Akademia Umiejętności Praktycznych Caparol
Nawet po szkołach zawodowych na budowy trafiają osoby bez przygotowania praktycznego. W jeszcze gorszej sytuacji są ci, którzy przypadkowo trafiają do pracy w budownictwie - im dodatkowo brakuje również teorii. Poza tym miejsc nauki zawodu, wobec potrzeb rynku, i tak jest za mało. Już dawno wiele firm stwierdziło, że sprawy nauki adeptów w poszczególnych specjalizacjach trzeba wziąć we własne ręce. Do grupy tych firm dołączył właśnie Caparol ze swoją Akademią Umiejętności Praktycznych.
Obecnie szkoły zawodowe najczęściej funkcjonują w połączeniu z technikami i liceami zawodowymi. Nie mają one własnych warsztatów praktycznych, a zadania takich zajęć zostały przekazane Centrom Kształcenia Praktycznego (CKP), finansowanym przez gminy. A w jakiej kondycji są ich budżety, wszyscy wiemy. Przekłada się to więc na jakość praktycznej nauki zawodów. W przypadku budownictwa, które w ostatnich latach nabrało w Polsce znamion nowoczesności, jest to szczególnie widocznie. Ale nie wszędzie jest źle... A już znakomicie jest tam, gdzie konkretnych wymiarów nabiera współpraca pomiędzy firmami a CKP.
Oficjalne otwarcie pierwszej placówki Akademii Umiejętności Praktycznych Caparol odbyło się 28 kwietnia 2009 roku w Radomiu. Jej celem jest wykształcenie profesjonalnych malarzy i wykonawców systemów ociepleń, mających niezbędną wiedzę praktyczno-teoretyczną. Uzupełnieniem tego będą umiejętności niezbędne do prowadzenia własnej firmy, a więc ofertowanie, wymiarowanie, kosztorysowanie i fakturowanie, mała księgowość. Akademia to wspólna inicjatywa firm Caparol Polska, Lacufa Berlin, Saksońskiego Centrum Kształcenia Zawodowego w Dreźnie oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Radomiu.
Radomskie CKP zostało wybrane nie przez przypadek. Szkoła ma bowiem bogate doświadczenie nie tylko dydaktyczne, ale również na polu współpracy z wiodącymi firmami europejskimi. A dzięki współpracy z firmą Caparol placówka zdobędzie specjalistyczne kompetencje w dziedzinie najnowocześniejszych technologii wytwarzania i stosowania farb budowlanych oraz systemów ociepleń. Centrum ma doskonałe warunki lokalowe, znalazło się tu nawet miejsce na zbudowanie w środku domku szkoleniowego do nauki wykonywania dociepleń.
- Niewątpliwie ogromne znaczenie dla wytypowania do programu Akademii właśnie CKP w Radomiu było osobiste zaangażowanie dyrektora tej placówki, pana Zdzisława Janiewskiego - powiedział podczas uroczystego otwarcia Tomasz Kruppik, prezes zarządu Caparol Polska. - Otwarcie Akademii Umiejętności Praktycznych Caparol uświetnia obchody 15-lecia działalności firmy na polskim rynku.
Warto dodać, że w otwarciu placówki wziął udział Ryszard Fałek - wiceprezydent Radomia, z Niemiec przyjechał Gert Walther, prezes zarządu Lacufa GMBH Lacke und Farben i Caparol Polska. Firma Caparol jest przedsięwzięciem rodzinnym (od 1895 r.), właśnie zarządzanie przedsiębiorstwem przejmuje czwarte (w męskiej linii) pokolenie Murjahn - Ralf, prawnuk Roberta - założyciela firmy.
To działa...
W ubiegłym tygodniu po 6 tygodniowym szkoleniu w SGB (Saksońskie Centrum Kształcenia Zawodowego) w Dreźnie powróciło do Radomia 2 nauczycieli CKP. Było to już trzecie z kolei szkolenie prowadzone w Dreźnie w ramach współpracy obu placówek. Tym razem nacisk położono na tematy obejmujące naprawy i zabezpieczanie konstrukcji betonowych i żelbetowych oraz wykonywanie wykończeń posadzek betonowych przy pomocy żywic poliuretanowych i epoksydowych.
Na wrzesień zaplanowane są w CKP Radom trzy szkolenia:
- wewnętrzne dla pracowników Caparol Polska na temat: porównanie właściwości różnych farb wewnętrznych na podłożach gipsowych;
- zewnętrzne dla pracowników pionu technicznego firmy Warbud na temat: praktyczne sposoby naprawy błędów i uszkodzeń systemów ociepleniowych;
- wewnętrzne dla firmy Lacufa Berlin dla technikow spółek Caparol w krajach Europy północno-środkowo-wschodniej na temat: praktyczne wykonanie systemu ociepleniowego (na domku szkoleniowym).
Autor: CzeM