Cloud computing. Ulepszone programy do projektowania i nowe narzędzia do modelowania informacji o budynku BIM

2012-06-15 17:38
Projektowanie w chmurze. Ulepszone programy i nowe narzędzia do modelowania informacji o budynku, BIM
Autor: Autodesk

Nowe aplikacje Autodesk oraz możliwość przetwarzania w chmurze (cloud computing) pozwalają sprostać wyzwaniom w zakresie nowoczesnego projektowania i komunikacji. Programy do projektowania, wizualizacje i symulacje, skomplikowane analizy i sporządzanie dokumentacji, a także zadania związane z realizacją projektu - wszystko możliwe do wykonania w chmurze!

Autodesk oferuje kompleksowy zestaw narzędzi do modelowania informacji o budynku (BIM) zapewniając pełen zakres programów komputerowych do zadań projektowych - od projektowania, poprzez wizualizacje i symulacje, aż po zadania związane ze sporządzaniem dokumentacji i realizacją projektu. Dostępny jest jako pakiety Building Design Suite 2013 oferowane w trzech wersjach kompletów narzędzi do projektowania.

Przeczytaj także: Zaawansowane projektowanie w chmurze 

Rodzaje pakietów Autodesk Building Design Suite 2013

 • Autodesk Building Design Suite Standard 2013 – dedykowany projektantom, kreślarzom i wykonawcom rozwiązań budowlanych, umożliwiający tworzenie jeszcze bardziej spójnej dokumentacji projektowej. Pakiet zawiera: AutoCAD 2013, AutoCAD Architecture 2013, AutoCAD MEP 2013, AutoCAD Structural Detailing 2013, Autodesk SketchBook Designer 2013 oraz Autodesk Showcase 2013.
 • Autodesk Building Design Suite Premium 2013 – zapewnia zoptymalizowany zestaw narzędzi dla architektów, inżynierów instalacji MEP, inżynierów budowlanych i wykonawców. Pozwala wykorzystać BIM do projektowania i wizualizacji. Dzięki optymalnemu zestawowi narządzi pozwala również przewidzieć i wyeliminować problemy projektowe zanim zaistnieją one w rzeczywistości. Pakiet ten obejmuje wszystkie programy z wersji Standard, a dodatkowo wszystkie aplikacje platformy Autodesk Revit 2013 oraz Autodesk 3ds Max Design 2013 i Autodesk Navisworks Simulate 2013.
 • Autodesk Building Design Suite Ultimate 2013 – opiera się na zawartości wersji Premium i pozwala zwiększyć kontrolę nad rozwojem projektu za pomocą narzędzi, które zapewniają lepszy wgląd w cykl życia budynku. Pakiet zawiera zestaw rozwiązań takich jak wersja Premium, z Autodesk Navisworks Manage 2013* (zamiast Navisworks Simulate 2013) oraz dodatkowo z Autodesk Inventor 2013, Autodesk Infrastructure Modeler 2013, Autodesk Quantity Takeoff 2013 i Autodesk Robot Structural Analysis Professional 2013.

Ulepszone narzędzia i nowe możliwości

Cztery nowe aplikacje oraz możliwość przetwarzania danych na platformie Autodesk® 360, czyli tzw. projektowanie w chmurze (cloud computing) pozwala sprostać wyzwaniom nowoczesnego projektowania.

 • Autodesk® 360 to platforma do obliczeń w chmurze, która pomaga klientom znacznie poprawić sposób w jaki projektują, wizualizują, symulują zachowanie się budynku a także udostępniają swoją pracę. Dzięki Autodesk® 360, klienci mogą uzyskać bezpieczny dostęp do swojej pracy zawsze i wszędzie, a jednocześnie skorzystać z praktycznie nieskończonej mocy obliczeniowej poprzez szeroki zakres usług w chmurze (cloud computing).
 • Autodesk Revit 2013 – aplikacja, która łączy w sobie narzędzia z Autodesk Revit Architecture 2013, Autodesk Revit Structure 2013, Autodesk Revit MEP 2013 w jednej, wszechstronnej aplikacji. Umożliwia dostęp do szerszego zestawu narzędzi usprawniając przepływ informacji i współpracę z innymi projektantami.
 • Autodesk Infrastructure Modeler 2013 - oprogramowanie do projektowania koncepcyjnego, które może pomóc w łatwiejszym tworzeniu, ocenie i przekazywaniu wariantów koncepcji zagospodarowania przestrzennego i w komunikacji z osobami decyzyjnymi.
 • Autodesk Navisworks Simulate 2013 - oprogramowanie, które dostarcza zaawansowanych narzędzi do symulacji oraz funkcji, które pomagają lepiej powiązać informacje dotyczące projektu. Kompleksowe wspomaganie zestawień, kosztorysowania, animacji i wizualizacji pomoże użytkownikom w ciekawym i profesjonalnym przedstawieniu zamierzeń projektowych i symulacji konstrukcji, przyczyni się również do poprawy wyglądu projektu i przewidywalności jego realizacji.
 • Autodesk Robot Structural Analysis Professional 2013 - oprogramowanie, które umożliwia inżynierom konstrukcji efektywne wykonywanie zaawansowanych analiz wielkich i skomplikowanych konstrukcji budowlanych.

Klienci korzystający z Autodesk Building Design Suite 2013 w subskrypcji mają dostęp do szerszych możliwości obliczeniowych w chmurze niż byłoby to możliwe dla poszczególnych produktów osobno.

Dodatkowe wsparcie dla BIM, wizualizacje i cloud computing

Powszechnie wykorzystywane dotychczas aplikacje AutoCad również możliwe są do wykorzystania "w chmurze". Najnowsze ich wersje łączą się bezpośrednio z nowymi usługami firmy Autodesk przeznaczonymi do przetwarzania danych w systemie "cloud komputing" (Autodesk Cloud). Usługę Autodesk Cloud można znaleźć w Internecie (https://360.autodesk.com) i co ważne, jest to usługa darmowa. W jej ramach, po zalogowaniu, uzyskuje się 3 GB przestrzeni dyskowej do wykorzystania. Osobom lub firmom, które zdecydują się na wykupienie subskrypcji, oferowana jest rozszeszona usługa przetwarzania danych w chmurze - mają oni do dyspozycji 25 GB przestrzeni dyskowej oraz dodatkowe aplikacje: rendering oraz analizy - wytrzymałościową i energetyczną budynku.

Autodesk oferuje także płatną usługę Autodesk Buzzsaw (http://projectpoint.buzzsaw.com). Subskrybenci Autodesk Buzzsaw mogą dysponować przestrzenią dyskową o dowolnej wielkości. Poza nieograniczoną i dostosowaną do aktualnych potrzeb przestrzenią, oferuje im się również: automatycznie synchronizujący się folder, ośmiopoziomowy dostęp do pliku, zachowanie wszystkich wersji pliku z możliwością powrotu oraz zarządzanie zawartością plików DWG.

 • AutoCAD 2013 – czołowa platforma do projektowania i tworzenia dokumentacji 2D i 3D. Po raz pierwszy najnowsze wersje łączą się bezpośrednio z AutoCAD WS oraz innymi usługami Autodesk opartymi o przetwarzanie w chmurze, dzięki czemu użytkownicy mogą uzyskać dostęp do swoich projektów i współdzielić je, niezależnie od miejsca pracy.
 • AutoCAD Architecture 2013 – jest wersją oprogramowania AutoCAD® stworzoną specjalnie dla architektów. Funkcje oprogramowania CAD dla architektów pozwalają jeszcze wydajniej projektować, dokumentować i kreślić, w przyjaznym środowisku AutoCAD. Nowe funkcje, w tym funkcja Roombook pozwala tworzyć bardzo dokładną dokumentację pomieszczeń (ścian, podłóg, sufitów).
 • AutoCAD MEP 2013 – oferuje teraz nowy uniwersalny konektor, który zapewnia łączność pomiędzy systemami rurociągów w wybranych produktach Autodesk - AutoCAD Plant 3D 2013 oraz AutoCAD Civil 3D 2013.
 • AutoCAD Structural Detailing 2013 – narzędzie, które pomaga w tworzeniu rysunków warsztatowych dla konstrukcji stalowych, żelbetowych oraz rysunków konstrukcyjnych budynku.
 • Autodesk SketchBook Designer 2013 – oprogramowanie, które daje możliwości szkicowania i poprawia jakość pracy, której profesjonaliści oczekują od zaawansowanego oprogramowania dla ilustratorów. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu hybrydowej techniki pracy łączącej grafikę rastrową z wektorową.
 • Autodesk Showcase 2013 – pomaga sprawnie przekazywać założenia projektowe i ułatwia podejmowanie decyzji. Aplikacja dostępna jest bezpośrednio z oprogramowania AutoCAD® 2013, AutoCAD® Architecture 2013 lub Autodesk® Revit® Architecture 2013.
 • Autodesk 3ds Max Design 2013 – Silnik renderujący NVIDIA® iray® otrzymał wsparcie ActiveShade, dzięki czemu praca przy scenach wymagających częstego powtarzania renderingów staje się szybsza i bardziej efektywna. ActiveShade pozwala na renderowanie w czasie rzeczywistym i aktualizację zmian widocznych w kamerach, oświetleniu, materiałach i geometrii Autodesk.
 • Inventor 2013 – Nowa wersja programu zawiera wiele narzędzi pozwalających na jeszcze sprawniejsze projektowanie.
 • Autodesk Quantity Takeoff 2013 jest aplikacją przeznaczoną do współpracy z Autodesk Revit Architecture, Structure i MEP. Pozwala zwiększyć precyzję szacowania kosztów. Dzięki temu oprogramowaniu staje się to szybsze i prostsze od momentu projektowania do zamówienia.
 • Autodesk Navisworks Manage 2013 – jako program do przeglądania i analizy projektów, wspiera inteligentne projekty bazujące na modelach 3D, włącznie z harmonogramowaniem, wizualizacją i narzędziami współpracy grupowej, jak również oferuje zaawansowane możliwości wykrywania kolizji.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej