Bon senioralny to aż 2150 zł od państwa w 2024. Dla kogo i od kiedy? Jakie zasady?

2024-04-08 12:09
bon senioralny
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Czym będzie bon senioralny 2024? Kto go dostanie?

Bon senioralny to nowy rodzaj świadczenia skierowany do seniorów i ich pracujących dzieci. Pieniądze od państwa w postaci bony senioralnego dostaną m.in. 40- i 50-latkowie, których rodzice przekroczyli już 75. rok życia. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić 2150 zł brutto. Trzeba też spełnić dodatkowe warunki. Jakie?

Spis treści

  1. Bon senioralny - projekt nowego ministerstwa ds polityki senioralnej
  2. Dla kogo bon senioralny i ile wyniesie?
  3. Pod jakim warunkiem bon senioralny?
  4. Kryterium dochodowe dla członka rodziny, ale też seniora
  5. Od kiedy bon senioralny?

Bon senioralny - projekt nowego ministerstwa ds polityki senioralnej

Wydłużająca się średnia wieku powoduje, że z roku na rok wzrasta liczba osób w podeszłym wieku. Ta rozrastająca się grupa społeczna boryka się z wieloma problemami, które są całkowicie odmienne od tych które mają osoby młodsze. Potrzeba odrębnego traktowania spraw ludzi starszych i zajęcia się nimi były podstawą utworzenia w nowego urzędu na szczeblu ministerialnym, czyli ministerstwa do spraw polityki senioralnej. Szefowa nowego resortu Marzena Okła-Drewnowicz zaprezentowała właśnie szczegóły bonu senioralnego, który ma pozwolić na "sfinansowanie usługi wsparcia o charakterze opiekuńczym w miejscu zamieszkania seniora". A usługami tymi ma być pomoc w w codziennych czynnościach, chociażby w przygotowaniu i spożywaniu posiłków.

Dla kogo bon senioralny i ile wyniesie?

Wsparcie skierowane jest do osób 75 plus i ich pracujących rodzin. Maksymalna wartość bonu wyniesie 2150 zł, co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia od 1 lipca 2024.

Pod jakim warunkiem bon senioralny?

Warunkiem przyznania bonu będzie aktywność zawodowa osoby zobowiązanej do alimentacji - najczęściej będzie to dziecko seniora.

Kryterium dochodowe dla członka rodziny, ale też seniora

Dla członka rodziny seniora ma obowiązywać kryterium dochodowe - w zależności pod tego, czy członek rodziny prowadzi jedno-, czy wieloosobowe gospodarstwo domowe, zakładaną granicą ma być odpowiednio dwu- i trzykrotność minimalnego wynagrodzenia.

Kryterium dochodowe przewidziane będzie też dla seniora. Bon senioralny trafi tylko do tych, których emerytura wynosi maksymalnie 5 tys. brutto.

Od kiedy bon senioralny?

Środki na ten cel mają być wygospodarowane w budżecie dopiero na 2025. Jednocześnie muszą także ruszyć szkolenia kadr w gminach, które będą świadczyły usługi w ramach bonu senioralnego.

Według szacunków rządu z rozwiązania ma skorzystać ponad 535 tys. osób.

- Bon senioralny to rozwiązanie aktywizacyjne. Z jednej strony pozwoli rodzinom seniorów pozostać na rynku pracy, z drugiej stworzy miejsca pracy dla opiekunów. Wielu z nich wyciągnie z szarej strefy - twierdzi Marzena Okla-Drewnowicz, ministra ds. polityki senioralnej.

Szkoła Budowania: Instalacja grzewcza
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej