Interaktywna aplikacja o budownictwie pasywnym

2016-05-20 16:24
Aplikacja Pasywne 3D
Autor: 3R Studio Aplikacja Pasywne 3D - przykładowe działanie

Żeby budynek mógł być określony mianem pasywny, musi wykazać się niskim (poniżej 15 kWh/(m²·rok) współczynnikiem zapotrzebowania na energię w trakcie eksploatacji. Ale żeby to osiągnąć, o pasywności trzeba myśleć już na etapie projektu, w którym trzeba uwzględnić wiele rozwiązań. Na rynku pojawiają się aplikacje, które ułatwiają to zadanie. Jedną z nich jest aplikacja Pasywne 3D.

Zadaniem aplikacji Pasywne 3D jest edukacja o zasadach rządzących budynkami w standardzie pasywnym. Dla prezentacji okien pasywnych wykorzystane zostały systemy okienne aluplast serii energeto® 8000, które są już w praktyce stosowane w wielu budynkach pasywnych.  

Jak działa aplikacja

Pozwala ona użytkownikowi na wizualizację modelu 3D rzeczywistego budynku w standardzie pasywnym, który  powstaje na Podkarpaciu. Aplikacja działa samodzielnie lub jako uzupełnienie wydawnictwa „Budynki Pasywne”. Dzięki technologii rzeczywistości rozszerzonej czytelnicy poradnika mogą przy pomocy smartfonów i tabletów obserwować i wchodzić w interakcje z wirtualnym modelem rzeczywistego budynku pasywnego.
Zjawisko rzeczywistości rozszerzonej polega na tym, że aplikacja mobilna uruchamia kamerę smartfonu/tabletu. Po jej skierowaniu na okładkę i strony publikacji, aplikacja pozwala na wirtualne osadzenie interaktywnych treści w fizycznej przestrzeni. Otrzymuje się w ten sposób efekt wirtualnej makiety, która pokazuje zasady działania budynku pasywnego oraz stosowanych w nim materiałów, komponentów i technologii. Użytkownicy aplikacji mogą zmieniać poszczególne parametry wirtualnego budynku i obserwować, jakie będą tego konsekwencje, tzn. jakie będzie zapotrzebowanie na energię, jak duża będzie emisja dwutlenku węgla i jakie roczne koszty utrzymania implikują podjęte decyzje.

Aplikacja uwzględnia kilka czynników wpływających na charakterystykę energetyczną budynku:
√  usytuowania względem stron świata,
√  zastosowane izolacje termiczne
√  mostki termiczne
√  użycie pasywnych okien i drzwi
√  wymagana szczelność powietrzna budynku
√  zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją
√  zacienienie budynku latem
√  zbilansowanie zysków i strat energetycznych

Aplikacja Pasywne 3D
Autor: 3R Studio Schemat działania aplikacji Pasywne 3D

Z aplikacji Pasywne 3D można skorzystać bezpłatnie. Jest do pobarnia na App Store lub Google Play.
Podobno to narzędzie jest innowacyjne na skalę światową, tym bardziej warto podkreślić, że aplikację stworzono w poznańskim 3R Studio.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej