Będzie trudniej o pieniądze na pompę ciepła! Jakie nowe warunki dofinansowania?

2023-10-12 7:18
pompa ciepła
Autor: Piotr Mastalerz Montaż pompy ciepła

Otrzymanie dofinansowania na pompę ciepła będzie trudniejsze. Chodzi dokładnie o program Czyste Powietrze, w którym NFOŚiGW chce zaostrzyć kryteria przyznawania dotacji do pomp ciepła. Nie za każdą pompę ciepła fundusz zwróci pieniądze. Jakie będą zmiany? Wyjaśniamy nowe zasady dopłat, nad którymi pracuje NFOŚiGW.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony i Środowiska (NFOŚiGW) Paweł Mirowski chce zmian w programie Czyste Powietrz w sprawie dofinansowania zakupu i montażu pomp ciepła - donosi PAP.

NFOŚiGW ma zaostrzyć kryteria przyznawania dopłat do pomp ciepła

Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski wskazał, że od pewnego czasu Fundusz prowadził prace oraz konsultacje branżowe, których celem jest eliminacja niekorzystnych zjawisk na rynku pomp ciepła w Polsce.

- Chodzi o wykluczenie możliwości udzielania dotacji na urządzenia, których deklarowane dane techniczne nie odpowiadają rzeczywistym parametrom - podkreślił.

Mirowski poinformował też, że proponuje się zamknięcie listy ZUM w zakresie pomp ciepła, czyli ograniczenie możliwości udzielania dotacji wyłącznie na urządzenia wpisane na tę listę.

- Zamknięcie Listy ZUM należy wprowadzić równolegle z procedurami zabezpieczającymi przed możliwością wpisania na nią urządzeń, które nie spełniają w rzeczywistości parametrów opisanych na karcie produktu i etykiecie energetycznej - wskazał Mirowski. Dodał też, że przygotowania do zamknięcia listy już trwają. Będzie to też konsultowane z branżą i przewidziany ma być również okres przejściowy.

Czym jest Lista ZUM?

Lista ZUM (https://lista-zum.ios.edu.pl/), czyli Lista Zielonych Materiałów i Urządzeń, prowadzona jest przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ - PIB). Jest narzędziem dla wnioskodawców programu Czystego Powietrza, które pomaga w wyborze urządzeń i materiałów kwalifikujących się do dofinansowania. Listę tworzą producenci. Żeby producent mógł wpisać urządzenie lub materiał do systemu, wymagana jest rejestracja i zgłoszenie konkretnych materiałów czy typów urządzeń. Wnioskodawcy z kolei wybierają z listy produkty, które chcą użyć do przeprowadzenia termomodernizacji swojego domu. 

Na Liście ZUM tylko przebadane pompy ciepła

NFOŚiGW razem z Instytutem Ochrony Środowiska planuje, aby do wniosku o wpisanie pompy ciepła na Listę ZUM, konieczne było dołączenie raportu z badań wykonanych w akredytowanym laboratorium, posiadającym odpowiednie certyfikaty.

Kolejną rekomendacją NFOŚiGW względem dotowanych pomp ciepła jest określenie, oprócz wymagań w zakresie klasy efektywności energetycznej, także wymagań dotyczących np.: stosowania naturalnego czynnika roboczego, minimalnej sprawności sezonowej dla klimatu chłodnego, czy mocy akustycznej.

- Rozważamy także ograniczenie zakresu dotowanych pomp ciepła wyłącznie do urządzeń o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, to jest A++ lub wyższej - dodał wiceprezes.

W planach jest także opracowanie raportu przez polską uczelnię techniczną, w którym zawarte zostałyby rekomendacje w zakresie wyznaczenia dodatkowych parametrów technicznych, które będą musiały spełniać pompy ciepła dotowane przez NFOŚiGW.

Na rynku pompy ciepła niespełniające wymagań

Na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu, wskazują eksperci. Nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do tych urządzeń oferowane przez fundusz - podkreślił Mirowski.

- W przypadku tanich urządzeń niskiej jakości mamy też niejednokrotnie do czynienia z zawyżaniem ich ceny na potrzeby programu, na przykład pompa o wartości 10 000 zł sprzedawana jest za kilkukrotnie wyższą wartość. Następnie nawet 100% takiej zawyżonej ceny zakupu netto pokrywa dotacja. Nieuczciwi sprzedawcy zyskują więc kilkaset procent marży. Nie żądają wtedy nawet wkładu własnego beneficjenta, bo ten pokrywany jest z nieuczciwego zarobku. Beneficjentowi - nabywcy pompy ciepła - wmawia się, że dostaje produkt za darmo, a w rzeczywistości przepłaca on z należnej mu dotacji, do której wypłaty upoważnia on nieuczciwego sprzedawcę - tłumaczył wiceprezes.

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE wskazywała również, że obecnie nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem wysokiej jakości urządzeń np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta, od chińskich, które wymagań mogą nie spełniać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej