Jasno, energooszczędnie i zgodnie z dyrektywą

2009-11-06 15:13
Jasno, energooszczędnie i zgodnie z dyrektywą
Autor: brak danych Magdalena Bogusz Marketing Manager firmy OSRAM

Już od dwóch miesięcy (od 1 września 2009) obowiązuje dyrektywa UE, w myśl której za kilka lat znikną z rynku wszystkie tzw. tradycyjne źródła światła, czyli żarówki. Początki wdrażania tej dyrektywy pokazały, że Polacy są niezwykle przywiązani do wynalazków J.W. Swana (1878) i T.A. Edisona (1879), z półek sklepowych zostały bowiem wykupione żarówki 100 W. Te zapasy niektórym wystarczą zapewne na wiele lat... O tym, dlaczego warto, dlaczego powinniśmy i dlaczego władze Unii Europejskiej obwarowały to obowiązkową dyrektywą, i jak będą do tego przekonywani Polacy, rozmawiamy z Magdaleną Bogusz, Marketing Managerem firmy OSRAM.

Czy były robione kalkulacje,  ile potrzeba by było świetlówek energooszczędnych, gdyby wszyscy Polacy jednego dnia chcieli wymienić na nie stare żarówki?
- Nie mamy takich danych. Należałoby wziąć pod uwagę liczbę gospodarstw domowych i ilość punktów świetlnych (źródeł światła), jakie w swoim domu ma statystyczny Kowalski. Biorąc jednak pod uwagę różną specyfikę gospodarstw  trudno to jednoznacznie oszacować. Wynik uzyskany w takim uproszczeniu byłby obarczony dużym błędem. W oparciu o liczbę  żarówek zużywanych przez Polaków w ciągu roku udało się natomiast obliczyć korzyści zarówno ekonomiczne jak i te wynikające dla środowiska, jakie mogłaby przynieść wymiana energochłonnych źródeł światła. Raport przeprowadzony na zlecenie Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii w Katowicach pokazał, że wymiana tylko 1/3 tradycyjnych żarówek na świetlówki energooszczędne zmniejsza zużycie energii przeznaczanej na oświetlenie o 1000 GWh na rok. To zaś  w znaczny sposób przekłada się na mniejsze koszty energii elektrycznej o 355,6 mln zł. Taka wymiana to także redukcja emisji CO2 o 1 219 300 ton w ciągu roku*. Te liczby najlepiej  pokazują, że w zasadzie niewiele czyniąc możemy mieć swój wkład w ochronę środowiska, przy jednoczesnym zysku ekonomicznym.
(*źródło danych dla Polski: Raport wykonany na zlecenie wwf - Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii w Katowicach - Katowice, styczeń 2006)

Ze sprzedaży zostały już wycofane żarówki 100 W, a jaki jest harmonogram rozstawania się z pozostałymi?
- Proces wymiany oświetlenia został podzielony na etapy i rozłożony w czasie. Ten celowy zabieg ma sprawić byśmy sprawnie i bez kłopotów mogli wejść w nowoczesność w obszarze oświetlenia. W pierwszej kolejności ze sprzedaży wycofane zostały tradycyjne, przezroczyste żarówki o mocy powyżej 80 W. Ten sam los spotkał wszystkie żarówki matowe oraz świetlówki kompaktowe (z wyjątkiem tych z klasą energetyczną A). W 2010 roku ze sklepów znikną żarówki powyżej 65 W, w 2011 – te o mocy większej niż 45 W i wreszcie w 2012 – powyżej 7 W. W 2013 roku podniesione zostaną dodatkowo wymagania dotyczące jakości produktów oświetleniowych. Ostatni etap zmian nastąpi we wrześniu 2016 roku - wówczas wycofane zostaną żarówki z klasą energetyczną C.

Czy uważa Pani, że kampania promująca nowoczesne energooszczędne źródła światła jest wystarczająca i zmienia się podejście społeczne w tej kwestii? Bo dlaczego Polacy rzucili się do wykupienia wycofywanych 100 W żarówek?
- Nasza firma od lat – a dokładnie od 1985 roku, kiedy to na rynek została wprowadzona pierwsza na świecie świetlówka energooszczędna OSRAM – prowadzi różnego rodzaju kampanie, które promują energooszczędne produkty. Staramy się uświadamiać konsumentom, jak wiele korzyści niesie za sobą nowoczesna technologia, ile mogą na tym zyskać i jaki to ma wpływ na ochronę środowiska. Przed wprowadzeniem nowych regulacji prawnych dotyczących wymiany energochłonnych źródeł światła zainicjowaliśmy długofalową kampanię informacyjną. Jej celem było „oswojenie” odbiorców ze zmianami wynikającymi z nowych przepisów i przekazanie im wiedzy na temat energooszczędnych źródeł światła. Obserwujemy, że z roku na rok ich popularność rośnie, a wraz z nią poprawia się sama świadomość na temat asortymentu. Mimo wszystko jednak działania informacyjne dotyczące tego zagadnienia muszą być długofalowe. Pokazał to zwiększony popyt na 100 W żarówkę, z jakim mieliśmy do czynienia w przedednim wprowadzeniu unijnych przepisów. W dużej mierze kupowanie „na zapas” podyktowane było obawą przed tym co nowe. Ludzie boją się i nieufnie podchodzą do radykalnych zmian. Jeśli chodzi o obszar oświetlenia jest jeszcze trudniej, bo tradycyjna żarówka na trwałe wpisała się w naszą świadomość. Proszę pamiętać, że niełatwo zmienić przyzwyczajenia i nawyki  nabyte przez lata. Do zmiany społecznego podejścia w tej kwestii potrzeba czasu. Między innymi dlatego właśnie Unia Europejska wraz z nowymi przepisami ustanowiła ośmioletni okres przejściowy. Dopiero po tym terminie ostatecznie pożegnamy się z przestarzałym, energochłonnym światłem na rzecz nowoczesnych technologii.

Ochrona środowiska i ekonomiczne aspekty wymiany źródeł światła na te energooszczędne są oczywiste, choć nie wszystkim znane, ale czy to jedyne powody, dla których powinniśmy zacząć je stosować?
- Oczywiście, że nie. Przede wszystkim chodzi o funkcjonalność. W żarówce tylko 5% mocy wykorzystywane jest na światło, pozostałe 95% zamieniane jest w niczemu niesłużące ciepło. Jest zatem nieefektywna. W świetlówkach i halogenach, obok lepszej jakości światła, należy też wspomnieć o znacznie dłuższym okresie ich eksloatacji. Dla przykładu podam, że  DULUX EL LONGLIFE INTELLIGENT może bezawaryjnie działać do 20 000 godzin, co niesie za sobą wymierne korzyści dla konsumentów. Poza tym stwarzają szereg dodatkowych możliwości, wspomnę chociażby o „inteligentnych” świetlówkach z czujnikami światła. To dla zwykłej żarówki nieosiągalne. W przypadku nowoczesnych źródeł światła klient otrzymuje bardziej zaawansowany technologicznie estetyczny produkt, który jest przy tym najlepiej dopasowany do jego potrzeb.

Jakie firma Osram będzie prowadziła działania na rzecz wprowadzenia nowej dyrektywy UE?
- Już na początku tego roku, czyli na kilka miesięcy przed wprowadzeniem w życie nowych regulacji prawnych nałożonych bezpośrednio na producentów źródeł światła, a pośrednio i na konsumentów, rozpoczęliśmy działania informacyjne. Obecnie są one kontynuowane i zostały zaplanowane długofalowo, dokładnie tak, jak przebiega harmonogram wycofywania energochłonnych źródeł światła. Ponieważ bezpośrednim skutkiem nowych regulacji jest konieczność przejścia na nowoczesny asortyment, dlatego w znacznym stopniu skupiamy się na działaniach promujących innowacyjne i energooszczędne rozwiązania oświetleniowe. Szczególny nacisk kładziemy na dwa aspekty. Pierwszy z nich to zamienniki tradycyjnej żarówki. Klient otrzymuje od nas kompeksową informację na temat naszych produktów i ich parametrów technicznych. Asortyment zyskał nowe opakowania, na których za pomocą piktogramów zamieszczone są informacje na temat mocy, klasy energetycznej, barwy światła itp. Również na naszej stronie internetowej ( www.osram.pl w zakładce “żegnamy stare żarówki” ) prezentujemy źródła światła, które są zamiennikami wycofywanego energochłonnego oświetlenia. Ilustarcje opatrzone specyfikacjami technicznymi mają pomóc w wyborze najlepszego produktu w zależności od potrzeb i gustów klientów. Równie ważnym elementem jest przekaz dotyczący barwy światła. Mimo niekwestionowanych zalet zamienników, w przypadku świetlówek konsumenci nie do końca są do nich przekonani, ze względu na chłodniejszą  w stosunku do tradycyjnej żarówki barwę światła. Tymczasem nie trzeba już wybierać pomiędzy energooszczędnością i barwą światła, do której jesteśmy przyzwyczajeni. OSRAM jako pierwszy na świecie dostawca oferuje świetlówki o naturalnie ciepłej barwie światła. Drugą ważną częścią naszych działań jest propagowanie wiedzy na temat wspomnianej wcześniej energooszczędności. Chcemy zmieniać mylne przekonanie, że idące w parze jakość i nowoczesność muszą być drogie. Wymiana energochłonnych i mało wydajnych żarówek na halogeny i świetlówki kompaktowe nie tylko pozwoli cieszyć się wysoką jakością światła, ale także przyniesie oszczędności. Ponieważ trend „eko” coraz mocnej zaznacza się na rynku, nasza firma stworzyła linie produktów HALOGEN ECO oraz nową generację świetlówek kompaktowych, które oprócz wysokich parametrów technicznych charakteryzują się małym poborem mocy. Halogeny pozwolą zaoszczędzić 30 procent energii, zaś świetlówki kompaktowe zużywają aż 80 procent mniej prądu w porównaniu ze zwykłą żarówką. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, widać wyraźnie że nowe przepisy i zmiany jakie generują w obszarze oświetlenia, są krokiem w dobrym kierunku. Jednak aby cały proces odbył się "bezboleśnie" i zakończył się sukcesem, potrzebna jest skuteczna polityka informacyjna. I to właśnie jest nasz cel na teraz i na przyszłość.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany