Austria ma swoją ustawę federalną

2009-03-13 14:31

Na terenie Austrii nie obowiązują i nie stosuje się wzorcowych warunków kontraktowych FIDIC i VOB przy zawieraniu umów o roboty budowlane. Mogą one być stosowane w przypadku realizacji dużych inwestycji poza Austrią, kiedy to budowa ma charakter niekonwencjonalny (np. autostrady) i będzie realizowana poza UE, np. w jednym z krajów arabskich. W przypadku publicznych robót budowlanych, nadrzędnych aktem legislacyjnym w Austrii jest federalna ustawa o zamówieniach publicznych.

Licząca 149 stron austriacka federalna ustawa o udzieleniu zamówień publicznych z 31 stycznia 2006 roku (niem. Bundesgestez über die Vergabe von Aufträgen – skrót Bundesvergabegesstz 2006 – BvergG 2006) w sposób kompleksowy i precyzyjny reguluje przedmiot, zakres udzielania zamówień, jak i stosunki między wszystkimi podmiotami uczestniczącymi w procedurze zamówień publicznych i przetargów publicznych. Ustawa ta reguluje prawa i obowiązki stron do momentu rozstrzygnięcia przetargu.

W fazie wykonawczej robót budowlanych mają zastosowanie tzw. ÖNORM, tj. austriackie normy zawierające m.in. wzorcowe warunki kontraktowe dla budownictwa. Jednym z nich jest norma ÖNORM B2110, która ma zastosowanie przy zawieraniu umów o roboty budowlane i jest trochę podobna do wyżej wymienionego VOB.

W praktyce, zleceniodawcy (np. ASFINAG – austriacka, federalna instytucja odpowiedzialna za planowanie, finansowanie, budowę, utrzymanie i pobieranie opłat za korzystanie ze wszystkich autostrad i dróg ekspresowych, tuneli i mostów www.asfinag.at) mają własne wzory kontraktów.
Zarówno ogólne, jak i szczegółowe warunki kontraktowe takich zleceniodawców jak ASFINAG są zgodne z wyżej wymienionym federalnym aktem prawnym i ÖNORM.


W oparciu o informacje uzyskane z Austryjackiej Izby Gospodarczej, Wydział Budownictwo, federalnej Izby Architektów i Inżynierów Konsultantów, Sekcja Inżynierów Konsultantów w Wiedniu (członek FIDIC, ECEC, ECEC) oraz od firm budowlanych (o polskim rodowodzie) działających w Austrii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej