Bezpieczny Kredyt – banki. Gdzie można złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% z programu Pierwsze Mieszkanie?

2024-01-03 10:43
Bezpieczny Kredyt 2 procent jakie banki foto
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Wiele osób liczy dziś na Bezpieczny Kredyt 2 procent. Jakie banki go udzielają?

Rozważasz Bezpieczny Kredyt? Banków, w których można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny z dopłatami jest coraz więcej. Sprawdź, gdzie uzyskasz kredyt mieszkaniowy dla młodych w programie Pierwsze Mieszkanie 2023. Poznaj listę banków i najważniejsze zasady.

Spis treści

 1. Bezpieczny Kredyt – banki już nie przyjmują nowych wniosków
 2. Lista banków oferujących Bezpieczny Kredyt w 2023 r. A jak będzie w 2024?
 3. Program Pierwsze Mieszkanie – główne zasady nowego kredytu dla młodych

Bezpieczny Kredyt – banki już nie przyjmują nowych wniosków

Wiele osób planujących zakup nieruchomości chce skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie, który wystartował 3 lipca 2023 r. W ramach programu można uzyskać atrakcyjny, nisko oprocentowany Bezpieczny Kredyt 2% na cele mieszkaniowe. Kredyt mogą oferować banki, które podpisały odpowiednią umowę o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Obecnie żaden bank w Polsce od 1 stycznia 2024 nie przyjmuje już wniosków o Bezpieczny Kredyt, gdyż popularność programu przerosła oczekiwania, a jego budżet wyczerpał się szybciej, niż się spodziewano. Na razie nie ma planów kolejnego naboru wniosków – nowy rząd szykuje własną formę pomocy dla kredytobiorców (kredyt 0%), ale szczegóły nie są znane.

Lista banków oferujących Bezpieczny Kredyt w 2023 r. A jak będzie w 2024?

Przypomnijmy, że w 2023 r., zgodnie z informacjami na stronie BGK, Bezpieczny Kredyt oferowały następujące banki:

 • Alior Bank S.A.,
 • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS,
 • Bank Ochrony Środowiska,
 • Bank PEKAO S.A.,
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie,
 • mBank,
 • PKO Bank Polski S.A.,
 • Santander Bank Polska S.A.,
 • SGB-Bank S.A.,
 • VeloBank S.A.,
 • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.

Obecnie żaden z powyższych banków nie przyjmuje już nowych wniosków o Bezpieczny Kredyt. Banki przetwarzają jedynie już złożone wnioski.

Co ważne, w 2024 r. Bezpiecznego Kredytu najprawdopodobniej nie będzie już można uzyskać. Nowy rząd zapowiedział bowiem wprowadzenie innego rozwiązania, znanego jako kredyt 0 procent. Obecnie nie wiadomo o nim jednak zbyt wiele, nie wiadomo też, kiedy zostanie wprowadzone.

Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz
Ważne

Dla Bezpiecznego Kredytu została zmieniona przez KNF Rekomendacja S, dzięki czemu powinien on być łatwiejszy do uzyskania niż zwykły kredyt mieszkaniowy.

– Zakładamy, że większość banków komercyjnych przystąpi do programu – podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Program Pierwsze Mieszkanie – główne zasady nowego kredytu dla młodych

Program Pierwsze Mieszkanie to pomoc w zakupie nieruchomości dla osób do 45. roku życia. Poza kryterium wieku najważniejszy jest wymóg nieposiadania (teraz ani w przeszłości) żadnego mieszkania ani domu. Przewidziano jednak pewne wyjątki w tej kwestii. Osoba chcąca uzyskać kredyt na 2% musi też mieć odpowiedni wkład własny. W ramach programu przewidziano dwa narzędzia:

 • Bezpieczny Kredyt 2 procent ułatwiający zakup mieszkania lub budowę domu,
 • Konto Mieszkaniowe ułatwiające oszczędzanie na zakup.

W ramach Kredytu 2 procent do uzyskania jest maksymalnie 500–600 tys. zł. Do kredytu przez 10 lat dopłaca państwo, dzięki czemu kredytobiorca może liczyć na niskie raty. Nieruchomość nabywana w ramach programu może pochodzić zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego oraz mieć dowolną cenę.

Z kolei Konto Mieszkaniowe służy oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Osoby, które w ciągu roku dokonają minimum 11 wpłat na określoną kwotę otrzymają od państwa dopłatę do oszczędności. Środki można odkładać na konto przez maksymalnie 10 lat. Po zakończeniu tego okresu trzeba wydać zgromadzoną kwotę w ciągu 5 lat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej