Wkrótce na Giełdzie

2007-05-25 17:57

W tym roku na GPW najprawdopodobniej pojawi się jeszcze kilkanaście nowych ofert. Oprócz krajowych spółek na parkiecie prawdopodobnie zobaczymy dwie spółki naszych południowych sąsiadów: czeski CEZ i słowacką Asseco Slovakia. Do oferty publicznej przygotowuje się także warszawski deweloper, Dom Development.

Z nowej emisji akcji spółka zamierza pozyskać około 220 mln zł netto. Spółka chce przede wszystkim zasilić kapitał obrotowy. Pozyskane środki mają jej ułatwić realizację projektów deweloperskich. Za uzyskane pieniądze deweloper planuje kupić nowe grunty. Ponadto oferta obejmie także akcje istniejące, co oznacza, że jej szacunkowa wartość może wynieść kilkaset milionów złotych. Być może będzie to jeden z większych debiutów w tym roku.

Czy firma znajdzie się w gronie spółek wchodzących w skład WIG 20? Paweł Roszczyk z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao S.A. uważa, że będzie to trudne zadanie. - Pułap bowiem rośnie i oprócz kapitalizacji ważny jest także obrót akcjami na sesji. Deweloper musi się liczyć z tym, że będzie porównywany z innymi firmami, np. z GTC czy Echo Investment.

Spółka zamierza wyemitować 3 273 tys. nowych papierów. Do oferty dołączone będą również akcje istniejące, oferowane przez Dom Development B.V.,  największego akcjonariusza firmy. Ile? Tego dowiemy się najpóźniej w pierwszym dniu przyjmowania zapisów.  Akcje będą mogli nabyć zarówno polscy, jak i zagraniczni  inwestorzy indywidualni, oraz instytucjonalni.

Obecnie Dom Development B.V. posiada 83,06 proc. akcji spółki oraz ogólnej liczby głosów na wlanym zgromadzeniu. Pozostałymi akcjonariuszami są osoby fizyczne. Spółka przewiduje, że udział akcji posiadanych przez nowych akcjonariuszy w łącznej liczbie akcji po ofercie będzie kształtował się na poziomie od 18 do 23 proc. Funkcję Oferującego oraz Głównego Koordynatora oferty pełni Centralny Dom Maklerski Pekao S.A. Zapisy na akcje w transzy zarówno inwestorów indywidualnych, jak i  instytucjonalnych przyjmowane będą od 17 do 19 października 2006 roku. Debiutu giełdowego możemy się spodziewać pod koniec października.

Tylko w Warszawie

Pod względem przekazywanych mieszkań Dom Development uplasował się w Warszawie na drugiej pozycji (po J.W. Construction). W ciągu prawie 10 lat spółka zrealizowała tutaj prawie 8 tys. projektów mieszkaniowych i jak na razie nie zamierza rozpoczynać ekspansji na inne rynki. Zdaniem Jarosława Szanajcy, prezesa zarządu firmy, w skali kraju rynek stolicy ciągle nie ma konkurencji. - Zapewniają mu to zarówno centra biznesowe, jak i administracyjne. Warszawa stanowi poszukiwane miejsce kariery. To właśnie tutaj przyjeżdżają dynamiczne i kreatywne osoby, dlatego miasto ma olbrzymi potencjał rozwojowy - tłumaczy Szanajca. - Wiąże się to oczywiście z ogólnymi trendami w gospodarce, spadającym bezrobociem i rosnącymi zarobkami. W stolicy odnotowuje się o 40 proc. wyższe wynagrodzenie niż w innych regionach kraju. Poza tym po naszej akcesji do UE jest to najszybciej rozwijające się miasto w Europie Środkowo-Wschodniej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany