Bariery? Do usunięcia!

2007-12-28 13:56
Bariery? Do usunięcia!
Autor: KPP Bariery? Do usunięcia!

Mamy rząd Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka, który jest życzliwy dla przedsiębiorczości i dołoży starań, by usunąć przeszkody blokujące przedsiębiorczość, byśmy mogli rozwijać się w tempie 7, a może więcej procent i sprowadzić bezrobocie w nowym roku do jednocyfrowego wyniku. W budownictwie zaś oczekujemy jeszcze większego ożywienia na placach budów i usunięcia wszelkich barier, utrudniających działalność tej branży - na nowy rok życzy Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich

Największy w 2007 roku sukces Konfederacji Pracodawców Polskich?
Konfederacja skutecznie zaangażowała się prace nad zmianą ustawy o partnerstwie publiczno - prywatnym i aktami wykonawczymi. W efekcie, Ministerstwo Gospodarki przygotowało nowy projekt ustawy, w którym oparło się na naszych założeniach. Zgłaszaliśmy propozycje rozwiązań, które pozwolą na szerokie korzystanie z instytucji partnerstwa. Opowiedzieliśmy się za tym, aby decyzja o realizacji przedsięwzięcia w ramach partnerstwa mogła być podejmowana w oparciu o szacunkowe wartości ekonomiczne, przy jednoczesnym spełnieniu warunku transparentności procesu podejmowania decyzji. KPP proponowała, aby procedura przygotowawcza była uproszczona w stosunku do przedsięwzięć, w które zaangażowane są mniejsze środki finansowe. I chociaż ten projekt nie trafił do Sejmu to nasz sposób podejścia do partnerstwa znajdzie się w projekcie nowego rządu.
Podjęliśmy partnerskie działania z ukraińskimi pracodawcami na rzecz realizacji EURO 2012 i wspomagamy przygotowania do mistrzostw w naszych krajach. Wobec niepowodzenia, jakim zakończyła się próba ściągnięcia pracowników ze Wschodu do pracy w budownictwie, przekonaliśmy rząd, aby zgodził się na wydłużenie ich pobytu do 6 miesięcy. W obszarze budownictwa sukcesem jest też przyjęcie zmiany ustawy o VAT. W tej sprawie przekonaliśmy rząd do przyjęcia szerokiej definicji budownictwa społecznego i wskazaliśmy konsekwencje społeczne i gospodarcze takiego działania.

Największa porażka?
Bez wątpienia było nią zawieszenie - choć z winy rządu - dialogu społecznego w ramach Trójstronnej Komisji, mimo naszych prób jego podtrzymania. Mam nadzieję, że nowy rząd szybko doprowadzi do wznowienia tego dialogu.

Czego można życzyć polskiemu budownictwu w roku 2008?
Mamy rząd Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka, który jest życzliwy dla przedsiębiorczości i dołoży starań, by usunąć przeszkody blokujące przedsiębiorczość, byśmy mogli rozwijać się w tempie 7, a może więcej procent i sprowadzić bezrobocie w nowym roku do jednocyfrowego wyniku.
W budownictwie zaś oczekujemy jeszcze większego ożywienia na placach budów i usunięcia barier, jakie są w Prawie budowlanym, w planowaniu przestrzennym i przeszkadzają deweloperom - budować, a inwestorom - szybciej i taniej realizować swoje plany.
A nam Wszystkim życzę długotrwałego i wysokiego tempa rozwoju gospodarczego.

Andrzej Malinowski
Autor: KPP Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej