Interaktywna aplikacja o budownictwie pasywnym

2016-05-20 16:24
Aplikacja Pasywne 3D
Autor: 3R Studio Aplikacja Pasywne 3D - przykładowe działanie

Żeby budynek mógł być określony mianem pasywny, musi wykazać się niskim (poniżej 15 kWh/(m²·rok) współczynnikiem zapotrzebowania na energię w trakcie eksploatacji. Ale żeby to osiągnąć, o pasywności trzeba myśleć już na etapie projektu, w którym trzeba uwzględnić wiele rozwiązań. Na rynku pojawiają się aplikacje, które ułatwiają to zadanie. Jedną z nich jest aplikacja Pasywne 3D.

Zadaniem aplikacji Pasywne 3D jest edukacja o zasadach rządzących budynkami w standardzie pasywnym. Dla prezentacji okien pasywnych wykorzystane zostały systemy okienne aluplast serii energeto® 8000, które są już w praktyce stosowane w wielu budynkach pasywnych.  

Jak działa aplikacja

Pozwala ona użytkownikowi na wizualizację modelu 3D rzeczywistego budynku w standardzie pasywnym, który  powstaje na Podkarpaciu. Aplikacja działa samodzielnie lub jako uzupełnienie wydawnictwa „Budynki Pasywne”. Dzięki technologii rzeczywistości rozszerzonej czytelnicy poradnika mogą przy pomocy smartfonów i tabletów obserwować i wchodzić w interakcje z wirtualnym modelem rzeczywistego budynku pasywnego.
Zjawisko rzeczywistości rozszerzonej polega na tym, że aplikacja mobilna uruchamia kamerę smartfonu/tabletu. Po jej skierowaniu na okładkę i strony publikacji, aplikacja pozwala na wirtualne osadzenie interaktywnych treści w fizycznej przestrzeni. Otrzymuje się w ten sposób efekt wirtualnej makiety, która pokazuje zasady działania budynku pasywnego oraz stosowanych w nim materiałów, komponentów i technologii. Użytkownicy aplikacji mogą zmieniać poszczególne parametry wirtualnego budynku i obserwować, jakie będą tego konsekwencje, tzn. jakie będzie zapotrzebowanie na energię, jak duża będzie emisja dwutlenku węgla i jakie roczne koszty utrzymania implikują podjęte decyzje.

Aplikacja uwzględnia kilka czynników wpływających na charakterystykę energetyczną budynku:
√  usytuowania względem stron świata,
√  zastosowane izolacje termiczne
√  mostki termiczne
√  użycie pasywnych okien i drzwi
√  wymagana szczelność powietrzna budynku
√  zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją
√  zacienienie budynku latem
√  zbilansowanie zysków i strat energetycznych

Aplikacja Pasywne 3D
Autor: 3R Studio Schemat działania aplikacji Pasywne 3D

Z aplikacji Pasywne 3D można skorzystać bezpłatnie. Jest do pobarnia na App Store lub Google Play.
Podobno to narzędzie jest innowacyjne na skalę światową, tym bardziej warto podkreślić, że aplikację stworzono w poznańskim 3R Studio.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej