Konstruktor - Schody płytowe żelbetowe cz. 6

2006-07-20 5:07

Moduł Konstruktora - Schody płytowe żelbetowe przeznaczony jest dla konstruktorów oraz architektów do szybkiego wykonania kompleksowego projektu technicznego (architektoniczno-budowlanego) monolitycznych schodów płytowych.

Moduł przewidziany do rozliczenia i zaprojektowania wg aktualnie obowiązujących przepisów biegów i spoczników, żelbetowych schodów płytowych oraz ich analizy statycznej i wymiarowania (stan graniczny nośności i użytkowania). Wymiarowanie wykonywane jest wg najnowszej normy: PN-B-03264: 2002.

Na projekt ten składają się następujące etapy:

  • Automatyczne (zgodne z - Dz.U.95.Nr 10 poz. 46 rozporządzenie z dnia 1994.12.14 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) ustalenie geometrii schodów na podstawie podstawowych parametrów podanych przez użytkownika takich jak np. typ obiektu, długość schodów, różnica wysokości itp. - kilka propozycji do wyboru.
  • Po przyjęciu wymiarów biegu i spoczników, oraz podaniu danych dotyczących okładzin program samodzielnie ustala i rozkłada obciążenia stałe i zmienne.
  • Na podstawie domyślnych lub podanych przez użytkownika danych do wymiarowania, moduł wykonuje obliczenia statyczne łącznie ze sprawdzeniem stanów granicznych użytkowania i doborem zbrojenia.
  • Po wykonaniu obliczeń wszystkie wyniki mogą zostać przekazane do odpowiedniego modułu programu GrafKon w celu wygenerowania pełnego rysunku konstrukcyjnego projektowanych schodów.

W przypadku potrzeby zaprojektowania typowej klatki schodowej złożonej z kilku biegów i odpowiedniej liczby spoczników, można posłużyć się modułem Schody płytowe, wykonując projekty kolejnych odcinków schodów (np. z poziomu +0.00 na +1.50, następnie z poziomu +1.50 na poziom +3.00 itd.).

 

Założenia i wprowadzanie danych


Zgodne z - Dz.U.95.Nr 10 poz. 46 rozporządzenie z dnia 1994.12.14 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie przyjęto następujące reguły dotyczące budowania geometrii proponowanych schodów:

 

  • minimalna liczba stopni w biegu jest stosunkiem różnicy wysokości do pokonania maksymalnej wysokości stopnia dla danego typu obiektu,
    • maksymalna liczba stopni w biegu wynosi 17 sztuk,
    • wysokość i szerokość stopnia muszą spełniać warunek: 2 x hs + ls = 60 ¸ 65 cm,
    • suma wymiarów wszystkich elementów schodów (spoczników i biegu) w poziomie pionie musi być zgodna z podanym wymiarem ogólnym z dokładnością do 1 cm.

Oczywiście użytkownik nie jest zobligowany jedynie do wyboru wariantu geometrii proponowanej przez program. Może on również wpisać własną propozycje niezgodną z powyższymi zasadami, jedynie zachowana musi być suma wymiarów w kierunku pionowym i poziomym. Kontrolę wprowadzonych danych jest najprościej prowadzić w oknie widoku 3D - jeśli pojawi się w nim rysunek schodów, znaczy to że wymiary poszczególnych elementów zostały podane poprawnie.

Moduł Schody na podstawie grubości płyty, okładzin poziomych i pionowych oraz tynku określa rozkład i wielkość obciążeń stałych (wartość obciążenia zmiennego przyjmowana jest domyślnie lub podawana przez użytkownika). Wielkości obciążeń podawane są w wynikach, osobno charakterystyczne i obliczeniowe (program sam ustala współczynniki obciążenia).

Po wykonaniu obliczeń statycznych (schemat - belka jednoprzęsłowa, wolnopodparta) program przystępuje do wymiarowania prostokątnego (b x d) przekroju schodów wg nowej normy PN-B-03264: 1999. Wymiarowanie odbywa się metodą uproszczoną, zgodnie z powyższą normą, z możliwością doboru zbrojenia z warunku nośności, oraz opcjonalnie z warunków użytkowych (przekroczenie dopuszczalnych rys prostopadłych do osi elementu i przekroczenie dopuszczalnego ugięcia płyty w stanie zarysowanym). Przy doborze zbrojenia z warunku nośności sprawdzane są także warunki konstrukcyjne na minimalny stopień zbrojenia przekroju. Stan graniczny użytkowania (rysy i ugięcie) sprawdzany jest zgodnie z normą dla obciążeń charakterystycznych długotrwałych, przy domyślnym współczynniku części długotrwałej obciążenia zmiennego ustawionym na 0.35 (jak dla większości klatek schodowych). Dla płyty schodów sprawdzany jest również warunek na ścinanie:

max {RA, RB} < Vrd1

Program nie dopuszcza możliwości zbrojenia płyty schodów na ścinanie.

Po wykonaniu obliczeń w module Schody w przypadku posiadania odpowiedniego modułu programu GrafKon wyniki mogą zostać do niego przekazane w celu wykonania pełnego rysunku konstrukcyjnego schodów.

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej