"Warszawa 1935". Obraz 3D z użyciem oprogramowania Autodesk

2012-06-25 15:51
Przedwojenna Warszawa ożywa z oprogramowanie Autodesk
Autor: Autodesk Za produkcję filmu "Warszawa 1935" odpowiada studio animacji i postprodukcji Newborn

Film "Warszawa 1935" wyprodukowany przez studio animacji i postprodukcji filmowej Newborn, jest pierwszą wierną rekonstrukcją budynków i ulic Warszawy z okresu międzywojennego. Przy pomocy oprogramowania Autodesk® 3ds Max®, twórcy ożywili stolicę sprzed 77 lat.

Przedwojenna Warszawa ożywa z oprogramowanie Autodesk
Autor: Autodesk Oprogramowanie Autodesk®3ds Max® pozwoliło szczegółowo odtworzyć przedwojenną Warszawę

"Warszawa 1935" to pierwszy na skalę światową film 3D, który odtwarza przedwojenneą Warszawę. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada studio animacji i postprodukcji filmowej Newborn, które stworzyło wierną rekonstrukcję stolicy przy pomocy oprogramowania Autodesk® 3ds Max®. By obraz był wiarygodny, przed rozpoczęciem pracy producenci filmu zebrali tysiące materiałów, które posłużyły do odzwierciedlenia charakteru miasta i szczegółów jego architektury sprzed 77 lat.

Przeczytaj również: Cloud computing. Ulepszone programy do projektowania i nowe narzędzia do modelowania informacji o budynku BIM

Oprogramowanie Autodesk® 3ds Max®

Program Autodesk® 3ds Max® przeznaczony jest do modelowania i animacji, renderowania oraz wstępnego compositingu, czyli praktycznie do tworzenia całego filmu - od pojedynczych obiektów po całe sekwencje, które modelowane są przez narzędzia Autodesk. Poszczególne elementy są animowane i łączone w sceny.

– W tak skomplikowanych projektach jak "Warszawa 1935", gdzie liczba wielokątów w jednej scenie osiągnęła 2, 2 mld, musieliśmy opracować autorskie rozwiązania i metodologię, aby udało się pogodzić ilość elementów w scenie z możliwościami renderingu, a ściślej – czasu potrzebnego do wygenerowania jednej klatki filmu - komentuje Tomasz Gomoła, pomysłodawca projektu ze studia Newborn.

Program do animacji Autodesk a przedwojenna Warszawa

Ławki, latarnie, samochody i dorożki zostały odtworzone, m.in. na podstawie zdjęć oraz informacji warszawiaków wspominających tamte czasy. Dzięki technologii Autodesk, filmowcy ożywili natomiast całą Warszawę, zwaną wówczas Paryżem Północy.

– Najbardziej złożona pojedyncza scena obejmuje ponad dwieście kamienic wzdłuż całej ulicy Marszałkowskiej i jej okolicy, wraz ze sklepami na parterze, postaciami i pojazdami. Każda stara reklama, szyld, ma swój odpowiednik w zebranym materiale referencyjnym, wszystko jest autentyczne – dodaje Gomoła.

W rezultacie powstał krótkometrażowy, 20-minutowy obraz 3D, który jest skomplikowanym projektem wyprodukowanym z wykorzystaniem grafiki komputerowej i wirtualnej scenografii. Premiera filmu ma odbyć się w II połowie 2012 roku. Inicjatywa zyskała wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, patronat UNESCO Polska i jest realizowany przy współpracy merytorycznej z Archiwum Państwowym Miasta Stołecznego Warszawy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej