Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Ogrzewanie

Jak dobrać moc grzejnika do wielkości pomieszczenia: ogrzewanie domu

Tagi:
ciepło
,
dobieranie grzejnika
,
dobieranie mocy grzejnika
,
grzejniki
,
jak dobrać grzejnik
,
jak dobrać moc grzejnika
,
ogrzewanie
,
parametry cieplne
,
porady dla wykonawców
,
Purmo
,
schemat doboru grzejnika
,
tanie ogrzewanie

Generalnie zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 60 do 200 W/m2. W domach dobrze izolowanych k = 0,3 W/m2K (10 cm styropianu przy ścianach wielowarstwowych lub ścianach jednowarstwowych - wykonanych z bloczków z gazobetonu odmiany 400 grubości 36,5 cm) zapotrzebowanie wyniesie 60 W/m2 dla domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem, 70 W/m2 dla domów parterowych.

Jeżeli instalacja rozprowadzona jest w ścianach budynku należy zastosować grzejniki zasilane z boku. W przypadku gdy instalacja rozprowadzona jest w podłodze można zastosować grzejniki z podejściem od dołu. Dobrym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest zastosowanie grzejników jedno- i dwupłytowych. Minimalne odległości od podłogi do grzejnika i od grzejnika do parapetu to 10 cm. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne jest pozostawienie wolnych przestrzeni o wysokości do 7 cm, ale należy zwiększyć wtedy moc grzejnika o 5–10 %. Jeżeli te warunki nie mogą zostać spełnione, rozwiązaniem jest zastosowanie grzejnika o mniejszej wysokości. Długość grzejnika wynika z zapotrzebowania na ciepło do ogrzania pomieszczenia.

Patrz też: jak zamontować grzejnik ścienny - wytyczne dla instalatorów>>

Obliczenia te załączone są do większości projektów gotowych, natomiast w projektach indywidualnych przeważnie nie występują. Jeżeli nie mamy obliczeń można posłużyć się bardzo uproszczą metodą, doboru grzejników na podstawie metrażu pomieszczeń. Metoda ta obarczona jest sporym błędem. Generalnie zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 60 do 200 W/m2. W domach dobrze izolowanych k = 0,3 W/m2K (10 cm styropianu przy ścianach wielowarstwowych lub ścianach jednowarstwowych - wykonanych z bloczków z gazobetonu odmiany 400 grubości 36,5 cm) zapotrzebowanie wyniesie 60 W/m2 dla domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem, 70 W/m2 dla domów parterowych. W domach z ograniczą izolacją k = 0,7 W/m2K (5 cm styropianu) zapotrzebowanie wyniesie 90 W/m2 dla domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem, 100 W/m2 dla domów parterowych. W domach bez izolacji k = 1,2–1,5 W/m2K zapotrzebowanie wyniesie 130–140 W/m2 dla domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem, 150–200 W/m2 dla domów parterowych.
Dobierając grzejniki z tabeli należy uwzględnić obliczeniowe parametry wody w instalacji c.o., a co za tym idzie współczynniki korekcyjne. Instalacja zasilana gazowym kotłem wiszącym będzie pracowała "na parametry" 80/60oC lub 75/65oC - grzejniki należy dobrać bezpośrednio z tabeli.
Dla parametrów odbiegających od standardowych np. 90/70oC, z tabeli współczynników odczytujemy współczynnik korekcyjny 0,8 i mnożymy go przez zapotrzebowanie na ciepło.

Schemat doboru grzejnika w instalacji pracującej przy parametrach 90/70oC:

  • Pokój 15 m2 w domu z użytkowym poddaszem.
  • Izolacja ścian - styropian 5 cm.
  • Źródło ciepła - gazowy kocioł wiszący.
  • Odległość od podłogi do parapetu 85 cm.
  • Długość okna 90 cm.
  • Q = l5 m2 x 90 W/m2 x 0,8 = 1080 W.
Fot.: PURMO

Dobierając grzejnik do łazienki, poza stroną estetyczną urządzenia, należy zwrócić uwagę na jego moc cieplną. Jeśli dysponujemy projektem instalacji centralnego ogrzewania, wówczas straty ciepła pomieszczeń są obliczone i moc cieplną grzejnika określa projektant. Jeśli nie znamy rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło, to możemy je obliczyć w sposób przybliżony. Najczęściej przyjmuje się straty ciepła w wysokości 130–150 W, w odniesieniu do 1m2. W katalogach moc cieplna grzejników podawana jest przy parametrach obliczeniowych 75/65/20oC, gdzie: 75oC oznacza temperaturę zasilania, 65oC temperaturę powrotu, a 20oC temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę na parametry obliczeniowe. Temperatura obliczeniowa w łazience wynosi 24oC, ponadto inna niż katalogowa może być temperatura czynnika grzewczego. Dlatego przy doborze grzejnika należy stosować współczynniki korekcyjne uwzględniające zmianę mocy przy parametrach różniących się od katalogowych.
Największą moc cieplną grzejników łazienkowych uzyskujemy dla podłączenia krzyżowego góra-dół. W przypadku podłączenia dół-dół moc grzejnika jest o 5–10% mniejsza od wcześniej wspomnianego. Najmniej korzystne, ze względu na wydajność cieplną jest podłączenie dół-góra. W takim układzie moc grzejnika spada o 30–40%. Dlatego też nie jest ono zalecane.


Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: