Multibim SUN - program do analizy nasłonecznienia budynku

2021-07-28 8:03
Multibim SUN
Autor: Multibim Multibim SUN - program wspierający architektów w analizie nasłonecznienia budynków

Program Multibim SUN bada nasłonecznienie okien w dniach równonocy wiosennej oraz jesiennej i na tej podstawie generuje raporty. Wspiera tym samym pracę architektów w analizie nasłonecznienia i zacieniania budynków. Multibim SUN oferowany jest jako dodatek do oprogramowania Archicad.

Zgodnie z Warunkami technicznymi budynki i pomieszczania przeznaczone na pobyt ludzi, powinny mieć zapewnione odpowiednie nasłonecznienie światłem dziennym. Tak określone przepisy nakładają na architektów ogromną odpowiedzialność oraz konieczność przeprowadzenia analiz, których wykonanie tradycyjnymi metodami bywa bardzo czasochłonne i nierzadko jest praktycznie niemożliwe.

Analizy nasłonecznienia to niezmiernie pracochłonny proces, zadanie jest trudne i zajmuje sporo czasu. Dotychczas architekci wykorzystywali standardową funkcję analizy nasłonecznia dostępną w programie Archicad. Usprawnia ona znacznie ten proces i dostarcza miarodajnych wyników, ale wciąż taka analiza potrafi pochłonąć kilka dni roboczych architekta – mówi Piotr Bieroński z Multibim

Czym jest program Multibim SUN?

To aplikacja instalowana jako dodatek do programu Archicad wykonująca automatycznie analizę nasłonecznienia okien w dniach równonocy wiosennej i jesiennej (21 marca i 21 września) i generująca na tej podstawie raporty. Wielokrotnie skraca czas wykonania analizy i redukuje ryzyko popełnienia błędów, a ponadto daje pewność poprawności wyników i zgodność z obowiązującymi przepisami.

Program korzysta z modelu słońca wbudowanego w oprogramowanie Archicad oraz precyzyjnych danych długości i szerokości geograficznej oraz kierunku północy, które można ustawić ręcznie lub np. importując plik *.kmz.  Ustawienia lokalizacji Archicada pozwalają określić precyzyjne dane długości i szerokości geograficznej projektu, jak również kierunek północny, dzięki czemu uzyskujemy precyzyjną trasę wędrówki słońca po nieboskłonie.

program Multibim SUN
Autor: Multibim Aplikacja skraca czas analizy nasłonecznienia, redukuje ryzyko popełnienia błędów, daje pewność poprawności wyników i zgodność z obowiązującymi przepisami

Dodatkowo, program dodaje do poszczególnych okien właściwości czasu nasłonecznienia w dniach równonocy i wypełnia wartości w oparciu o cyfrową analizę z dokładnością do jednej minuty. Właściwości są automatycznie przypisywane do analizowanych okien i mogą być wykorzystane do różnych celów.

Wraz z aplikacją dostarczany jest także wzorzec projektu zawierający definicję wariantów graficznych wykorzystywanych do kolorystycznej wizualizacji czasu nasłonecznienia okien, a także schematy zestawień pozwalające przeanalizować zarówno czasy nasłonecznienia dla poszczególnych okien, jak i pomieszczeń i lokali.

Możliwości technologiczne, które wykorzystuje Multibim SUN, były dostępne już od wielu lat, jednak program automatyzuje proces oceny czasu nasłonecznienia poszczególnych okien, pomieszczeń i lokali oraz oferuje doskonałe sposoby wizualizacji. Sprowadza analizę do wymodelowania budynku i kontekstu oraz automatycznego wygenerowania potrzebnych danych za pomocą kilku kliknięć. To narzędzie, które nie tylko pozwoli zaoszczędzić użytkownikom oprogramowania Archicad cenny czas, ale również ograniczy ryzyko popełnienia kosztownych błędów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej