Abonament RTV 2023 - ile wynosi? Kto zwolniony z opłaty abonamentowej? Czy emeryci muszą płacić?

2023-03-08 14:40
Abonament RTV 2023
Autor: Getty Images Abonament RTV 2023 - kto zwolniony, kto musi płacić? Jakie kary?

Abonament RTV 2023 - ile wynosi? Podpowiadamy kto jest zwolniony z opłat, a kto musi płacić. Jakie kary finansowe grożą osobom, które uchylają się od płacenia abonamentu? Dlaczego właściciele firm powinni płacić abonament za radio w samochodzie? W artykule nowy cennik opłat za abonament RTV na 2023 rok.

Spis treści

 1. Abonamentu RTV 2023 - ile wynosi?
 2. Abonament RTV 2023 - kto zwolniony z opłat?
 3. Abonament radiowo-telewizyjny - kto i dlaczego musi płacić?
 4. Jakie kary za niepłacenie abonamentu RTV?
 5. Abonament RTV za radio w samochodzie - kto powinien płacić?

Abonamentu RTV 2023 - ile wynosi?

W 2022 roku posiadacze radia musieli zapłacić 7,50 zł miesięcznie, natomiast telewizora - 24,50 zł. W 2023 roku cena abonamentu radiowo-telewizyjnego wzrośnie o około 20%. Na stronie internetowej Poczty Polskiej zamieszczono informację, że w przyszłym roku za odbiornik radiowy trzeba będzie zapłacić 8,70 zł miesięcznie (104,40 zł rocznie), a telewizyjny - 27,30 zł (327,60 zł rocznie).

Abonament RTV 2023 - kto zwolniony z opłat?

Abonamentu radiowo-telewizyjnego płacić nie muszą:

 • osoby mające ukończone 75 lat,
 • osoby mające ukończone 60 lat i pobierające emeryturę, której wartość miesięczna nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia,
 • osoby z I grupą inwalidzką,
 • osoby całkowicie niezdolne do pracy,
 • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności lub trwałej bądź okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
 • osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu,
 • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
 • osoby bezrobotne,
 • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi bądź ich rodziny,
 • osoby mające prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego, zasiłku okresowego bądź zasiłku przedemerytalnego.

Abonament radiowo-telewizyjny - kto i dlaczego musi płacić?

Obowiązek opłacania abonamentu wynika z ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz z rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. W Polsce osoby, które posiadają telewizory i odbiorniki radiowe, mają obowiązek rejestracji takiego urządzenia i regularnego opłacania abonamentu RTV. Nie ma znaczenia ilość urządzeń, opłata w każdym przypadku jest taka sama. Zebrane środki przeznaczane są na realizację misji mediów publicznych.

Jakie kary za niepłacenie abonamentu RTV?

Osoby, które powinny, a nie płacą abonamentu za RTV, mogą otrzymać finansową karę. Jej wysokość wynosi 30-krotność abonamentu. W 2023 roku będą to kwoty: za radio 261 zł, za telewizor 819 zł.

Abonament RTV za radio w samochodzie - kto powinien płacić?

Za radio w samochodzie, w niektórych przypadkach też trzeba płacić abonament RTV, o czym niewielu kierowców wie.

Jak wynika z art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, jeśli abonament RTV w ramach gospodarstwa domowego jest płacony regularnie, nie trzeba dodatkowo płacić za radioodbiornik w prywatnym samochodzie. Jednak jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i na nią zarejestrowane jest auto to opłata abonamentu jest obowiązkowa. Dokładniej, dotyczy to samochodów firmowych wynajmowanych i leasingowanych.

Osoba, która użytkuje pojazd firmowy i nie płaci abonamentu za radio w samochodzie, może otrzymać mandat, w wysokości 30-krotności abonamentu. W 2023 roku będzie to 261 zł.

Kto wyznacza karę finansową? Niewielu wie, że nasze auto mogą sprawdzić kontrolerzy pracujący na zlecenie Poczty Polskiej. Osoby te mają do tego uprawnienia, zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 marca 2015 roku, II GSK 208/14 w zgodzie z art. 2 ust. 2 ustawy z 2005 r. o opłatach abonamentowych. Więcej o kontrolerach piszemy w artykule - Kontrole abonamentu RTV 2023 - kto sprawdzi, czy go płacisz? Co, gdy kontroler zapuka do drzwi? 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej