny do pomp ciepła, ale nie dla fotowoltaiki!

Trzeba wiedzieć, że właściciele domów, którzy zainwestowali w fotowoltaikę nie dostaną dodatku elektrycznego. Nawet jeśli mają też pompę ciepła. W ustawie wyraźnie podkreślono, że jeśli gospodarstwo domowe korzysta z energii elektrycznej wytwarzanej z mikroinstalacji fotowoltaicznej, dodatek elektryczny nie przysługuje.

Dodatek elektryczny nie przysługuje również gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego lub dodatku do innych źródeł ciepła, jak pellet, gaz LPG, drewno czy olej opałowy. 

Jak dostać dodatek elektryczny? Warunki

Co do zasady, dodatek elektryczny powiązany jest z adresem zamieszkania, czyli: jeden dodatek na jeden adres. Nowelizacja ustawy zakłada jednak możliwość wypłaty kilku dodatków elektrycznych na jeden adres i piec współdzielony. Chodzi tutaj o gospodarstwa domowe żyjące pod jednym adresem, ale które mają dwa różne źródła ogrzewania.

Nowe przepisy mówią, że "jeśli pod jednym adresem, ale w odrębnych lokalach mieszka kilka gospodarstw domowych i wykorzystują one różne lub współdzielone źródła ogrzewania wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, to każdemu z tych gospodarstw domowych będzie przyznany dodatek elektryczny".

Przesłanki do wypłaty dodatku elektrycznego w przypadku takich gospodarstw domowych ustali wójt, burmistrz albo prezydent miasta decyzją administracyjną, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, z którego będzie wynikać zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania.

Nowelizacja określa (art. 2 ust 2d), też, że wójt, burmistrz albo prezydent miasta dokonuje wpisu źródła ciepła do CEEB, jeżeli źródło nie było wcześniej zgłoszone do ewidencji, bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji.

Dodatek elektryczny także bez deklaracji CEEB i wniosku

W nowych przepisach z 27 października zapisano, że, dodatek elektryczny przysługuje, gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego, nie zostało zgłoszone lub wpisane do CEEB do dnia 11 sierpnia 2022 r., a w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ustalono, że źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest energia elektryczna. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego sporządza się notatkę służbową. Wpis do CEEB dokonuje wtedy wójta, burmistrza albo prezydenta miasta z urzędu bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji.

Podobnie jest wówczas, jeśli gospodarstwo domowe nie złożyło wniosku o dodatek, a w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ustalono, że źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest energia elektryczna - dodatek elektryczny będzie przyznany.

Wzór wniosku o dodatek elektryczny

Wniosek o dodatek elektryczny

Od kiedy wniosek?

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego będzie można złożyć od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023 r. Wnioski złożone  po tym terminie pozostaną bez rozpatrzenia. Gmina na wypłatę pieniędzy ma czas do 31 marca 2023 r.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek elektryczny?

Wnioski będzie można składać w urzędzie gminy lub miasta - osobiście lub za pomocą poczty oraz online przez e-PUAP. Aktualne wzory pisma mają być dostępne dla zainteresowanych w gminach oraz w sieci. Informację o przyznaniu dodatku otrzymamy bezpośrednio w Urzędzie Gminy lub mailowo.

Jak złożyć wniosek przez e-PUAP? Należy zalogować się do portalu e-PUAP, następnie wybrać z katalogu spraw: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Wybrać adres odpowiedniego urzędu, rodzaj pisma, załączyć wniosek, podpisać go elektronicznie i wysłać.

Instrukcja jak założyć profil zaufany i uzyskać podpis elektroniczny poniżej:

Weryfikacja wniosków

Trzeba wiedzieć, że informacje składane we wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego podlegają odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Jeżeli podczas weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego urzędnik będzie miał wątpliwości, co do zgodności ze stanem faktycznym informacji w nim podanych, może przeprowadzić wywiad środowiskowy. Niewyrażenie zgody na przeprowadzenie kontroli lub uniemożliwienie jej przeprowadzenia, będzie podstawą do odmowy przyznania dodatku elektrycznego. 

Rząd szacuje, że z rozwiązania skorzysta ok. 800 tys. gospodarstw domowych. Na wypłacenia dodatków elektrycznych rząd ma przeznaczyć ok. 1 mld zł.

Zobacz, jak powstaje wielolicznikowa instalacja LPG

Źródło: PAP, Dziennik Ustaw

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej