Cloud computing. Ulepszone programy do projektowania i nowe narzędzia do modelowania informacji o budynku BIM

2012-06-15 17:38
Projektowanie w chmurze. Ulepszone programy i nowe narzędzia do modelowania informacji o budynku, BIM
Autor: Autodesk

Nowe aplikacje Autodesk oraz możliwość przetwarzania w chmurze (cloud computing) pozwalają sprostać wyzwaniom w zakresie nowoczesnego projektowania i komunikacji. Programy do projektowania, wizualizacje i symulacje, skomplikowane analizy i sporządzanie dokumentacji, a także zadania związane z realizacją projektu - wszystko możliwe do wykonania w chmurze!

Autodesk oferuje kompleksowy zestaw narzędzi do modelowania informacji o budynku (BIM) zapewniając pełen zakres programów komputerowych do zadań projektowych - od projektowania, poprzez wizualizacje i symulacje, aż po zadania związane ze sporządzaniem dokumentacji i realizacją projektu. Dostępny jest jako pakiety Building Design Suite 2013 oferowane w trzech wersjach kompletów narzędzi do projektowania.

Przeczytaj także: Zaawansowane projektowanie w chmurze 

Rodzaje pakietów Autodesk Building Design Suite 2013

 • Autodesk Building Design Suite Standard 2013 – dedykowany projektantom, kreślarzom i wykonawcom rozwiązań budowlanych, umożliwiający tworzenie jeszcze bardziej spójnej dokumentacji projektowej. Pakiet zawiera: AutoCAD 2013, AutoCAD Architecture 2013, AutoCAD MEP 2013, AutoCAD Structural Detailing 2013, Autodesk SketchBook Designer 2013 oraz Autodesk Showcase 2013.
 • Autodesk Building Design Suite Premium 2013 – zapewnia zoptymalizowany zestaw narzędzi dla architektów, inżynierów instalacji MEP, inżynierów budowlanych i wykonawców. Pozwala wykorzystać BIM do projektowania i wizualizacji. Dzięki optymalnemu zestawowi narządzi pozwala również przewidzieć i wyeliminować problemy projektowe zanim zaistnieją one w rzeczywistości. Pakiet ten obejmuje wszystkie programy z wersji Standard, a dodatkowo wszystkie aplikacje platformy Autodesk Revit 2013 oraz Autodesk 3ds Max Design 2013 i Autodesk Navisworks Simulate 2013.
 • Autodesk Building Design Suite Ultimate 2013 – opiera się na zawartości wersji Premium i pozwala zwiększyć kontrolę nad rozwojem projektu za pomocą narzędzi, które zapewniają lepszy wgląd w cykl życia budynku. Pakiet zawiera zestaw rozwiązań takich jak wersja Premium, z Autodesk Navisworks Manage 2013* (zamiast Navisworks Simulate 2013) oraz dodatkowo z Autodesk Inventor 2013, Autodesk Infrastructure Modeler 2013, Autodesk Quantity Takeoff 2013 i Autodesk Robot Structural Analysis Professional 2013.

Ulepszone narzędzia i nowe możliwości

Cztery nowe aplikacje oraz możliwość przetwarzania danych na platformie Autodesk® 360, czyli tzw. projektowanie w chmurze (cloud computing) pozwala sprostać wyzwaniom nowoczesnego projektowania.

 • Autodesk® 360 to platforma do obliczeń w chmurze, która pomaga klientom znacznie poprawić sposób w jaki projektują, wizualizują, symulują zachowanie się budynku a także udostępniają swoją pracę. Dzięki Autodesk® 360, klienci mogą uzyskać bezpieczny dostęp do swojej pracy zawsze i wszędzie, a jednocześnie skorzystać z praktycznie nieskończonej mocy obliczeniowej poprzez szeroki zakres usług w chmurze (cloud computing).
 • Autodesk Revit 2013 – aplikacja, która łączy w sobie narzędzia z Autodesk Revit Architecture 2013, Autodesk Revit Structure 2013, Autodesk Revit MEP 2013 w jednej, wszechstronnej aplikacji. Umożliwia dostęp do szerszego zestawu narzędzi usprawniając przepływ informacji i współpracę z innymi projektantami.
 • Autodesk Infrastructure Modeler 2013 - oprogramowanie do projektowania koncepcyjnego, które może pomóc w łatwiejszym tworzeniu, ocenie i przekazywaniu wariantów koncepcji zagospodarowania przestrzennego i w komunikacji z osobami decyzyjnymi.
 • Autodesk Navisworks Simulate 2013 - oprogramowanie, które dostarcza zaawansowanych narzędzi do symulacji oraz funkcji, które pomagają lepiej powiązać informacje dotyczące projektu. Kompleksowe wspomaganie zestawień, kosztorysowania, animacji i wizualizacji pomoże użytkownikom w ciekawym i profesjonalnym przedstawieniu zamierzeń projektowych i symulacji konstrukcji, przyczyni się również do poprawy wyglądu projektu i przewidywalności jego realizacji.
 • Autodesk Robot Structural Analysis Professional 2013 - oprogramowanie, które umożliwia inżynierom konstrukcji efektywne wykonywanie zaawansowanych analiz wielkich i skomplikowanych konstrukcji budowlanych.

Klienci korzystający z Autodesk Building Design Suite 2013 w subskrypcji mają dostęp do szerszych możliwości obliczeniowych w chmurze niż byłoby to możliwe dla poszczególnych produktów osobno.

Dodatkowe wsparcie dla BIM, wizualizacje i cloud computing

Powszechnie wykorzystywane dotychczas aplikacje AutoCad również możliwe są do wykorzystania "w chmurze". Najnowsze ich wersje łączą się bezpośrednio z nowymi usługami firmy Autodesk przeznaczonymi do przetwarzania danych w systemie "cloud komputing" (Autodesk Cloud). Usługę Autodesk Cloud można znaleźć w Internecie (https://360.autodesk.com) i co ważne, jest to usługa darmowa. W jej ramach, po zalogowaniu, uzyskuje się 3 GB przestrzeni dyskowej do wykorzystania. Osobom lub firmom, które zdecydują się na wykupienie subskrypcji, oferowana jest rozszeszona usługa przetwarzania danych w chmurze - mają oni do dyspozycji 25 GB przestrzeni dyskowej oraz dodatkowe aplikacje: rendering oraz analizy - wytrzymałościową i energetyczną budynku.

Autodesk oferuje także płatną usługę Autodesk Buzzsaw (http://projectpoint.buzzsaw.com). Subskrybenci Autodesk Buzzsaw mogą dysponować przestrzenią dyskową o dowolnej wielkości. Poza nieograniczoną i dostosowaną do aktualnych potrzeb przestrzenią, oferuje im się również: automatycznie synchronizujący się folder, ośmiopoziomowy dostęp do pliku, zachowanie wszystkich wersji pliku z możliwością powrotu oraz zarządzanie zawartością plików DWG.

 • AutoCAD 2013 – czołowa platforma do projektowania i tworzenia dokumentacji 2D i 3D. Po raz pierwszy najnowsze wersje łączą się bezpośrednio z AutoCAD WS oraz innymi usługami Autodesk opartymi o przetwarzanie w chmurze, dzięki czemu użytkownicy mogą uzyskać dostęp do swoich projektów i współdzielić je, niezależnie od miejsca pracy.
 • AutoCAD Architecture 2013 – jest wersją oprogramowania AutoCAD® stworzoną specjalnie dla architektów. Funkcje oprogramowania CAD dla architektów pozwalają jeszcze wydajniej projektować, dokumentować i kreślić, w przyjaznym środowisku AutoCAD. Nowe funkcje, w tym funkcja Roombook pozwala tworzyć bardzo dokładną dokumentację pomieszczeń (ścian, podłóg, sufitów).
 • AutoCAD MEP 2013 – oferuje teraz nowy uniwersalny konektor, który zapewnia łączność pomiędzy systemami rurociągów w wybranych produktach Autodesk - AutoCAD Plant 3D 2013 oraz AutoCAD Civil 3D 2013.
 • AutoCAD Structural Detailing 2013 – narzędzie, które pomaga w tworzeniu rysunków warsztatowych dla konstrukcji stalowych, żelbetowych oraz rysunków konstrukcyjnych budynku.
 • Autodesk SketchBook Designer 2013 – oprogramowanie, które daje możliwości szkicowania i poprawia jakość pracy, której profesjonaliści oczekują od zaawansowanego oprogramowania dla ilustratorów. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu hybrydowej techniki pracy łączącej grafikę rastrową z wektorową.
 • Autodesk Showcase 2013 – pomaga sprawnie przekazywać założenia projektowe i ułatwia podejmowanie decyzji. Aplikacja dostępna jest bezpośrednio z oprogramowania AutoCAD® 2013, AutoCAD® Architecture 2013 lub Autodesk® Revit® Architecture 2013.
 • Autodesk 3ds Max Design 2013 – Silnik renderujący NVIDIA® iray® otrzymał wsparcie ActiveShade, dzięki czemu praca przy scenach wymagających częstego powtarzania renderingów staje się szybsza i bardziej efektywna. ActiveShade pozwala na renderowanie w czasie rzeczywistym i aktualizację zmian widocznych w kamerach, oświetleniu, materiałach i geometrii Autodesk.
 • Inventor 2013 – Nowa wersja programu zawiera wiele narzędzi pozwalających na jeszcze sprawniejsze projektowanie.
 • Autodesk Quantity Takeoff 2013 jest aplikacją przeznaczoną do współpracy z Autodesk Revit Architecture, Structure i MEP. Pozwala zwiększyć precyzję szacowania kosztów. Dzięki temu oprogramowaniu staje się to szybsze i prostsze od momentu projektowania do zamówienia.
 • Autodesk Navisworks Manage 2013 – jako program do przeglądania i analizy projektów, wspiera inteligentne projekty bazujące na modelach 3D, włącznie z harmonogramowaniem, wizualizacją i narzędziami współpracy grupowej, jak również oferuje zaawansowane możliwości wykrywania kolizji.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej