Technologia rozszerzonej rzeczywistości - nowe narzędzie dla architektów, firm budowlanych

2017-02-28 13:20
cyberokulary HoloLens
Autor: Ghelamco Gogle HoloLens przenoszą w świat rozszerzonej rzeczywistości (AR). Można w nich zobaczyć obiekt w rzeczywistych wymiarach, w miejscu, w którym planowana jest inwestycja i naturalnym otoczeniu

Zobaczyć nieistniejący jeszcze budynek, przespacerować się po przestrzeni biurowej czy wnętrzach mieszkań, które dopiero mają powstać. Architekci i deweloperzy dostarczają swoim klientom nowych doznań percepcyjnych, przenosząc ich w świat rzeczywistości wirtualnej, a nawet już rozszerzonej. 

Rozszerzona rzeczywistość (AR)

Znane są już aplikacje współpracujące z goglami przenoszącymi w wirtualną rzeczywistość (VR - virtual reality), jak chociażby Oculus Rift, Samsung Gear, HTC Vive czy konsolowe PlayStation VR. Nieco nowszym rozwiązaniem są cyberokulary, dzięki którym możemy doświadczać rzeczywistości rozszerzonej (AR - augmented reality) lub inaczej mieszanej (mixed reality). W cyfrowe wymiary możemy się przenosić przede wszystkim w świecie gier, ale jak się okazuje wirtualne doznania zaczynają być wykorzystywane również w biznesie, chociażby przez architektów czy firmy deweloperskie, które coraz chętnie sięgają po najnowocześniejsze technologie.

Spotkania biznesowe w cyberokularach AR

Pokazać budynek w wymiarach 1:1 i naturalnym otoczeniu, który dopiero wychodzi z ziemi? Kiedy w założeniach inwestora jest komercjalizacja powierzchni biurowej czy sprzedaż mieszkań w planowanej inwestycji, nie ma nic lepszego. Na świecie coraz częściej stosuje się wirtualne formy prezentacji. Możliwość taką dają gogle HoloLens zaprojektowane przez Microsoft. Pozwalają wyświetlić dowolne multimedialne treści w postaci hologramów widocznych na wyciągnięcie ręki. To przykład właśnie rozszerzonej (AR) czy tzw. mieszanej rzeczywistości (mixed reality), która łączy doświadczenia świata realnego z wirtualnym, polega na nałożeniu na to, co nas otacza wirtualnych obiektów. Gogle HoloLens wyposażone są w zestaw sensorów, wyświetlacze oraz specjalny procesor do przetwarzania obrazów w rozszerzonej rzeczywistości. Co ważne, okulary są zupełnie autonomiczne i nie muszą być połączone z komputerem czy smartfonem.

Wirtualny kompleks The Warsaw HUB

Dzięki technologii HoloLens można było obejrzeć wizualizację warszawskiego kompleksu The Warsaw HUB – najnoszej inwestycji Ghelamco Poland. Obiekt można było podziwiać w rzeczywistych rozmiarach, w miejscu, w którym właśnie rozpoczęto budowę. To pierwszy w Polsce przypadek wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości do prezentacji faktycznego wyglądu dopiero rozpoczętej inwestycji.
Kompleks trzech wieżowców (dwa 130-metrowe i jeden 85-metrowy), osadzonych na wspólnej, stumetrowej podstawie powstaje u zbiegu ulic Towarowej i Prostej. Stworzą one spójną, wielkomiejską pierzeję wzdłuż ulicy Towarowej. Wzdłuż kompleksu, zarówno od strony ulicy Towarowej, jak i od jego zaplecza, powstanie atrakcyjnie zaprojektowana przestrzeń publiczna w postaci miejskich pasaży.

VR vs AR

Rzeczywistość wirtualna
Rzeczywistość wirtualna to wygenerowana przez komputer symulacja odtwarzająca rzeczywistość. Pozwala użytkownikowi zagłębić się w całkowicie sztucznie wykreowany świat poprzez stymulacje wizualne i dźwiękowe. Technologia używana głównie w grach komputerowych, filmach 3D, wyświetlaczech HMD. Wykorzystywana jest także w celach treningowych, przykładem czego jest symulator lotów. Gogle VR przenoszą nas do realnego, ale jednak wykreowanego sztucznie otoczenia. To coś w rodzaju teleportacji do innego wymiaru.

Rzeczywistość rozszerzona
Technologia, która integruje świat rzeczywisty z wirtualnym, z cyfrowymi warstwami. Używana zazwyczaj w aplikacjach mobilnych w celu połączenia elementów cyfrowych ze światem realnym w taki sposob, aby wzajemnie się uzupełniały, wzbogacały, ale są też łatwe do odróżnienia.

okulary AR
Autor: Ghelamco Cyberokulary HoloLens
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej