Pelety Barlinka z nową europejską normą

2010-08-18 13:40

Z końcem lipca 2010 r. zakłady Barlinek Invest, produkujące biopaliwa stałe na Ukrainie, jako pierwszy w Europie producent otrzymały prestiżowy certyfikat DINplus, zgodny z najnowszą Europejską Normą EN 14961-2, dotyczącą jakości peletów drzewnych.

Norma EN 14961, wprowadza jednolite standardy dotyczące wysokiej jakości biopaliw, określa ich właściwości fizyczno-chemiczne oraz metody klasyfikacji. Druga część tej normy, EN 14961-2 specyfikuje wymagania stawiane peletom drzewnym. Jej wprowadzenie w lipcu 2010 r. wieńczy kilkuletni etap przygotowań, na bazie norm jakościowych obowiązujących dotychczas w Austrii, Niemczech i Szwecji.

Główny podział na klasy jakości jest definiowany w oparciu o zawartość popiołu w peletach. Najnowsza norma określa także precyzyjnie pozostałe właściwości peletów drzewnych, a zwłaszcza wymiary, wilgotność, gęstość, wartość opałową, wytrzymałość mechaniczną, temperaturę topnienia popiołu, oraz pochodzenie surowca drzewnego do produkcji. Wyroby są klasyfikowane oparciu o powyższe parametry. Najlepsza pod względem jakości jest kategoria A1 i wymagania jej stawiane są najbardziej restrykcyjne.

Najistotniejsze parametry dotyczące dotychczasowej i nowej normy DINplus obrazuje poniższa tabela.

 "nowy" DINplus dla peletu A1"stary" DINplus
norma EN 14961-2 DIN 51731 i ÖNORM M7135
rodzaj kontroli - zewnętrzna, niezapowiedziana kontrola certyfikowanych producentów i ich produktów na zgodność z normą 14961-2
- możliwa osobna kontrola składów i handlowców
- zewnętrzna, niezapowiedziana kontrola certyfikowanych producentów i ich produktów na zgodność z normami
średnica (w mm) 6 (±1)
8 (±1)
4-10
długość (w mm) 3,15 - 40 ≤ 5-cio krotność średnicy
wartość opałowa (w MJ/kg) od 16,5 do 19 ≥18
frakcja drobna w % max. 1 dla opakowań 1000 kg oraz luzem;
0,5 dla opakowań ≤20 kg
brak regulacji
zawartość popiołu (w % przy temp. spalania w oC) 0,7 przy 550oC 0,5 przy 815oC
temperatura topnienia popiołu (w oC) podawana przez producenta, weryfikowana brak regulacji
wprowadzenie na rynek / Wycofanie od kwietnia 2010 r. zastąpiony przez nowy certyfikat DINplus

 

Przyznanie certyfikatu zgodności A1 z Normą Europejską peletom drzewnym z Barlinka o średnicy 6 i 8mm ma istotne znaczenie, potwierdza bowiem najwyższą jakość barlineckiego peletu, który – niezależnie od miejsca produkcji – jest wytwarzany zgodnie z surowymi normami i procedurami obowiązującymi w fabrykach Barlinka. Produkt ten spełnia najostrzejsze wymagania, stawiane tego rodzaju produktom w Europie.

- Ten certyfikat to oficjalne potwierdzenie tego, że pelet drzewny z Barlinka należy do elitarnego grona najlepszych granulatów, dostępnych obecnie w Europie – mówi Rafał Węcek, dyrektor ds. sprzedaży biopaliw w Barlinku. – Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że ten prestiżowy, pierwszy w Europie certyfikat otrzymały fabryki peletu drzewnego na Ukrainie. To oznacza, że barlinecki pelet utrzymuje niezmiennie najwyższą jakość produkcji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej