Ceny paliw na stacjach idą w górę! Czy benzyna przekroczy 7 zł już w poniedziałek?

2024-04-09 13:47
stacja benzynowa
Autor: Szymon Starnawski/Murator Będzie podwyżka cen paliw na stacjach

Benzyna już drożeje, a w ślad za nią ma iść olej napędowy i to już po weekendzie. Podwyżki cen na stacjach to pokłosie drożejącej ropy w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie, ale też zbliżający się wielkimi krokami sezon wakacyjny, co sprzyja wyjazdom i popytowi na tankowanie, co przekłada się na wzrost cen. Jakie ceny paliw na stacjach przewidują eksperci już w najbliższy poniedziałek?

Spis treści

 1. Jak wysoko powędruje wskaźnik ceny ropy?
 2. Co ma wpływ na cenę paliwa w Polsce?
 3. Jakie będą ceny paliw w Polsce?

Spokojnie to tylko awaria, chciałoby się powiedzieć, ale wszyscy patrzą nerwowo we wskaźnik cen. Pewną ulgę przynoszą prognozy agencji Goldman Sachs z 8 kwietnia, według których cena baryłki ropy nie powinna przekroczyć 100 dolarów. Obecnie od 4 kwietnia kiedy zanotowane została maksimum w wysokości 91,04 USD za baryłkę cena nieznacznie spadła do poziomu 90,49 USD.

Jak wysoko powędruje wskaźnik ceny ropy?

Uspokajać może fakt, że w ciągu ostatnich 4 lat ceny na giełdach przekroczyły 100 USD za baryłkę jedynie przez kilka miesięcy w 2022 r. od początku marca do sierpnia, co wywołał konflikt na Ukrainie. Od końca 2022 r ceny wahały się w granicach od 80 USD do maksymalnej ceny bliskiej 95 USD we wrześniu 2023 r.

Najwyższa do tej pory w XXI w. cena osiągnęła na początku lipca 2008 r. 146 USD za baryłkę! Potem w ciągu kilku miesięcy spadła do 60 – 70 USD.

Ostatnie spadki cen ropy w USA , prognozy agencji ratingowych oraz obserwacja wahań cen ropy na przestrzeni ostatnich lat mogą uspokajać.

Fitch w swoich prognozach na 2024 r. przewiduje średnią cenę ropy na 80 USD. Od pewnego czasu obserwuje się także stopniowe zmniejszenie zainteresowania ropą, m. in. ze względu na dokonującą się transformacją energetyczną. W związku z tym Fitch zapowiada nawet stopniowe obniżanie średnich cen ropy w ciągu kolejnych lat do poziomu 60 – 70 USD za baryłkę. Obniżenie cen prognozowane jest również dla gazu.

Oczywiście świat nas ciągle zaskakuje. Na zwyżkę cen może grać Rosja oraz kraje przodujące w eksporcie paliwa. Na razie sytuacja jednak wydaje się stabilna.

Co ma wpływ na cenę paliwa w Polsce?

Cena ropy naftowej na światowych rynkach oczywiście ma duży wpływ na ostateczną cenę paliwa w dystrybutorze, ale to tylko jedna ze składowych. Ostateczna cena paliwa zawiera wiele dodatkowych opłat, na które giełdy wpływu nie mają. Do ceny paliwa, którą dystrybutorzy płacą w rafinerii doliczane są:

 • marża
 • akcyza
 • VAT
 • opłata paliwowa
 • opłata emisyjna

Cztery ostatnie na liście trafiają do kasy państwowej. Podejście do daniny na rzecz państwa w różnych krajach jest inne, stąd niższe lub wyższe ceny w różnych krajach pomimo tych samych cen za ropę.

W przypadku drastycznej podwyżki cen na giełdach rząd może, choć czyni to niechętnie bez względu na opcję polityczną, obniżyć opłaty państwowe.

Jakie będą ceny paliw w Polsce?

Mediana cen paliw na stacjach od lutego wykazywała tendencję wzrostową, ale od końca marca jej krzywa uległa wypłaszczeniu. Zapowiada to na razie krótkoterminową stabilizację cen. Specjaliści z e-petrol.pl prognozują na razie stabilizację cen z lekką zwyżką na poziomie:

 • 6,55 – 6,67 zł dla benzyny Pb95,
 • 7,18 – 7,30 zł dla benzyny Pb98
 • 6,65 – 6,76 zł dla oleju napędowego.

Popularne w Polsce paliwo gazowe LNG nie powinno zmienić swojej ceny, która wynosi przeciętnie 2,87 zł za litr.

źródło:, rp.pl, bankier.pl. e-petrol.pl

Graffiti zalało Warszawę. Bazgroły pokrywają wszystko, nawet zabytki. Zobacz zdjęcia

Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej