Nowa fabryka firmy Baumit w Pobiedziskach

2011-05-16 9:53
Nowa fabryka firmy Baumit w Pobiedziskach
Autor: Baumit

W pierwszej połowie kwietnia 2011 roku zakończono budowę kolejnej fabryki firmy Baumit, tym razem ulokowanej w zachodniej części kraju, w Pobiedziskach, w województwie wielkopolskim.

Decydujące znaczenie dla wyboru lokalizacji dla nowej fabryki miały jednak względy logistyczne. Gmina Pobiedziska usytuowana jest w bliskiej odległości od stolicy województwa - Poznania - oraz zaledwie 25 km od planowej trasy ekspresowej S5 i linii kolejowej łączącej Mysłowice z Gdynią - ważnego szlaku komunikacyjnego, prawdziwego pomostu pomiędzy Europą Zachodnią a Wschodnią.
Duże znaczenie dla finalizacji przedsięwzięcia miało gospodarcze zaangażowanie Rady Gminy Pobiedziska, która w 2008 roku uchwaliła ulgi podatkowe w zakresie stawek podatkowych w podatku od nieruchomości. Zdecydowaliśmy się na Pobiedziska m.in. ze względu na atrakcyjne warunki inwestycyjne – mówi Ryszard Szymański Prezes firmy Baumit.
Istotne ułatwienie dla firmy Baumit stanowiło także dofinansowanie projektu nowego zakładu w Pobiedziskach w ramach unijnego programu operacyjnego innowacyjna gospodarka, który stanowi szczególną kategorię wsparcia finansowego, udzielanego przez państwo najbardziej obiecującym przedsiębiorcom. Całkowity koszt budowy fabryki Baumit w Pobiedziskach wyniósł 16 mln euro. Częściowo był on finansowany ze środków unijnych w ramach działań 4.4 Programu Operacyjnego Innowacyjnej Gospodarki. Uruchomienie fabryki nastąpiło na początku kwietnia 2011 roku.
Okolice Pobiedzisk - teren, na którym wybudowana została kolejna fabryka  firmy Baumit, otrzymał także tytuł Laureata III Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Grunt na Medal 2008, organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki i Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ideą Konkursu było wyłonienie i promocja najlepszych terenów w poszczególnych województwach oraz promowanie ich wśród inwestorów krajowych i zagranicznych jako atrakcyjnych inwestycji produkcyjnych.

Projekt budowlany i pozwolenie na budowę

Projekt budowlany nowej fabryki został zakończony w marcu 2009 roku. Dwa miesiące później, w maju 2009 roku otrzymano pozwolenie na budowę. Spośród 11 firm budowlanych w drodze przetargu wyłoniono generalnego wykonawcę - firmę Budimex. Realizację inwestycji rozpoczęto w lipcu 2009 roku.
Jako pierwsze wybudowane zostały: hala produkcji mieszanek suchych, oraz magazyny. Obecnie fabryka składa się z trzech budynków – hali produkcji suchej z wieżą technologiczną, hali produkcji mokrej, oraz pomieszczenia biurowego. Istotnym elementem obiektu jest 57-metrowa wieża technologiczna w którą wbudowano silosy i urządzenia technologiczne. Niestandardowa wysokość konstrukcji przyczynia się do zmniejszenia energochłonności procesu produkcji. Skutkuje to lepszym wykorzystaniem zasobów i środków technicznych nowego zakładu Baumit, przy jednoczesnym ograniczeniu awaryjności maszyn i urządzeń technologicznych.

Fabryka w Pobiedziskach specjalizuje się głównie w wytwarzaniu tynków gipsowych, cementowo-wapiennych, zewnętrznych i wewnętrznych, zapraw murarskich oraz klejących. Jak mówi Andrzej Prymas, kierownik fabryki Baumit w Pobiedziskach: To kolejna w Polsce fabryka Baumit, działająca zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami. W ciągu roku nowy zakład wyprodukuje ponad 250 tys. ton materiałów budowlanych. W połączeniu z wolumenem produkcji pozostałych fabryk Baumit, jest to ilość, która będzie miała znaczny wpływ na pozycję firmy Baumit w branży.
Na początek zakład stworzył miejsca pracy dla ok. 50 osób. Zgodnie z zapewnieniem dyrekcji zakładu, poziom zatrudnienia nowych pracowników będzie jednak rósł w miarę dalszego jego rozwoju.

Firma promuje politykę równouprawnienia. W nowej fabryce w Pobiedziskach zatrudnienie znaleźli nie tylko mężczyźni. Zgodnie z europejskimi standardami pracy w zakładach produkcyjnych zachowana jest odrębność pomieszczeń sanitarnych oraz szatni damskich i męskich.
W celu zapewnienia wysokiego poziomu wiedzy kadry pracowniczej firma planuje wprowadzenie systemu kształcenia zawodowego i pracuje nad program szkoleń, szczególnie dla osób po 50 roku życia. Planowane są również staże wymienne, które znacząco wpłyną na podniesienie kwalifikacji zawodowych, a co za tym idzie, wzrost konkurencyjności pracowników z regionu wielkopolskiego.

Nowa fabryka firmy Baumit w Pobiedziskach
Autor: Baumit

Produkcja w zgodzie z naturą

Baumit jest nie tylko rzetelnym partnerem w biznesie, ale też firmą społecznie odpowiedzialną, która umiejętnie łączy działania ekonomiczne i proekologiczne. Zarządzanie jakością i ochroną środowiska od dziesięcioleci stanowią stały element wizerunku i zarządzania obu firm założycielskich. Polityka ta jest konsekwentnie realizowana we wszystkich oddziałach i zakładach Baumitu. Maszyny i urządzenia stosowane w nowej fabryce firmy w Pobiedziskach dostosowane są do standardów Unii Europejskiej również pod względem ekologicznym. Unowocześnieniu uległ także sam proces produkcji i rodzaj zastosowanych materiałów.

Fabryka w Pobiedziskach została wyposażona w szereg urządzeń pozwalających zmniejszyć energochłonność procesu produkcyjnego.

Zmniejszenie ilości odpadów i materiałochłonności produktów z zakładu w Pobiedziskach możliwe jest także dzięki centralom filtrującym, które segregują poszczególne rodzaje pyłów, powstających podczas produkcji.
Planuje się zwiększenie sprzedaży luzem produktów  (35% produkcji luzem) to oszczędność ok 2 mln worków, 55 ton folii oraz 50 tys. palet. Firma stosuje system palet zwrotnych redukując  o około 25% całkowitą liczbę palet wprowadzonych do obrotu.

Innowacyjne technologie

Firma korzysta z innowacyjnych światowych technologii. Implementacja i wdrożenie ich do produkcji znacząco wpłynęło na jakościowe ulepszenie produktów firmy Baumit.
Jedną z zaawansowanych technologicznie metod, zastosowanych w fabryce w Pobiedziskach, jest użycie do produkcji mieszanek suchych najnowszej generacji fotooptycznego przyrządu Haver&Boecker. Umożliwia on szczegółową analizę składu ziarnowego piasku uwzględniając jego wielkość i kształt. Urządzenie to zwiększa dokładność produkcji i pozwala uzyskać produkty
o różnorodnym stopniu uziarnienia (patent DE4119240, EP0518188,US5309215).

Dzięki specjalnie opracowanej przez Baumit metodzie dozowania perlitu, możliwe jest elektroniczne sterowanie wielkością strumienia wsadu w taki sposób, by uzyskać pożądaną objętość perlitu. Do produkcji wprowadzono także sondy do automatycznego pomiaru wilgotności piasku, które pozwalają precyzyjnie sterować jego suszeniem (patent EP1717576), bez ryzyka niedokładności pomiaru, jak w przypadku regulacji wyłącznie w oparciu o temperaturę powietrza wydechowego suszarni.

Kolejnym opatentowanym projektem firmy Baumit, realizowanym w zakładzie w Pobiedziskach jest wdrożenie spiralnego wymiennika ciepła, który wykorzystuje ciepłe powietrze wydechowe z suszarni do ogrzewania hali i podgrzewania wody. Wart podkreślenia jest fakt, że zastosowanie central filtrujących z dwustrumieniowymi dyszami czyszczącymi umożliwi do roku 2015 ponowne użycie 4.463,5 ton pyłów powstających podczas produkcji. Ciekawym rozwiązaniem technicznym jest także wykorzystanie specjalnych magnesów, wyłapujących z piasku zanieczyszczenia metaliczne, co skutecznie obniża awaryjność linii i podnosi jakość produktów.

Zmianą o charakterze organizacyjnym jest wdrożenie zautomatyzowanych systemów transportu oraz pulpitów dotykowych, sterujących pracą urządzeń dozowania z dowolnego miejsca hali, bez udziału komunikacji radiowej. Pozwala to otrzymać znacząco ulepszone produkty w krótszym czasie i jednocześnie ogranicza energochłonność produkcji.

W zakładzie produkcyjnym Baumit w Pobiedziskach produkowane będą tynki maszynowe gipsowe i cementowo-wapienne, tynki ręczne, jastrychy, zaprawy murarskie, zaprawy klejowo-szpachlowe oraz produkty mokre (tynki strukturalne, farby elewacyjne oraz grunty).

Firma Baumit powstała w 1988 roku z połączenia dwóch, austriackich koncernów - Schmid Industrie Holding oraz Wietersdorfer Gruppe. W oparciu o ich ponad 110-letnie doświadczenie w branży materiałów budowlanych Baumit szybko ugruntował swoją pozycję, tworząc rozległą sieć przedstawicielstw handlowych, filii i zakładów produkcyjnych w blisko 30 krajach środkowej, południowej i wschodniej Europy oraz w Chinach.
Firma W Polsce funkcjonuje już od 17 lat. Pierwszy zakład produkcyjny został otwarty w 1997 roku w Piotrkowie Trybunalskim. W 2000 roku uruchomiono linię produkcyjną w drugiej fabryce, tym razem w Bełchatowie. Intensywne działania na terenie Polski zaprocentowały w 2007 roku uruchomieniem nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Łowiczu, który rocznie zaopatruje polski rynek w blisko 250 tys. ton materiałów budowlanych.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej