Technologia rozszerzonej rzeczywistości - nowe narzędzie dla architektów, firm budowlanych

2017-02-28 13:20
cyberokulary HoloLens
Autor: Ghelamco Gogle HoloLens przenoszą w świat rozszerzonej rzeczywistości (AR). Można w nich zobaczyć obiekt w rzeczywistych wymiarach, w miejscu, w którym planowana jest inwestycja i naturalnym otoczeniu

Zobaczyć nieistniejący jeszcze budynek, przespacerować się po przestrzeni biurowej czy wnętrzach mieszkań, które dopiero mają powstać. Architekci i deweloperzy dostarczają swoim klientom nowych doznań percepcyjnych, przenosząc ich w świat rzeczywistości wirtualnej, a nawet już rozszerzonej. 

Rozszerzona rzeczywistość (AR)

Znane są już aplikacje współpracujące z goglami przenoszącymi w wirtualną rzeczywistość (VR - virtual reality), jak chociażby Oculus Rift, Samsung Gear, HTC Vive czy konsolowe PlayStation VR. Nieco nowszym rozwiązaniem są cyberokulary, dzięki którym możemy doświadczać rzeczywistości rozszerzonej (AR - augmented reality) lub inaczej mieszanej (mixed reality). W cyfrowe wymiary możemy się przenosić przede wszystkim w świecie gier, ale jak się okazuje wirtualne doznania zaczynają być wykorzystywane również w biznesie, chociażby przez architektów czy firmy deweloperskie, które coraz chętnie sięgają po najnowocześniejsze technologie.

Spotkania biznesowe w cyberokularach AR

Pokazać budynek w wymiarach 1:1 i naturalnym otoczeniu, który dopiero wychodzi z ziemi? Kiedy w założeniach inwestora jest komercjalizacja powierzchni biurowej czy sprzedaż mieszkań w planowanej inwestycji, nie ma nic lepszego. Na świecie coraz częściej stosuje się wirtualne formy prezentacji. Możliwość taką dają gogle HoloLens zaprojektowane przez Microsoft. Pozwalają wyświetlić dowolne multimedialne treści w postaci hologramów widocznych na wyciągnięcie ręki. To przykład właśnie rozszerzonej (AR) czy tzw. mieszanej rzeczywistości (mixed reality), która łączy doświadczenia świata realnego z wirtualnym, polega na nałożeniu na to, co nas otacza wirtualnych obiektów. Gogle HoloLens wyposażone są w zestaw sensorów, wyświetlacze oraz specjalny procesor do przetwarzania obrazów w rozszerzonej rzeczywistości. Co ważne, okulary są zupełnie autonomiczne i nie muszą być połączone z komputerem czy smartfonem.

Wirtualny kompleks The Warsaw HUB

Dzięki technologii HoloLens można było obejrzeć wizualizację warszawskiego kompleksu The Warsaw HUB – najnoszej inwestycji Ghelamco Poland. Obiekt można było podziwiać w rzeczywistych rozmiarach, w miejscu, w którym właśnie rozpoczęto budowę. To pierwszy w Polsce przypadek wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości do prezentacji faktycznego wyglądu dopiero rozpoczętej inwestycji.
Kompleks trzech wieżowców (dwa 130-metrowe i jeden 85-metrowy), osadzonych na wspólnej, stumetrowej podstawie powstaje u zbiegu ulic Towarowej i Prostej. Stworzą one spójną, wielkomiejską pierzeję wzdłuż ulicy Towarowej. Wzdłuż kompleksu, zarówno od strony ulicy Towarowej, jak i od jego zaplecza, powstanie atrakcyjnie zaprojektowana przestrzeń publiczna w postaci miejskich pasaży.

VR vs AR

Rzeczywistość wirtualna
Rzeczywistość wirtualna to wygenerowana przez komputer symulacja odtwarzająca rzeczywistość. Pozwala użytkownikowi zagłębić się w całkowicie sztucznie wykreowany świat poprzez stymulacje wizualne i dźwiękowe. Technologia używana głównie w grach komputerowych, filmach 3D, wyświetlaczech HMD. Wykorzystywana jest także w celach treningowych, przykładem czego jest symulator lotów. Gogle VR przenoszą nas do realnego, ale jednak wykreowanego sztucznie otoczenia. To coś w rodzaju teleportacji do innego wymiaru.

Rzeczywistość rozszerzona
Technologia, która integruje świat rzeczywisty z wirtualnym, z cyfrowymi warstwami. Używana zazwyczaj w aplikacjach mobilnych w celu połączenia elementów cyfrowych ze światem realnym w taki sposob, aby wzajemnie się uzupełniały, wzbogacały, ale są też łatwe do odróżnienia.

okulary AR
Autor: Ghelamco Cyberokulary HoloLens
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej