Czy zakupy przez internet będą droższe? VAT dla handlu w internecie

zakupy przez internet
Autor: Pixabay Rewolucja! Bezdotykowe automaty do zamówień od SelfMaker

Zakupy przez internet stały się jeszcze bardziej popularne w czasie pandemii i to nasze przyzwyczajenie raczej się nie zmieni. Zakupy przez internet to wygoda, zazwyczaj korzyść finansowa, nawet mimo kosztów przesyłki. Jednak handel e-commerce czekają zmiany. Czy będą one miały wpływ na koszty tej formy zakupów?

Polska jest zobowiązana implementować unijne rozwiązania zawarte w tzw. pakiecie e-commerce. Ma on uszczelnić i ułatwić rozliczanie VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w państwach członkowskich UE. Dotyczy to handlu przez internet i importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2021.

Zakupy przez internet - zmiany to większe wpływy do budżetu i wzrost cen

Ministerstwo Finansów komentuje, że efektem zmian będzie wzrost konkurencyjności unijnych przedsiębiorców w obszarze e-commerce w stosunku do podmiotów z krajów trzecich. Zmniejszą się koszty realizacji obowiązków VAT związanych z transakcjami transgranicznymi B2C (przedsiębiorcy będą mogli zadeklarować i rozliczyć VAT w jednym okienku w państwie swojej siedziby, zamiast robić to odrębnie w każdym państwie członkowskim do którego prowadzą sprzedaż). I co najważniejsze, nowe przepisy mają zwiększyć efektywność monitorowania przez administrację skarbową obowiązku zapłaty VAT przez przedsiębiorców prowadzących sprzedaż za pośrednictwem internetu, prognozowane są większe wpływy do budżetu z tytułu VAT nawet o 1,2 mld zł rocznie.

Zakup materiałów budowlanych przez internet?

Natomiast eksperci podatkowi prognozują, że planowane zmiany mogą spowodować wzrost cen w sklepach internetowych. Mają zostać zmniejszone limity sprzedaży wysyłkowej, do przekroczenia których transakcje te będą mogły być opodatkowane w Polsce. Obecnie limity liczone są odrębnie dla każdego państwa członkowskiego przeznaczenia i wahają się od 35 tys. do 100 tys. euro. Po nowelizacji limit zostanie zmniejszony zaledwie do 10 tys. euro i będzie obejmował łącznie wszystkie państwa członkowskie - twierdzi ekspert prawa.pl cytowany przez PAP Media Room. Ekspert wskazuje, że efektem zmiany będzie zmuszenie znacznie większego grona przedsiębiorców do rejestracji VAT na terenie państwa przeznaczenia. Pewną próbą zmniejszenia związanych z tym niedogodności ma być wprowadzenie nowej procedury VAT-OSS (One Stop Shop), będącej rozszerzeniem procedury MOSS (tzw. Mini One Stop Shop), obowiązującej obecnie w stosunku do usług elektronicznych. Po zmianach obejmie ona również wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość i umożliwi elektroniczną rejestrację w jednym państwie członkowskim i zbiorcze rozliczenie VAT w jednej elektronicznej deklaracji.

Zakupy przez internet - co się zmieni od 1 lipca 2021

Główne zmiany w zakresie pakietu e-commerce to m.in.:

  • likwidacja w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro,
  • rozszerzenie zakresu transakcji B2C, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop,
  • nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników, poprzez użycie interfejsu elektronicznego (np. internetowa platforma handlowa, portalu, itp.), dokonanie na terytorium UE: sprzedaży towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro, a także dostawy towarów na rzecz konsumentów.

Nowe przepisy wymagają jeszcze wdrożenia, trzeba poczekać na oficjalną ich implementację.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej