Aplikacja suszowa 2022 - jak pobrać protokół suszowy? Gdzie go znaleźć? Co zrobić jeśli aplikacja nie działa?

2022-11-16 10:13
Aplikacja suszowa 2022
Autor: Getty Images Aplikacja suszowa - wygeneruj protokół szacowania szkód rolniczych 2022 i złóż wniosek do 23 listopada

Aplikacja suszowa - jak pobrać protokół suszowy, gdzie go szukać, jak złożyć wniosek suszowy? To pytania coraz częściej zadawane przez rolników, gdyż muszą oni za pośrednictwem aplikacji składać wnioski o oszacowanie strat i generować protokoły suszowe. Dokumenty te niezbędne są, aby złożyć wniosek o 5 lub 10 tys. zł pomocy klęskowej. Tymczasem aplikacja często nie działa poprawnie. W artykule dokładna instrukcja jak złożyć wniosek klęskowy i wygenerować protokół oszacowania szkód oraz gdzie zgłaszać błędy związane z działaniem aplikacji.

Ważne

Aktualnie do 23 listopada 2022 rolnicy mogą składać wnioski o pomoc klęskową 2022 do ARiMR. Termin został przedłużony o ponad tydzień ze względu na błędy w działaniu aplikacji. Wnioski mogą składać wszyscy, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach domowych spowodowane przez niekorzystne warunki pogodowe. Do wniosku należy załączyć dokumenty, m.in.: wydruk protokołu np. suszowego oraz kalkulacji oszacowania strat, które muszą być wygenerowane w aplikacji.

Spis treści

 1. Jak zgłosić klęskę rolniczą 2022 w aplikacji suszowej?
 2. Profil zaufany niezbędny do zalogowania w aplikacji suszowej
 3. Gdzie znaleźć protokół szacowania szkód rolniczych 2022?
 4. Aplikacja suszowa 2022 - kto może złożyć wniosek i jak go wypełnić?
 5. Co zrobić jeśli aplikacja suszowa nie działa?
 6. Czy wnioski o oszacowanie strat suszowych w aplikacji suszowej będzie można jeszcze złożyć?

Jak zgłosić klęskę rolniczą 2022 w aplikacji suszowej?

Wnioski klęskowe, w tym suszowe 2022 rolnicy mogą składać za pośrednictwem aplikacji suszowej znajdującej się na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Aplikacja suszowa dostępna jest pod linkiem – https://aplikacje.gov.pl/app/susza/#/campaign

W 2022 roku termin na złożenie wniosku o oszacowanie szkód w rolnictwie w aplikacji upłynął 31 października 2022. To pierwszy etap, który ma na celu wygenerowanie protokołu szkód, niezbędnego do ubiegania się o finansową pomoc klęskową w ARiMR.

Profil zaufany niezbędny do zalogowania w aplikacji suszowej

Wniosek o oszacowanie szkód w aplikacji suszowej mogą złożyć jedynie ci producenci rolni, którzy posiadają Profil Zaufany. Dla wszystkich, którzy jeszcze go nie mają przygotowaliśmy szczegółową instrukcję, jak to zrobić.

Gdzie znaleźć protokół szacowania szkód rolniczych 2022?

Każdy, komu udało się złożyć wniosek o oszacowanie szkód w aplikacji do 31 października, powinien teraz móc wygenerować protokół oraz kalkulację oszacowania szkód. Jak to zrobić?

 1. Wchodzimy na stronę - https://aplikacje.gov.pl/app/susza/#/campaign
 2. Logujemy się przez Profil Zaufany.
 3. Po zalogowaniu, sprawdzamy czy w aplikacji jest już raport wraz z kalkulacją oraz informacją o średnich stratach poniesionych w wyniku klęski.
 4. Jeżeli jest, generujemy protokół.
 5. Zapisujemy dokumenty na dysku lub drukujemy je, jeżeli wniosek o pomoc finansową do ARiMR chcemy złożyć osobiście.

Następnie trzeba złożyć wniosek do ARiMR do 23 listopada 2022. Wnioski te mogą być składane:

 • bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego ARiMR,
 • za pośrednictwem platformy ePUAP (tu również wymagany Profil Zaufany),
 • wysłane za pośrednictwem wyznaczonego operatora pocztowego (Poczta Polska).

Aplikacja suszowa 2022 - kto może złożyć wniosek i jak go wypełnić?

Przypominamy, że pomoc klęskowa przyznawana jest:

 • jednemu członkowi rodziny, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Dofinansowanie wynosi:

 • 10 000 zł – w przypadku, gdy szkody wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym,
 • 5000 zł – w przypadku gdy szkody wynoszą nie więcej niż 30% i nie mniej niż 1% średniej rocznej produkcji rolnej.

Formularz wniosku o przyznanie wsparcia finansowego z ARiMR można pobrać ze strony internetowej ARiMR lub klikając w link poniżej. Załączamy również dokładną instrukcję wypełnienia wniosku.

Do wniosku o finansową pomoc rządową składaną do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa należy dołączyć następujące dokumenty wydrukowane z aplikacji suszowej:

 • kopię protokołu oszacowania szkód, który zawiera informację o powierzchni upraw rolnych, na której powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2022 r. gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny lub
 • uwierzytelniony przez członka rodziny ubiegającego się o pomoc wydruk protokołu oszacowania szkód, który zawiera informacje o powierzchni upraw rolnych, na której powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2022 r. suszy lub
 • uwierzytelniony przez członka rodziny ubiegającego się o pomoc wydruk kalkulacji oszacowania szkód, zawierającej informację o powierzchni upraw rolnych, na której powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2022 r. suszy;

Ponadto:

 • zgodę współwłaścicieli gospodarstwa rolnego na ubieganie się o pomoc finansową, o której mowa w § 13zs rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. poz.187, z późn. zm.), w przypadku gdy gospodarstwo rolne jest przedmiotem współwłasności.

Co zrobić jeśli aplikacja suszowa nie działa?

Niewiele można zrobić jeżeli aplikacja nie działa. Trzeba czekać, a problemy z jej działaniem zgłaszać na adres susza@coi.gov.pl. Departament Budżetu, czyli administrator aplikacji zapewniał, że zlikwiduje problemy od 1 listopada 2022. Tak się jednak nie stało. Zapewnia jednak, że pracuje nad zwiększeniem wydajności aplikacji, która podobno jest przeciążona ilością złożonych wniosków. Tymczasem rolnicy muszą mieć możliwość wygenerowania wniosku i przeliczenia potencjalnych strat, gdyż bez tego nie dostaną odszkodowania za straty spowodowane klęską w rolnictwie.

Czy wnioski o oszacowanie strat suszowych w aplikacji suszowej będzie można jeszcze złożyć?

Z powodu powtarzających się problemów, coraz częściej pojawiają się postulaty, aby składanie wniosków w aplikacji zostało przedłużone do 30 listopada. Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem o ponowne ogłoszenie naboru wniosków o oszacowanie strat suszowych do ministra Henryka Kowalczyka. Jednak wciąż nie wiadomo czy wnioski o oszacowanie strat suszowych w aplikacji suszowej będzie można jeszcze złożyć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej