Pelety Barlinka z nową europejską normą

2010-08-18 13:40

Z końcem lipca 2010 r. zakłady Barlinek Invest, produkujące biopaliwa stałe na Ukrainie, jako pierwszy w Europie producent otrzymały prestiżowy certyfikat DINplus, zgodny z najnowszą Europejską Normą EN 14961-2, dotyczącą jakości peletów drzewnych.

Norma EN 14961, wprowadza jednolite standardy dotyczące wysokiej jakości biopaliw, określa ich właściwości fizyczno-chemiczne oraz metody klasyfikacji. Druga część tej normy, EN 14961-2 specyfikuje wymagania stawiane peletom drzewnym. Jej wprowadzenie w lipcu 2010 r. wieńczy kilkuletni etap przygotowań, na bazie norm jakościowych obowiązujących dotychczas w Austrii, Niemczech i Szwecji.

Główny podział na klasy jakości jest definiowany w oparciu o zawartość popiołu w peletach. Najnowsza norma określa także precyzyjnie pozostałe właściwości peletów drzewnych, a zwłaszcza wymiary, wilgotność, gęstość, wartość opałową, wytrzymałość mechaniczną, temperaturę topnienia popiołu, oraz pochodzenie surowca drzewnego do produkcji. Wyroby są klasyfikowane oparciu o powyższe parametry. Najlepsza pod względem jakości jest kategoria A1 i wymagania jej stawiane są najbardziej restrykcyjne.

Najistotniejsze parametry dotyczące dotychczasowej i nowej normy DINplus obrazuje poniższa tabela.

 "nowy" DINplus dla peletu A1"stary" DINplus
norma EN 14961-2 DIN 51731 i ÖNORM M7135
rodzaj kontroli - zewnętrzna, niezapowiedziana kontrola certyfikowanych producentów i ich produktów na zgodność z normą 14961-2
- możliwa osobna kontrola składów i handlowców
- zewnętrzna, niezapowiedziana kontrola certyfikowanych producentów i ich produktów na zgodność z normami
średnica (w mm) 6 (±1)
8 (±1)
4-10
długość (w mm) 3,15 - 40 ≤ 5-cio krotność średnicy
wartość opałowa (w MJ/kg) od 16,5 do 19 ≥18
frakcja drobna w % max. 1 dla opakowań 1000 kg oraz luzem;
0,5 dla opakowań ≤20 kg
brak regulacji
zawartość popiołu (w % przy temp. spalania w oC) 0,7 przy 550oC 0,5 przy 815oC
temperatura topnienia popiołu (w oC) podawana przez producenta, weryfikowana brak regulacji
wprowadzenie na rynek / Wycofanie od kwietnia 2010 r. zastąpiony przez nowy certyfikat DINplus

 

Przyznanie certyfikatu zgodności A1 z Normą Europejską peletom drzewnym z Barlinka o średnicy 6 i 8mm ma istotne znaczenie, potwierdza bowiem najwyższą jakość barlineckiego peletu, który – niezależnie od miejsca produkcji – jest wytwarzany zgodnie z surowymi normami i procedurami obowiązującymi w fabrykach Barlinka. Produkt ten spełnia najostrzejsze wymagania, stawiane tego rodzaju produktom w Europie.

- Ten certyfikat to oficjalne potwierdzenie tego, że pelet drzewny z Barlinka należy do elitarnego grona najlepszych granulatów, dostępnych obecnie w Europie – mówi Rafał Węcek, dyrektor ds. sprzedaży biopaliw w Barlinku. – Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że ten prestiżowy, pierwszy w Europie certyfikat otrzymały fabryki peletu drzewnego na Ukrainie. To oznacza, że barlinecki pelet utrzymuje niezmiennie najwyższą jakość produkcji.