Czy od emerytury pobierany jest podatek? Ile wynosi w 2023? Kiedy emerytury bez podatku?

2023-10-27 15:05
To koniec 13. i 14. emerytury? Jest pomysł na nowe świadczenie
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator

Emeryci nie powinni płacić PIT czyli podatku dochodowego – takie opinie zgłaszają i sami zainteresowani, i eksperci od lat. Prawie dwa lata temu w opodatkowaniu emerytur zaszły duże zmiany, zapowiadane są kolejne. Czy emerytury będą zwolnione z podatku i od kiedy?

Spis treści

  1. Podatek od emerytury 2023: kto nie płaci podatku teraz?
  2. Podatek od emerytury 2024: będzie zwolnienie z podatku dochodowego?
  3. Emerytury 2024: kto ile zyska na zwolnieniu z PIT?
Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz

Z formalnego punktu widzenia nie ma projektu zwolnienia emerytur jako określonej kategorii dochodów z podatku dochodowego od osób fizycznych – PIT. Jest jednak zapowiedź podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł rocznie. W praktyce oznacza to zwolnienie z PIT ponad 90 proc. emerytów, co z kolei oznacza podwyżkę od stycznia emerytur na rękę nawet o 300 zł miesięcznie, beż żadnej formalnej podwyżki.

Podatek od emerytury 2023: kto nie płaci podatku teraz?

Zmiany określane mianem Polskiego Ładu sprawiły, że od 2021 r. więcej niż połowa emerytów nie płaci podatku dochodowego PIT, choć formalnie emerytury pozostają dochodem, od którego ZUS przy wypłatą świadczenia nalicza i ewentualnie pobiera zaliczkę na podatek.

Jest to efekt podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł. Sprawia to, że ZUS ustala zaliczkę na PIT dopiero gdy emerytura jest wyższa od 2 500 zł – niższe świadczenia są zwolnione z podatku.

Niestety, nie oznacza to, że emeryt dostaje całą kwotę emerytury do 2 500 zł na rękę. Niezależnie od wysokości jest ona bowiem pomniejszana o 9 proc. z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Taki sposób pobierania tej składki w znacznym stopniu zniwelował efekt zwolnienia z podatku – za pośrednictwem wysokiej kwoty wolnej w PIT – najniższych emerytur. Przed zmianami bowiem kwota wolna była dużo mniejsza, ale 7,75 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczane było od podatku, co w praktyce oznaczało obciążenie emerytury brutto odpisem n składkę zdrowotną w wysokości 1,25 proc.

Co prawda obniżona została podstawowa stawka tabeli podatkowej z 17 do 12 proc., ale nadal emerytury brutto i netto różnią się znacząco.

Podatek od emerytury 2024: będzie zwolnienie z podatku dochodowego?

Niestety, na to się nie zanosi – emerytury dalej mają być dochodem, który co do zasady podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Jednak kilka ugrupowań zapowiada, że podwyższona zostanie od 1 stycznia 2024 r. kwota wolna do 60 000 zł.

Jeśli tak się stanie, w praktyce bez podatku – a jedynie wciąż ze składką na ubezpieczenie zdrowotne – będą emerytury aż do wysokości 5 000 zł.

Oznacza to takie same korzyści związane z kwotą wolną od podatku, co przez pierwsze dwa lata reformy (wyłącznie ze świadczenia emerytów do 2 500 zł). Przy wyższej kwocie wolnej od podatku emerytury bez podatku będą także dla tych emerytów, których emerytura obecnie mieści się z granicach 2 501 zł – 5 000 zł.

Czytaj też:

Emerytura bez podatku 2024 - wyliczenia
Autor: zbiskupski Emerytury obecnie i po ewentualnym podwyższeniu kwoty wolnej od 2024 roku - przykładowe wyliczenia Link: Kliknij i powiększ

Emerytury 2024: kto ile zyska na zwolnieniu z PIT?

Jeśli dojdzie do podwyższenia kwoty wolnej w podatku dochodowym od osób fizycznych – PIT, od 1 stycznia 2024 z 30 000 zł do 60 000 zł, jeszcze przed marcową waloryzacją emerytur automatycznie wzrosną emerytury osób, których teraz ZUS potrąca zaliczkę na podatek.

Chodzi o emerytury od 2 501 zł miesięcznie do 5 000 zł miesięcznie. Emeryci, którzy teraz mają świadczenia w takiej wysokości automatycznie dostaną na rękę od stycznia 2024 r. więcej od 1 zł do 300 zł.

Skorzystają na zmianie także ci, którzy mają wyższe emerytury – bo wyższa kwota wolna od podatku dotyczy wszystkich, którzy płacą PIT wyliczany z tabeli.

Osoby otrzymujące emerytury od 5 001 zł wzwyż dostaną w ten sposób „podwyżkę” (wyższą emeryturę na rękę) aż o 300 zł miesięcznie.

Ile konkretnie? Na wybranych przykładach wyliczyliśmy w powyższej tabeli.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej