Abonament RTV 2023 - ile wynosi? Kto zwolniony z opłaty abonamentowej? Czy emeryci muszą płacić?

2023-03-08 14:40
Abonament RTV 2023
Autor: Getty Images Abonament RTV 2023 - kto zwolniony, kto musi płacić? Jakie kary?

Abonament RTV 2023 - ile wynosi? Podpowiadamy kto jest zwolniony z opłat, a kto musi płacić. Jakie kary finansowe grożą osobom, które uchylają się od płacenia abonamentu? Dlaczego właściciele firm powinni płacić abonament za radio w samochodzie? W artykule nowy cennik opłat za abonament RTV na 2023 rok.

Spis treści

 1. Abonamentu RTV 2023 - ile wynosi?
 2. Abonament RTV 2023 - kto zwolniony z opłat?
 3. Abonament radiowo-telewizyjny - kto i dlaczego musi płacić?
 4. Jakie kary za niepłacenie abonamentu RTV?
 5. Abonament RTV za radio w samochodzie - kto powinien płacić?

Abonamentu RTV 2023 - ile wynosi?

W 2022 roku posiadacze radia musieli zapłacić 7,50 zł miesięcznie, natomiast telewizora - 24,50 zł. W 2023 roku cena abonamentu radiowo-telewizyjnego wzrośnie o około 20%. Na stronie internetowej Poczty Polskiej zamieszczono informację, że w przyszłym roku za odbiornik radiowy trzeba będzie zapłacić 8,70 zł miesięcznie (104,40 zł rocznie), a telewizyjny - 27,30 zł (327,60 zł rocznie).

Abonament RTV 2023 - kto zwolniony z opłat?

Abonamentu radiowo-telewizyjnego płacić nie muszą:

 • osoby mające ukończone 75 lat,
 • osoby mające ukończone 60 lat i pobierające emeryturę, której wartość miesięczna nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia,
 • osoby z I grupą inwalidzką,
 • osoby całkowicie niezdolne do pracy,
 • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności lub trwałej bądź okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
 • osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu,
 • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
 • osoby bezrobotne,
 • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi bądź ich rodziny,
 • osoby mające prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego, zasiłku okresowego bądź zasiłku przedemerytalnego.

Abonament radiowo-telewizyjny - kto i dlaczego musi płacić?

Obowiązek opłacania abonamentu wynika z ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz z rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. W Polsce osoby, które posiadają telewizory i odbiorniki radiowe, mają obowiązek rejestracji takiego urządzenia i regularnego opłacania abonamentu RTV. Nie ma znaczenia ilość urządzeń, opłata w każdym przypadku jest taka sama. Zebrane środki przeznaczane są na realizację misji mediów publicznych.

Jakie kary za niepłacenie abonamentu RTV?

Osoby, które powinny, a nie płacą abonamentu za RTV, mogą otrzymać finansową karę. Jej wysokość wynosi 30-krotność abonamentu. W 2023 roku będą to kwoty: za radio 261 zł, za telewizor 819 zł.

Abonament RTV za radio w samochodzie - kto powinien płacić?

Za radio w samochodzie, w niektórych przypadkach też trzeba płacić abonament RTV, o czym niewielu kierowców wie.

Jak wynika z art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, jeśli abonament RTV w ramach gospodarstwa domowego jest płacony regularnie, nie trzeba dodatkowo płacić za radioodbiornik w prywatnym samochodzie. Jednak jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i na nią zarejestrowane jest auto to opłata abonamentu jest obowiązkowa. Dokładniej, dotyczy to samochodów firmowych wynajmowanych i leasingowanych.

Osoba, która użytkuje pojazd firmowy i nie płaci abonamentu za radio w samochodzie, może otrzymać mandat, w wysokości 30-krotności abonamentu. W 2023 roku będzie to 261 zł.

Kto wyznacza karę finansową? Niewielu wie, że nasze auto mogą sprawdzić kontrolerzy pracujący na zlecenie Poczty Polskiej. Osoby te mają do tego uprawnienia, zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 marca 2015 roku, II GSK 208/14 w zgodzie z art. 2 ust. 2 ustawy z 2005 r. o opłatach abonamentowych. Więcej o kontrolerach piszemy w artykule - Kontrole abonamentu RTV 2023 - kto sprawdzi, czy go płacisz? Co, gdy kontroler zapuka do drzwi? 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej