Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Izolacje termiczne i akustyczne

Ocieplanie od wewnątrz zgodnie z prawami fizyki

Tagi:
izolacja termiczna
,
ocieplanie od wewnątrz

Każdy wykładowca fizyki budowli, każdy audytor energetyczny i specjalista w dziedzinie ociepleń powie, że budynek ociepla się od zewnątrz. I będzie miał racje, ale …

Ocieplanie od wewnątrz

Z ocieplaniem budynków od wewnątrz jest podobnie jak z antybiotykami. Wiemy, że to nic dobrego, czasem jednak tylko antybiotyk może pomóc, więc go stosujemy. Jeśli tylko można, ocieplajmy zatem budynki od zewnątrz, najlepiej materiałem trwałym, niepalnym, paroprzepuszczalnym, łatwym w obróbce i prostym w montażu, dostosowanym do każdego rodzaju tynku i nie ulegającym biodegradacji, starzeniu, niebojącym się wody.

Grubsza warstwa wełny mineralnej pod krokwiamu - sprawdź jak montować szybko i skutecznie

Kumulacja ciepła w wewnętrznej części przegrody
Kumulacja ciepła w wewnętrznej części przegrody
Fot.: Xella Polska
Rozkład temperatury w ścianie
Rozkład temperatury w ścianie
Fot.: Xella Polska

Są jednak sytuacje, gdy od zawnątrz ocieplić budynku się nie da. Możemy to zrobić jedynie od środka.

Ułożenie izolacji po zewnętrznej stronie muru nie jest możliwe, gdy budynek:

  • podlega ochronie konserwatora zabytków,
  • ma wartościową elewację, np. z ciosów kamiennych lub cegły klinkierowej, którą szkoda jest zakryć warstwą ocieplenia,
  • stoi w ostrej granicy działki i planowane ocieplenie znajdzie na cudzym terenie.

Są również i takie budynki, które należałoby ocieplać od wewnątrz ze względów ekonomicznych – są to obiekty przeznaczone na czasowy pobyt ludzi, tj.: magazynowe, konferencyjne, wystawowe, sakralne, muzealne etc. Wszędzie tam zarządcom budynków zależy na ich ogrzaniu w ściśle określonym czasie (a więc na odpowiedniej temperaturze powietrza wewnętrznego, a nie na nagrzewaniu ogromnej masy ścian). Wtedy właśnie warto sięgnąć po ocieplenie od wewnątrz.

Analiza rozkładu temperatur w ścianie z izolacją wewnętrzną (dla budynku użytkowanego stale)
Analiza rozkładu temperatur w ścianie z izolacją wewnętrzną (dla budynku użytkowanego stale)
Fot.: Xella Polska

Do czasu pojawienia się bloczka MULTIPOR, wszelkie działania inwestorów w kierunku ocieplania budynków od wewnatrz musiały kończyć się niepowodzeniem. Wszystko za sprawą kondensacji – wykraplania się pary wodnej na styku ocieplenia i ściany. Nic tu nie pomoże, żaden materiał. Takie są prawa fizyki budowli i nasz MULTIPOR też tego nie zmieni, ale jako jedyny materiał ociepleniowy pozwala uniknąć „zabójczych” dla muru skutków tego wykroplenia (ze względu na bardzo dobrą paroprzepuszczalność oraz odporność na zawilgocenie) .

Najprościej mówiąc, przy odpowiedniej wentylacji, pozwala on na odparowanie wykroplonej wilgoci w cyklu półrocznym, a w konsekwencji na wieloletnią eksploatację ściany bez jej zawilgocenia. Sam materiał nie traci przy tym żadnych swoich właściwości w kontakcie z wodą, natomiast cały system ocieplenia YTONG MULTIPOR nie pozwala na zawilgocenie ściany.

Rozkład wilgoci w ścianie docieplonej od zewnętrznej i wewnętrznej stronie muru
Rozkład wilgoci w ścianie docieplonej od zewnętrznej i wewnętrznej stronie muru
Fot.: Xella Polska
Fot.: Xella Polska

Nie ma więc rozwiązania idealnego, które umożliwiałoby eliminację kondesacji pary wodnej w ścianie – nie pozwalają na to prawa fizyki budowli. Szanse na bezawaryjne i bezpieczne dla zdrowia funkcjonowanie ocieplenia ścian od strony wewnętrznej daje jednak technologia docieplania YTONG MULTIPOR. Umożliwia ona bowiem naturalne wysychanie ściany w cyklu rocznym przez systematyczne odparowywanie gromadzacej się w murze wilgoci. Kluczowe jest jednak zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza w pomieszczeniu.

Czytaj dalej:
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: