Austria ma swoją ustawę federalną
Na terenie Austrii nie obowiązują i nie stosuje się wzorcowych warunków kontraktowych FIDIC i VOB przy zawieraniu umów o roboty budowlane. Mogą one być stosowane w przypadku realizacji dużych inwestycji poza Austrią, kiedy to budowa ma charakter niekonwencjonalny (np. autostrady) i będzie realizowana poza UE, np. w jednym z krajów arabskich. W przypadku publicznych robót budowlanych, nadrzędnych aktem legislacyjnym w Austrii jest federalna ustawa o zamówieniach publicznych.
Licząca 149 stron austriacka federalna ustawa o udzieleniu zamówień publicznych z 31 stycznia 2006 roku (niem. Bundesgestez über die Vergabe von Aufträgen – skrót Bundesvergabegesstz 2006 – BvergG 2006) w sposób kompleksowy i precyzyjny reguluje przedmiot, zakres udzielania zamówień, jak i stosunki między wszystkimi podmiotami uczestniczącymi w procedurze zamówień publicznych i przetargów publicznych. Ustawa ta reguluje prawa i obowiązki stron do momentu rozstrzygnięcia przetargu.
W fazie wykonawczej robót budowlanych mają zastosowanie tzw. ÖNORM, tj. austriackie normy zawierające m.in. wzorcowe warunki kontraktowe dla budownictwa. Jednym z nich jest norma ÖNORM B2110, która ma zastosowanie przy zawieraniu umów o roboty budowlane i jest trochę podobna do wyżej wymienionego VOB.
W praktyce, zleceniodawcy (np. ASFINAG – austriacka, federalna instytucja odpowiedzialna za planowanie, finansowanie, budowę, utrzymanie i pobieranie opłat za korzystanie ze wszystkich autostrad i dróg ekspresowych, tuneli i mostów www.asfinag.at) mają własne wzory kontraktów.
Zarówno ogólne, jak i szczegółowe warunki kontraktowe takich zleceniodawców jak ASFINAG są zgodne z wyżej wymienionym federalnym aktem prawnym i ÖNORM.
W oparciu o informacje uzyskane z Austryjackiej Izby Gospodarczej, Wydział Budownictwo, federalnej Izby Architektów i Inżynierów Konsultantów, Sekcja Inżynierów Konsultantów w Wiedniu (członek FIDIC, ECEC, ECEC) oraz od firm budowlanych (o polskim rodowodzie) działających w Austrii.