Czy wrócą niedziele handlowe w 2024? Czy zakaz handlu w niedziele się skończy?

2024-01-05 13:19
Czy wrócą niedziele handlowe w 2024
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Czy wrócą niedziele handlowe w 2024?

Wiadomo już, że na niedzielę zakupów zostawić nie można. Czy to się teraz zmieni? Czy w 2024 wrócą niedziele handlowe, czego chciały partie koalicyjne tworzące nowy rząd?

Spis treści

  1. Jakie sklepy mogą być teraz otwarte w niedzielę?
  2. Czy w 2024 sklepy będą otwarte w niedziele?
  3. Czy Polacy chcą powrotu niedzieli handlowych?
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Jakie sklepy mogą być teraz otwarte w niedzielę?

Zakaz prowadzenia sprzedaży w niedziele obowiązuje od 2018 r. Jednak ograniczenie wprowadzane były stopniowo. Początkowo w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu praca sklepów była dozwolona. W kolejnych latach te ograniczenia się zwiększały.

Tak naprawdę przepis ograniczający handel zawiera liczne wyjątki. Jeśli chodzi o drobne zakupy, głównie spożywcze, to są one możliwe w sklepach, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, który prowadzi sprzedaż osobiście. Otwarte mogą być także m.in. piekarnie, cukiernie czy kwiaciarnie. Pełną listę wyjątków znajdziemy w artykule 6. ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni z 10 stycznia 2018 r. Zakaz handlu w ostatni dzień tygodnia najbardziej dotyczy tak naprawdę dużych sklepów wielkopowierzchniowych, a także butików z odzieżą czy marketów z chemią gospodarczą. itd.

Czy w 2024 sklepy będą otwarte w niedziele?

Partie polityczne, które stworzyły nowy rząd, w swoich programach podejmowały także kwestię niedziel handlowych. Co dokładnie proponują politycy?

Koalicja Obywatelska chce zniesienia zakazu handlu w niedzielę. Jednak ma się to odbyć pod określonymi warunkami, partia proponuje, by wraz z otwarciem sklepów w niedzielę, każdy pracownik miał wolne dwa weekendy w miesiącu, a za pracę w pozostałe niedziele powinien być podwójnie wynagradzany.

Trzecia Droga proponuje inne rozwiązanie, mianowicie by w każdym miesiącu dwie niedziele były pracujące dla branży handlowej, a pozostałe ostatnie weekendy miałyby być niehandlowe. Ta propozycja przypomina nieco sytuację z początku zakazu handlu, gdy pierwsza i ostatnia niedziela były pracujące dla handlu.

Nowa Lewica chce, by wynagrodzenie dla pracowników za pracę w niedzielę wynosiło 2,5-krotność stawki, a pracownik, którzy obecnie nie jest objęty zakazem pracy w niedzielę, powinien mieć prawo do co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu.

Można się wiec spodziewać, że obowiązujące od 2018 r. przepisy zostaną zmienione, choć nie wiadomo jeszcze na jakich warunkach. Ta kwestia prawdopodobnie będzie jeszcze ustalana w tym roku.

Czy Polacy chcą powrotu niedzieli handlowych?

Polacy w większości chcą przywrócenia handlu w niedzielę. Tak wynika m.in. z ankiety przeprowadzonej przez UCE Research z 2021 r. dla Grupy AdRetail. Z sondażu wynika, że niemal 55 proc. ludzi opowiada się za zniesieniem zakazu handlu. Zwolenników wolnych niedziel od handlu jest niemal 36 proc. wśród ankietowanych. Grupa, która najchętniej poszłaby na zakupy w niedziele to mieszkańcy miast powyżej 20 tys. mieszkańców, to ponad 61 proc. ankietowanych. Niemal po równo rozkładają się za to głosy wśród mieszkańców wsi i małych miasteczek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej