Wentylacja garażu. Nowy system automatycznej wentylacji garażu

2018-11-26 8:07
Wentylacja garażu
Autor: Hörmann System automatycznej wentylacji garażu sprawdza się przede wszystkim zimą - zapobiega wychłodzeniu garażu

Wentylacja garażu, niezależnie od jego rodzaju, to konieczność regulowana przepisami budowlanymi. W przypadku garażu w bryle budynku, dobrze izolowanego, szczególnie ważna jest skuteczna wentylacja przy jak najmniejszych stratach ciepła. Firma Hörmann opracowała specjalny system automatycznej wentylacji przeznaczony właśnie do takich garaży.

Wentylacja garażu - dlaczego jest ważna?

W dobie energooszczędnego, szczelnego budownictwa równie ważna jest dobra izolacja garażu wpisanego w bryłę budynku.Taki garaż powinien być wyposażony także w ocieploną bramę - z przegrodą termiczną i specjalnymi uszczelkami, zapobiegającymi stratom ciepłą. Gruba i szczelna brama garażowa przyczynia się zazwyczaj do wzrostu wilgotności powietrza. Wilgoć z kolei może powodować powstawanie pleśni w garażu, a nawet korodowanie samochodu. Dlatego tak ważna jest prawidłowa wentylacja garażu, zapobiegająca tym problemom.

Automatyczna wentylacja garażu - jak działa?

Firma Hörmann skonstruowała system automatycznej wentylacji garażu. Garaż z takim systemem wentylacji wietrzony jest przy zamkniętej bramie, poprzez uchylenie jedynie jej najwyższego segmentu, co umożliwiają  umieszczone na nim składane obejmy rolek. Najniższy segment pozostaje na posadzce, dzięki czemu do garażu nie przedostają się zanieczyszczenia, liście czy mniejsze zwierzęta.

Automatyczna wentylacja garażu
Autor: Hörmann System uutomatycznej wentylacji garażu przeznaczony jest do bram segmentowych. Wentylacja garażu odbywa się przez samoczynne odchylenie górnego segmentu bramy

Wentylacja garażu z systemem czujników

Wentylacją garażu steruje czujnik wilgotności powietrza wewnętrznego. Gdy wilgoć przekroczy optymalny poziom, automatycznie uchyla się górny segment bramy, a po jej wyregulowaniu segment bramy samoczynnie się zamyka. Dla zapewnienia właściwej eksploatacji można też ustalić zakres temperatur, przy których brama się nie otwiera, np. przy ryzyku wychłodzenia garażu zimą. Można także określić maksymalny czas wietrzenia i porę dnia, w której się ono odbywa. Jeżeli dodatkowo zastosujemy czujnik zewnętrzny do monitorowania poziomu wilgotności powietrza poza garażem, będziemy mieli pewność, że górny segment nie uchyli się, gdy wilgotność na zewnątrz będzie większa niż ta w garażu, czyli np., gdy pada deszcz.

czujnik do systemu wentylacji garażu
Autor: Hörmann Czujnik wilgoci powietrza w garażu

System automatycznej wentylacji - zastosowanie

System automatycznej wentylacji garażu to wyposażenie dodatkowe, które zastosować można w bramach garażowych segmentowych firmy Hörmann LPU 42 i LPU 67 Thermo wyposażonych w napęd SupraMatic serii 2/3 lub ProMatic serii 3 najnowszej generacji. Zestaw do wentylacji można także zainstalować w już zamontowanych bramach segmentowych Hörmann.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej