Szwecja już będzie się kojarzyć

2007-12-21 15:47
Kamienica Lipińskiego
Autor: Dawid Skoblewski

Reinhold Polska, spółka zarejestrowana w Szwecji, to 77. debiutant na GPW w 2007 roku. Tym samym na warszawskim parkiecie było notowanych 349 spółek, w tym 22 z zagranicy. Branżę budowlaną reprezentuje także Centrum Klima z Piastowa, które w pierwszym kwartale 2008 roku chce zaistnieć na alternatywnym rynku giełdowym NewConnect.

Spółka ze Sztokholmu początkowo planowała debiut 15 listopada 2007 roku, tym niemniej giełdowy dzwonek zabrzmiał dla niej dopiero 13 grudnia 2007 roku. W ramach oferty do obrotu dopuszczono 6 100 000 akcji serii B. Cena emisyjna wynosiła 25,37 zł, czyli tyle ile w ostatnim dniu notowań na nieoficjalnym rynku, organizowanym przez szwedzki bank inwestycyjny OHMAN Group (równowartość 62 SEK - przyp. red.). Reinhold wycofał się z niego 22 września 2007 roku.

W Polsce firma istnieje od 2005 roku. Prowadzi działalność deweloperską i ma biura w największych polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu. Źródłem przychodów są przede wszystkim projekty z zakresu nieruchomości biurowych (60 proc.). Do takich należy Silesia Atrium przy alei Wojciecha Korfantego w Katowicach. Powierzchnię, na której powstanie kompleks budynków biurowych, deweloper nabył w pierwszej połowie lipca 2007 roku. Jak zapowiada, pierwszy etap budowy zakończy się już w maju 2008 roku. Za wynajem powierzchni odpowiada firma Metropolis Nieruchomości Komercyjne. W Warszawie luksusowe biura powstaną w kamienicy Lipińskiego u zbiegu Alej Jerozolimskich i Emilii Plater. Firma Reinhold odkupiła ją od Tomasza Gudzowatego na początku 2007 roku. Dzięki pracom remontowym budynek odzyska oryginalne elementy wystroju wnętrz oraz fasadę, skutą w latach 70. XX wieku. Reinhold Gustaffsson, twórca marki Reinhold zdobył uznanie właśnie za sprawą rewitalizacji budynków zabytkowych w Sztokholmie. Jeśli chodzi o Kraków, to tu Reinhold chce wybudować nowoczesny obiekt mieszkaniowy. Jego całkowita powierzchnia będzie wynosić około 1600 mkw. Miejsce lokalizacji to ul. Grzegórzecka - około 1000 m od Rynku Głównego, 700 m od ul. Szerokiej i 500 m od popularnej wśród krakowian Galerii Kazimierz. Projektów deweloperskich, realizowanych dziś przez Reinhold, jest w sumie jedenaście. Środki z emisji mają posłużyć na zakup kolejnych nieruchomości pod inwestycje.

Kamienica Lipińskiego
Autor: Dawid Skoblewski Kamienica Józefa Lipińskiego powstała w latach 1897-98
Gustaw Reinhold
Autor: GPW Gustaw Reinhold - założyciel firmy Reinhold

Scenariusz rozwoju za pomocą giełdy ma też Centrum Klima. Firma prowadzi hurtową sprzedaż materiałów do instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych, a część z nich, tj. elementy do systemów wentylacyjnych produkuje sama. W planach ma jednak wejście nie na rynek główny, ale na NewConnect. - Przemawiają za tym m.in. proste procedury i stosunkowo niskie koszty pozyskania kapitału. Upublicznienie spółki na pewno korzystnie wpłynie na dalsze budowanie jej wizerunku - mówi Marek Perendyk, prezes Centrum Klima. - Obecnie zmieniamy formę prawną: ze spółki prawa handlowego, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę akcyjną. W ostatnim etapie przygotowań przeprowadzimy tzw. private placement, czyli emisję prywatną. Akcje zostaną sprzedane maksymalnie 99 inwestorom - dodaje prezes.

Do końca 2008 roku Centrum Klima chce wybudować w Piastowie halę produkcyjną. Szacuje, że dzięki temu wzrosną nie tylko jej moce produkcyjne (zakładany wzrost to 50 proc. - przyp. red.), ale i liczba klientów z zagranicy, do których głównie kieruje swą ofertę. Hala będzie miała powierzchnię 1200 mkw. Na lata 2009-2010 firma zaplanowała budowę obiektu biurowo-magazynowo-produkcyjnego w Wieruchowie (woj. mazowieckie, gmina Ożarów Mazowiecki). Niewykluczone zresztą, że w tym czasie spółka będzie już notowana na głównym rynku giełdowym.

W przyszłym roku na rynku NewConnect zadebiutować może 80 spółek - twierdzi Ludwik Sobolewski, prezes GPW (źródło: Wirtualne Media, 21.12.2007). Z kolei rynek regulowany powiększy się o około 70 spółek, z czego 10-20 będzie pochodzić z zagranicy. Od 17 grudnia 2007 roku zagraniczne firmy, notowane na warszawskiej giełdzie, można poznać za pomocą specjalnego serwisu internetowego http://www.wseinternational.eu. Strona jest dwujęzyczna. Jak widać, nie tylko giełdowym debiutantom zależy na coraz lepszym wizerunku.

magazyn
Autor: Tauber Promotion
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej