Czy wrócą niedziele handlowe w 2024? Jest propozycja nowego rządu! Czy to koniec zakazu handlu w niedziele?

2023-10-24 12:55
Czy wrócą niedziele handlowe w 2024
Autor: Szymon Starnawski Czy wrócą niedziele handlowe w 2024?

Niedzielne zakupy w tym roku będą możliwe już tylko w dwa grudniowe terminy. Polacy przyzwyczaili się już, że w ostatni dzień tygodnia nie planują sprawunków. To się jednak może wkrótce zmienić. Po wyborach wraca temat zniesienia zakazu handlu w niedzielę. Partie polityczne, które stworzą prawdopodobnie nowy, koalicyjny rząd, mają w swoim programie otwarcie sklepów w każdy dzień weekendu. Jednak poszczególne partie proponują to na różnych zasadach.

Spis treści

  1. Jakie sklepy mogą być otwarte w niedzielę?
  2. Czy będą otwarte sklepy w niedzielę w 2024?
  3. Czy Polacy chcą powrotu niedzieli handlowych?
Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz

Jakie sklepy mogą być otwarte w niedzielę?

Zakaz prowadzenia sprzedaży w niedzielę obowiązuje od 2018 r. Jednak ograniczenie wprowadzane były stopniowo. Początkowo w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu praca sklepów była dozwolona. W kolejnych latach te ograniczenia się zwiększały.

W bieżącym roku mamy już tylko siedem niedziel handlowych, były one 29 stycznia, 2 kwietnia, 30 kwietnia, 25 czerwca i 27 sierpnia 2023. Czekają nas jeszcze dwie, które wypadają w grudniu, pierwsza 17, a druga 24 grudnia. Jednak zakaz sprzedaży w sklepach nie obejmuje wszystkich placówek.

Tak naprawdę przepis ograniczający handel zawiera liczne wyjątki. Jeśli chodzi o drobne zakupy, głównie spożywcze, to są one możliwe w sklepach, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, który prowadzi sprzedaż osobiście. Otwarte mogą być także m.in. piekarnie, cukiernie czy kwiaciarnie. Pełną listę wyjątków znajdziemy w artykule 6. ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni z 10 stycznia 2018 r. Zakaz handlu w ostatni dzień tygodnia najbardziej dotyczy tak naprawdę dużych sklepów wielkopowierzchniowych, a także butików z odzieżą czy marketów z chemią gospodarczą. itd.

Czy będą otwarte sklepy w niedzielę w 2024?

Partie polityczne, które prawdopodobnie stworzą nowy rząd, w swoich programach podejmowały także kwestię niedziel handlowych. Co dokładnie proponują politycy?

Koalicja Obywatelska chce zniesienia zakazu handlu w niedzielę. Jednak ma się to odbyć pod określonymi warunkami, partia proponuje, by wraz z otwarciem sklepów w niedzielę, każdy pracownik miał wolne dwa weekendy w miesiącu, a za pracę w pozostałe niedziele powinien być podwójnie wynagradzany.

Trzecia Droga proponuje inne rozwiązanie, mianowicie by w każdym miesiącu dwie niedziele były pracujące dla branży handlowej, a pozostałe ostatnie weekendy miałyby być niehandlowe. Ta propozycja przypomina nieco sytuację z początku zakazu handlu, gdy pierwsza i ostatnia niedziela były pracujące dla handlu.

Nowa Lewica także chce, by sklepy w niedziele mogły być otwarte, jednak pracownik za pracę w ten dzień, a także w święta powinien otrzymywać 2,5 krotnie wyższą stawkę wynagrodzenia. Jednocześnie pracownik powinien mieć prawo do dwóch wolnych niedziel w miesiącu.

Każda z partii chce, by handel w niedzielę ruszył, można się wiec spodziewać, że obowiązujący od 2018 r. zakaz zostanie zniesiony, choć nie wiadomo jeszcze na jakich warunkach. Ta kwestia prawdopodobnie będzie jeszcze ustalana, a ewentualne zmiany w prawie mogą być wprowadzone w przyszłym roku.

Czy Polacy chcą powrotu niedzieli handlowych?

Polacy w większości chcą przywrócenia handlu w niedzielę. Tak wynika m.in. z ankiety przeprowadzonej przez UCE Research z 2021 r. dla Grupy AdRetail. Z sondażu wynika, że niemal 55 proc. ludzi opowiada się za zniesieniem zakazu handlu. Zwolenników wolnych niedziel od handlu jest niemal 36 proc. wśród ankietowanych. Grupa, która najchętniej poszłaby na zakupy w niedziele to mieszkańcy miast powyżej 20 tys. mieszkańców, to ponad 61 proc. ankietowanych. Niemal po równo rozkładają się za to głosy wśród mieszkańców wsi i małych miasteczek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej