Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Konstrukcje

Strop prefabrykowany DZ-3

Tagi:
pustak DZ-3
,
strop belkowo-pustakowy
,
strop DZ-3
,
strop prefabrykowany
,
stropy DZ-3

Stropy DZ-3 (belkowo-pustakowy) wykonywane są w technologii monolitycznej. Znajdują zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym oraz użyteczności publicznej. Na strop składają się prefabrykowane belki żelbetowe (o rozstawie osiowym 60 cm), pustaki betonowe oraz górna płyta betonowa (podłoże podłogi).

Stropy tego typu mniej "klawiszują" w porównaniu do dawnych stropów DSM, co wynika z zastosowania górnej płyty betonowej, związanej z belkami przez wystające strzemiona w górnej powierzchni belek. Umożliwiają ułożenie zbrojenia płyty górnej poprzecznie do belek, co znacznie usztywnia budynek oraz zwiększa wytrzymałość stropu na obciążenia użytkowe. Przegrody belkowo-pustakowe można stosować przy dużej rozpiętości.

Charakterystyka stropu DZ:

  • rozpiętość modularna wynosi 2,4–6,0 m ze zmianą (rozpiętości) co 30 cm
  • wysokość konstrukcyjna - 0,23 m
  • grubość płyty nadbetonu - 0,03 m
  • wysokość belki prefabrykowanej - 0,20 m
  • wysokość pustaka - 0,20 m

Belki stropowe wykonuje się z wibrowanego betonu C12/15 (B15), dolne zbrojenie główne - ze stali klasy A-III 34GS, zbrojenie górne montażowe ze stali klasy A-0 i średnicy 4,5–10 mm. Głębokość oparcia belek na podporze nie może być mniejsza niż 8 cm, belki powinny być zakotwione w wieńcu.

Strop DZ-3 o rozpiętości modularnej 4,20 m w czasie montażu i dojrzewania betonu musi być podpierany w środku rozpiętości na poziomych poprzecznicach. Przy projektowaniu stropu dla typowych obciążeń nie trzeba obliczać obciążeń dla belek - korzysta się wówczas z gotowych tablic. Belki stropowe są obliczane i konstruowane jako swobodnie podparte. Dopuszczalne obciążenie użytkowe stropu wynosi - 3,25 kN/m2; 3,75 kN/m2; 4,50 kN/m2. Ten rodzaj stropu nie może być stosowany przy obciążeniach dynamicznych. Obliczenia statyczne stropów DZ wykonuje się zgodnie z normą PN-B-03264:2002.

W stropie o rozpiętości modularnej 4,80 m należy wykonać jedno żebro rozdzielcze, a przy większej rozpiętości - dwa lub trzy żebra. Żebro rozdzielcze wykonane jest jako kształtka prefabrykowana szerokości 0,15 m i wysokości równej pustakowi. Zbrojenie żebra wykonuje się z dwóch prętów o średnicy nie mniejszej niż przekrój zbrojenia głównego belki.


Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: