S8 wykonana zgodnie z projektem i sztuką

2011-01-20 14:50

W nawiązaniu do opublikowanych w dniach 12 i 13 stycznia br. komunikatów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w sprawie usterek na trasie drogi ekspresowej S8 na odcinku Konotopa – Prymasa Tysiąclecia konsorcjum wykonawcze informuje, że nie zgadza się z treścią tych komunikatów.

"W dniu 11 stycznia 2011 roku konsorcjum wykonawcze otrzymało od Inżyniera Kontraktu (tj. firmy wybranej przez GDDKiA do nadzoru wykonawcy w zakresie zgodności z projektem i jakości wykonania) Świadectwo Przejęcia Robót potwierdzające właściwe i terminowe zakończenie prac kontraktowych, które nastąpiło 15 grudnia 2010 roku. Wyraźnie podkreślamy, że na każdym etapie realizacji inwestycji prowadzone były nadzorowane przez GDDKiA kontrole pod kątem zgodności z projektem i GDDKiA nie zgłaszała żadnych zastrzeżeń.

Inżynier Kontraktu w sytuacji, w której nie stwierdzono usterek czy wad uniemożliwiających uznanie inwestycji za zakończoną lub po prostu istotnych wydaje Świadectwo Przejęcia Robót i właśnie taka sytuacja dotyczy trasy S8.

Wyraźnie zaznaczamy, że sugerowana przez GDDKiA teza o wykonaniu inwestycji niezgodnie z projektem jest nieprawdziwa. Stwierdzenie to GDDKiA opiera na zakwestionowaniu dotychczas akceptowanych przez nią badań oraz uszkodzeniach spowodowanych pracami wykonywanymi przez inne podmioty na zlecenie GDDKiA.

Wszystkie usterki, za które odpowiada konsorcjum, wskazane w trakcie procedury odbiorowej przez GDDKiA będą niezwłocznie naprawione w ramach gwarancji i obowiązujących w tym względzie zasad. Żadna z usterek nie ma wpływu na użytkowanie S8.

Zgodnie z obowiązującymi w Unii Europejskiej standardami FIDIC (Międzynarodowa Federacja Inżynierów Konsultantów) wszystkie wymienione przez GDDKIA zastrzeżenia dotyczące trasy S8 są typowe dla tak dużych projektów drogowych.

W dniu zakończenia robót, 15 grudnia 2010 roku, zespół nadzorujący inwestycję, a także GDDKiA miały możliwość przeprowadzenia szczegółowego przeglądu robót drogowych i mostowych, ponieważ cały 10,4 -kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S8 był odśnieżony (mimo braku takiego obowiązku po stronie wykonawcy).

Warto przypomnieć, że podczas całego okresu realizacji inwestycji nadzór sukcesywnie odbierał poszczególne etapy robót i je akceptował, a wykonawca zakończył inwestycję w założonym terminie."

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej