Dachówki na 15 tys. dachów rocznie wyprodukuje fabryka dachówek ceramicznych Creaton w Widziszewie

2012-09-24 15:08
Dachówki ceramiczne Creaton
Autor: Creaton Dachówki ceramiczne produkowane w Widziszewie w ciągu roku wystarczą na pokrycie 15 tys dachów

W nowej fabryce Creaton będą produkowane dachówki ceramiczne na dachy Polski, Niemiec i rynki wschodnie. Pokrycia dachowe mają być produkowane z własnego złoża gliny, które od gminy wykupiła spółka Etex Group, właściciel marki Creaton

Wybór lokalizacji nowej fabryki dachówek ceramicznych Creaton uwarunkowany jest bliskością złoża gliny o unikatowych właściwościach, kopalni gazu w gminie Kościan, drogi krajowej nr 5 i polityką inwestycyjną gmin. Aby Etex Group do którego należy marka Creaton mógł zrealizować tak dużą inwestycję władze gmin Kościan i Śmigiel rozszerzyły obszar Wałbrzyskiej SSE.

Budowa fabryki rozpoczęła się w lutym 2011 roku. Na kilkudzięsięciu hektarach firma wybudowała nowoczesną fabrykę z częścią biurową. W pobliżu fabryki znajduje się złoże gliny, które Creaton kupił od gminy. Podobno glina z niego wybudowana ma unikatowe własności, co pozwala Creatonowi na zapewnienie wysokiej jakości swoim dachówkom. Złoża gliny ma wystarczyć producentowi nawet na 150 lat. Fabryka wykorzystuje gaz, który płynie bezpośrednio z kopalni gazu znajdującej się w gminie Kościan.

Ale budowa fabryki dachówek ceramicznych ma przynieść korzyści również dla mieszkańców. W tej chwili zapewnia ona 160 nowych miejsc pracy z obietnicą wzrostu zatrudnienia wraz z rozwojem firmy. Władze gminy liczą również, że nowa inwestycja przyciągnie do regionu innych zagranicznych inwestorów. Creaton sponsoruje również remont dachów lokalnych zabytków.

Inwestycja kosztowała firmę 212 mln złotych. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii przy produkcji dachówek ceramicznych firmie Etex zostało przyznane dofinansowanie w wysokości 55 mln z programu Innowacyjna Gospodarka.

Innowacyjność nowych technologi polega na wykorzystaniu w fabryce nowej techniki suszenia uformowanych dachówek od wilgotności 22-24 % wagi do wilgotności poniżej 2% wagi. Metoda ta bazuje na wykorzystaniu nowo opracowanej generacji sześciokanałowych suszarni rolkowych, która zapewnia dużo szybsze suszenie dachówek. Wprowadzenie w nowym zakładzie dachówek ceramicznych generacji sześciokanałowych suszarni rolkowych jest  rozwiązaniem niestosowanym do tej pory w żadnej fabryce na świecie. Skrócony czas suszenia natomiast ma wpływ na zmniejszony wydatek energetyczny na jednostkę produktu, obniżenie kosztów inwestycyjnych, a także ograniczenie zużycia paliw gazowych i obniżenie emisji CO2.

Inne rozwiązanie wdrożone w fabryce dachówek ceramicznych, którym chwali się producent to recykling opakowań, umożliwiający ich ponowne wykorzystanie.

W nowej fabryce pokryć dachowych będą produkowane dwa rodzaje dachowek ceramicznych: sprawdzona i znana Maxima oraz nowość w ofercie Creatona - dachówka Titania. Obie należą do dachówek zakładkowych z opatentowanym systemem odprowadzania wilgoci. Na dachówki ceramiczne wyprodukowane w fabryce w Widziszewie Creaton udziela 50 lat gwarancji. 50 % rocznej produkcji będzie przeznaczono na rynek Polski, druga połowa to export do Niemiec i na rynki wschodnie.

Creaton zapewnia również o rewitalizacji terenu po odkrywkowej kopalni gliny. Mieszkańcy w przyszłości w tym miejscu zyskają tereny rekreacyjne.

Etex Group to belgijski koncern, do którego w Polsce należa marki Creaton (dachówki ceramiczne), Euronit (dachówki cementowe i płyty włóknisto-cementowe), Promat (profesjonalne zabezpieczenia przeciwpożarowe) i Siniat (systemy suchej zabudowy, przejęcie Lafarge płyty gipsowo-kartonowe w 2011 roku). Etex Group deklaruje 3 mld euro obrotu na 2012 rok.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany