Nowa fabryka firmy Baumit w Pobiedziskach

2011-05-16 9:53
Nowa fabryka firmy Baumit w Pobiedziskach
Autor: Baumit

W pierwszej połowie kwietnia 2011 roku zakończono budowę kolejnej fabryki firmy Baumit, tym razem ulokowanej w zachodniej części kraju, w Pobiedziskach, w województwie wielkopolskim.

Decydujące znaczenie dla wyboru lokalizacji dla nowej fabryki miały jednak względy logistyczne. Gmina Pobiedziska usytuowana jest w bliskiej odległości od stolicy województwa - Poznania - oraz zaledwie 25 km od planowej trasy ekspresowej S5 i linii kolejowej łączącej Mysłowice z Gdynią - ważnego szlaku komunikacyjnego, prawdziwego pomostu pomiędzy Europą Zachodnią a Wschodnią.
Duże znaczenie dla finalizacji przedsięwzięcia miało gospodarcze zaangażowanie Rady Gminy Pobiedziska, która w 2008 roku uchwaliła ulgi podatkowe w zakresie stawek podatkowych w podatku od nieruchomości. Zdecydowaliśmy się na Pobiedziska m.in. ze względu na atrakcyjne warunki inwestycyjne – mówi Ryszard Szymański Prezes firmy Baumit.
Istotne ułatwienie dla firmy Baumit stanowiło także dofinansowanie projektu nowego zakładu w Pobiedziskach w ramach unijnego programu operacyjnego innowacyjna gospodarka, który stanowi szczególną kategorię wsparcia finansowego, udzielanego przez państwo najbardziej obiecującym przedsiębiorcom. Całkowity koszt budowy fabryki Baumit w Pobiedziskach wyniósł 16 mln euro. Częściowo był on finansowany ze środków unijnych w ramach działań 4.4 Programu Operacyjnego Innowacyjnej Gospodarki. Uruchomienie fabryki nastąpiło na początku kwietnia 2011 roku.
Okolice Pobiedzisk - teren, na którym wybudowana została kolejna fabryka  firmy Baumit, otrzymał także tytuł Laureata III Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Grunt na Medal 2008, organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki i Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ideą Konkursu było wyłonienie i promocja najlepszych terenów w poszczególnych województwach oraz promowanie ich wśród inwestorów krajowych i zagranicznych jako atrakcyjnych inwestycji produkcyjnych.

Projekt budowlany i pozwolenie na budowę

Projekt budowlany nowej fabryki został zakończony w marcu 2009 roku. Dwa miesiące później, w maju 2009 roku otrzymano pozwolenie na budowę. Spośród 11 firm budowlanych w drodze przetargu wyłoniono generalnego wykonawcę - firmę Budimex. Realizację inwestycji rozpoczęto w lipcu 2009 roku.
Jako pierwsze wybudowane zostały: hala produkcji mieszanek suchych, oraz magazyny. Obecnie fabryka składa się z trzech budynków – hali produkcji suchej z wieżą technologiczną, hali produkcji mokrej, oraz pomieszczenia biurowego. Istotnym elementem obiektu jest 57-metrowa wieża technologiczna w którą wbudowano silosy i urządzenia technologiczne. Niestandardowa wysokość konstrukcji przyczynia się do zmniejszenia energochłonności procesu produkcji. Skutkuje to lepszym wykorzystaniem zasobów i środków technicznych nowego zakładu Baumit, przy jednoczesnym ograniczeniu awaryjności maszyn i urządzeń technologicznych.

Fabryka w Pobiedziskach specjalizuje się głównie w wytwarzaniu tynków gipsowych, cementowo-wapiennych, zewnętrznych i wewnętrznych, zapraw murarskich oraz klejących. Jak mówi Andrzej Prymas, kierownik fabryki Baumit w Pobiedziskach: To kolejna w Polsce fabryka Baumit, działająca zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami. W ciągu roku nowy zakład wyprodukuje ponad 250 tys. ton materiałów budowlanych. W połączeniu z wolumenem produkcji pozostałych fabryk Baumit, jest to ilość, która będzie miała znaczny wpływ na pozycję firmy Baumit w branży.
Na początek zakład stworzył miejsca pracy dla ok. 50 osób. Zgodnie z zapewnieniem dyrekcji zakładu, poziom zatrudnienia nowych pracowników będzie jednak rósł w miarę dalszego jego rozwoju.

Firma promuje politykę równouprawnienia. W nowej fabryce w Pobiedziskach zatrudnienie znaleźli nie tylko mężczyźni. Zgodnie z europejskimi standardami pracy w zakładach produkcyjnych zachowana jest odrębność pomieszczeń sanitarnych oraz szatni damskich i męskich.
W celu zapewnienia wysokiego poziomu wiedzy kadry pracowniczej firma planuje wprowadzenie systemu kształcenia zawodowego i pracuje nad program szkoleń, szczególnie dla osób po 50 roku życia. Planowane są również staże wymienne, które znacząco wpłyną na podniesienie kwalifikacji zawodowych, a co za tym idzie, wzrost konkurencyjności pracowników z regionu wielkopolskiego.

Nowa fabryka firmy Baumit w Pobiedziskach
Autor: Baumit

Produkcja w zgodzie z naturą

Baumit jest nie tylko rzetelnym partnerem w biznesie, ale też firmą społecznie odpowiedzialną, która umiejętnie łączy działania ekonomiczne i proekologiczne. Zarządzanie jakością i ochroną środowiska od dziesięcioleci stanowią stały element wizerunku i zarządzania obu firm założycielskich. Polityka ta jest konsekwentnie realizowana we wszystkich oddziałach i zakładach Baumitu. Maszyny i urządzenia stosowane w nowej fabryce firmy w Pobiedziskach dostosowane są do standardów Unii Europejskiej również pod względem ekologicznym. Unowocześnieniu uległ także sam proces produkcji i rodzaj zastosowanych materiałów.

Fabryka w Pobiedziskach została wyposażona w szereg urządzeń pozwalających zmniejszyć energochłonność procesu produkcyjnego.

Zmniejszenie ilości odpadów i materiałochłonności produktów z zakładu w Pobiedziskach możliwe jest także dzięki centralom filtrującym, które segregują poszczególne rodzaje pyłów, powstających podczas produkcji.
Planuje się zwiększenie sprzedaży luzem produktów  (35% produkcji luzem) to oszczędność ok 2 mln worków, 55 ton folii oraz 50 tys. palet. Firma stosuje system palet zwrotnych redukując  o około 25% całkowitą liczbę palet wprowadzonych do obrotu.

Innowacyjne technologie

Firma korzysta z innowacyjnych światowych technologii. Implementacja i wdrożenie ich do produkcji znacząco wpłynęło na jakościowe ulepszenie produktów firmy Baumit.
Jedną z zaawansowanych technologicznie metod, zastosowanych w fabryce w Pobiedziskach, jest użycie do produkcji mieszanek suchych najnowszej generacji fotooptycznego przyrządu Haver&Boecker. Umożliwia on szczegółową analizę składu ziarnowego piasku uwzględniając jego wielkość i kształt. Urządzenie to zwiększa dokładność produkcji i pozwala uzyskać produkty
o różnorodnym stopniu uziarnienia (patent DE4119240, EP0518188,US5309215).

Dzięki specjalnie opracowanej przez Baumit metodzie dozowania perlitu, możliwe jest elektroniczne sterowanie wielkością strumienia wsadu w taki sposób, by uzyskać pożądaną objętość perlitu. Do produkcji wprowadzono także sondy do automatycznego pomiaru wilgotności piasku, które pozwalają precyzyjnie sterować jego suszeniem (patent EP1717576), bez ryzyka niedokładności pomiaru, jak w przypadku regulacji wyłącznie w oparciu o temperaturę powietrza wydechowego suszarni.

Kolejnym opatentowanym projektem firmy Baumit, realizowanym w zakładzie w Pobiedziskach jest wdrożenie spiralnego wymiennika ciepła, który wykorzystuje ciepłe powietrze wydechowe z suszarni do ogrzewania hali i podgrzewania wody. Wart podkreślenia jest fakt, że zastosowanie central filtrujących z dwustrumieniowymi dyszami czyszczącymi umożliwi do roku 2015 ponowne użycie 4.463,5 ton pyłów powstających podczas produkcji. Ciekawym rozwiązaniem technicznym jest także wykorzystanie specjalnych magnesów, wyłapujących z piasku zanieczyszczenia metaliczne, co skutecznie obniża awaryjność linii i podnosi jakość produktów.

Zmianą o charakterze organizacyjnym jest wdrożenie zautomatyzowanych systemów transportu oraz pulpitów dotykowych, sterujących pracą urządzeń dozowania z dowolnego miejsca hali, bez udziału komunikacji radiowej. Pozwala to otrzymać znacząco ulepszone produkty w krótszym czasie i jednocześnie ogranicza energochłonność produkcji.

W zakładzie produkcyjnym Baumit w Pobiedziskach produkowane będą tynki maszynowe gipsowe i cementowo-wapienne, tynki ręczne, jastrychy, zaprawy murarskie, zaprawy klejowo-szpachlowe oraz produkty mokre (tynki strukturalne, farby elewacyjne oraz grunty).

Firma Baumit powstała w 1988 roku z połączenia dwóch, austriackich koncernów - Schmid Industrie Holding oraz Wietersdorfer Gruppe. W oparciu o ich ponad 110-letnie doświadczenie w branży materiałów budowlanych Baumit szybko ugruntował swoją pozycję, tworząc rozległą sieć przedstawicielstw handlowych, filii i zakładów produkcyjnych w blisko 30 krajach środkowej, południowej i wschodniej Europy oraz w Chinach.
Firma W Polsce funkcjonuje już od 17 lat. Pierwszy zakład produkcyjny został otwarty w 1997 roku w Piotrkowie Trybunalskim. W 2000 roku uruchomiono linię produkcyjną w drugiej fabryce, tym razem w Bełchatowie. Intensywne działania na terenie Polski zaprocentowały w 2007 roku uruchomieniem nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Łowiczu, który rocznie zaopatruje polski rynek w blisko 250 tys. ton materiałów budowlanych.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej