Dodatek do emerytury dla wdowy 2024 - kiedy wejdzie w życie renta wdowia? Kiedy ZUS zacznie wypłacać wdowie emerytury?

2024-01-25 15:07
Dodatek do emerytury dla wdowy 2024
Autor: Szymon Starnawski Co z wdowią emerytura w 2024?

Sejm pracuje nad ustawą o wdowiej emeryturze. Dzięki niej wdowy i wdowcy będą mogli zyskać po waloryzacji w marcu 2024 r. około 8500 zł z nowego świadczenia. Czy są szanse na szybkie uchwalenie ustawy o rencie wdowiej?

Szkoła Budowania: Instalacja grzewcza

Spis treści

  1. Co to jest renta wdowia?
  2. Kiedy ZUS zacznie wypłacać wdowie emerytury?

W lipcu 2023 r. Sejm poprzedniej kadencji rozpoczął pracę nad obywatelskim projektem o rencie wdowiej zgłoszonym przez OPZZ. Jego założeniem jest wyłączenie świadczenia dla osób, które utraciły współmałżonków z pakietu renty rodzinnej i stworzenie osobnego świadczenia. Prace nad ustawą kontynuuje nowy parlament. Jedną z najważniejszych kwestii jest finansowanie, które ma pochłonąć 13 mld złotych i w każdym kolejnym roku będzie wyższe.

Co to jest renta wdowia?

Zasady i warunki nabywania renty wdowiej bazują na obecnych przepisach dotyczących renty rodzinnej dla osób, które utraciły współmałżonka. Osoba zmarła musiała mieć prawo do:

  • emerytury lub do jej uzyskania;
  • emerytury pomostowej;
  • zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego;
  • renty lub do jej uzyskania;

Nowa ustawa zmienia zasadniczo zasady finansowe świadczenia. W myśl projektu wdowa lub wdowiec będzie miała wybór zachowania swoich świadczeń: emerytury, renty, pensji i dodania do nich 50% renty rodzinnej po zmarłym lub pobierania 100% renty rodzinnej po zmarłej osobie i powiększenia jej o 50% swojego świadczenia. Takie podejście pozwala wybrać dla siebie bardziej korzystną opcję.

Kiedy ZUS zacznie wypłacać wdowie emerytury?

Świadczenie byłoby na nowo przeliczoną emeryturą z dodatkiem. Renta wdowia nie może być wyższa od trzykrotności przeciętnej emerytury, która obecnie według danych ZUS wynosi 2545 zł. Maksymalnie świadczenie w tym momencie mogłoby wynosić więc 7635 zł.

W przypadku jeśli nowy Sejm, tak jak obiecywała zwycięska koalicja w kampanii, zaliczy ustawę do najważniejszych, możemy się spodziewać rezultatów już na początku 2024 r. Po waloryzacji w marcu 2024 r., której wskaźnik jest prognozowany na 12,3% maksymalna kwota renty wdowiej może wzrosnąć do ok. 8 500 zł.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej