Akademia Umiejętności Praktycznych Caparol

2009-05-02 12:13
Akademia Umiejętności Praktycznych Caparol
Autor: CzeM

Nawet po szkołach zawodowych na budowy trafiają osoby bez przygotowania praktycznego. W jeszcze gorszej sytuacji są ci, którzy przypadkowo trafiają do pracy w budownictwie - im dodatkowo brakuje również teorii. Poza tym miejsc nauki zawodu, wobec potrzeb rynku, i tak jest za mało. Już dawno wiele firm stwierdziło, że sprawy nauki adeptów w poszczególnych specjalizacjach trzeba wziąć we własne ręce. Do grupy tych firm dołączył właśnie Caparol ze swoją Akademią Umiejętności Praktycznych.

Obecnie szkoły zawodowe najczęściej funkcjonują w połączeniu z technikami i liceami zawodowymi. Nie mają one własnych warsztatów praktycznych, a zadania takich zajęć zostały przekazane Centrom Kształcenia Praktycznego (CKP), finansowanym przez gminy. A w jakiej kondycji są ich budżety, wszyscy wiemy. Przekłada się to więc na jakość praktycznej nauki zawodów. W przypadku budownictwa, które w ostatnich latach nabrało w Polsce znamion nowoczesności, jest to szczególnie widocznie. Ale nie wszędzie jest źle... A już znakomicie jest tam, gdzie konkretnych wymiarów nabiera współpraca pomiędzy firmami a CKP.

Akademia Umiejętności Praktycznych Caparol
Autor: CzeM Uroczyste przecięcie wstęgi, od lewej: Tomasz Kruppik - prezes zarządu Caparol Polska Sp. z o.o., Gert Walther - prezes zarządu LACUFA, Niemcy i prezes zarządu Caparol Polska Sp. z o.o., Ryszard Fałek - wiceprezydent Miasta Radomia, Wolfgang Hübel - prezes Saksońskiego Centrum Kształcenia Zawodowego Ochrony Środowiska i Przemysłu Chemicznego w Dreźnie i Zdzisław Janiewski - dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Radomiu

Oficjalne otwarcie pierwszej placówki Akademii Umiejętności Praktycznych Caparol odbyło się 28 kwietnia 2009 roku w Radomiu. Jej celem jest wykształcenie profesjonalnych malarzy i wykonawców systemów ociepleń, mających niezbędną wiedzę praktyczno-teoretyczną. Uzupełnieniem tego będą umiejętności niezbędne do prowadzenia własnej firmy, a więc ofertowanie, wymiarowanie, kosztorysowanie i fakturowanie, mała księgowość. Akademia to wspólna inicjatywa firm Caparol Polska, Lacufa Berlin, Saksońskiego Centrum Kształcenia Zawodowego w Dreźnie oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Radomiu.

Radomskie CKP zostało wybrane nie przez przypadek. Szkoła ma bowiem bogate doświadczenie nie tylko dydaktyczne, ale również na polu współpracy z wiodącymi firmami europejskimi. A dzięki współpracy z firmą Caparol placówka zdobędzie specjalistyczne kompetencje w dziedzinie najnowocześniejszych technologii wytwarzania i stosowania farb budowlanych oraz systemów ociepleń. Centrum ma doskonałe warunki lokalowe, znalazło się tu nawet miejsce na zbudowanie w środku domku szkoleniowego do nauki wykonywania dociepleń.
- Niewątpliwie ogromne znaczenie dla wytypowania do programu Akademii właśnie CKP w Radomiu było osobiste zaangażowanie dyrektora tej placówki, pana Zdzisława Janiewskiego - powiedział podczas uroczystego otwarcia Tomasz Kruppik, prezes zarządu Caparol Polska. - Otwarcie Akademii Umiejętności Praktycznych Caparol uświetnia obchody 15-lecia działalności firmy na polskim rynku.
Warto dodać, że w otwarciu placówki wziął udział Ryszard Fałek - wiceprezydent Radomia, z Niemiec przyjechał Gert Walther, prezes zarządu Lacufa GMBH Lacke und Farben i Caparol Polska. Firma Caparol jest przedsięwzięciem rodzinnym (od 1895 r.), właśnie zarządzanie przedsiębiorstwem przejmuje czwarte (w męskiej linii) pokolenie Murjahn - Ralf, prawnuk Roberta - założyciela firmy.

To działa...  

W ubiegłym tygodniu po 6 tygodniowym szkoleniu w SGB (Saksońskie Centrum Kształcenia Zawodowego) w Dreźnie powróciło do Radomia 2 nauczycieli CKP. Było to już trzecie z kolei szkolenie prowadzone w Dreźnie w ramach współpracy obu placówek. Tym razem nacisk położono na tematy obejmujące naprawy i zabezpieczanie konstrukcji betonowych i żelbetowych oraz wykonywanie wykończeń posadzek betonowych przy pomocy żywic poliuretanowych i epoksydowych.

Na wrzesień zaplanowane są w CKP Radom trzy szkolenia:

  •  wewnętrzne dla pracowników Caparol Polska na temat: porównanie właściwości różnych farb wewnętrznych na podłożach gipsowych; 
  •  zewnętrzne dla pracowników pionu technicznego firmy Warbud na temat: praktyczne sposoby naprawy błędów i uszkodzeń systemów ociepleniowych;
  •  wewnętrzne dla firmy Lacufa Berlin dla technikow spółek Caparol w krajach Europy północno-środkowo-wschodniej na temat: praktyczne wykonanie systemu ociepleniowego (na domku szkoleniowym).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej