Dodatek do drewna 2022 - do kiedy wniosek? Dla kogo 1000 zł dofinansowania do drewna opałowego? Jak składać wniosek online?

2022-11-02 12:57
Dodatek do drewna 2022
Autor: Getty Images Dodatek do drewna 2022 - wnioski można składać od 21 września! Wzór wniosku online do pobrania w artykule. Dla kogo dofinansowanie do drewna?

Dodatek do drewna 2022 to jednorazowe dofinansowanie w ramach ustawy o wsparciu odbiorców ciepła. Wniosek o dofinansowanie wciąż można składać w urzędach. Wsparcie w wysokości 1000 zł przeznaczone jest dla wszystkich, którzy ogrzewają domy za pomocą kotła na paliwo stałe, kominka, kozy, ogrzewacza powietrza, trzonu kuchennego, piecokuchni lub pieca kaflowego opalanego drewnem kawałkowym. Jak dostać dodatek do drewna? Wzór wniosku do pobrania w artykule. Można go złożyć w urzędzie gminy.

Spis treści

 1. Kiedy ruszą dodatki do drewna 2022? Od kiedy wniosek?
 2. Wzór wniosku o dodatek do drewna 2022
 3. Dla kogo dodatek do drewna 1000 zł?
 4. Jak dostać dodatek do drewna? Deklaracja CEEB konieczna
 5. Jak wypełnić wniosek o dodatek do drewna?
 6. Jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny online?
 7. Dodatek do drewna konieczny ze względu na rosnące ceny drewna

Kiedy ruszą dodatki do drewna 2022? Od kiedy wniosek?

Wnioski o dodatek do drewna można składać od 21 września 2022. Wypełniony dokument musimy dostarczyć do urzędu gminy lub złożyć przez internet do 30 listopada 2022. Gmina ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i wypłatę pieniędzy.

Przypomnijmy, że ustawa wprowadza też jednorazowe dodatki dla gospodarstw domowych, które ogrzewają się przy pomocy kotłów lub pieców na biomasę, LPG, olej opałowy, pellet drzewny. Więcej Tutaj.

Wzór wniosku o dodatek do drewna 2022

Aktualny wzór wniosku do pobrania

Dla kogo dodatek do drewna 1000 zł?

Jednorazowy dodatek w wysokości 1000 zł przeznaczony jest dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy zasilane drewnem kawałkowym. Dodatek do drewna należy się niezależnie od dochodów.

Jak dostać dodatek do drewna? Deklaracja CEEB konieczna

Aby otrzymać 1000 zł dodatku do drewna trzeba złożyć potwierdzenie wpisu źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jeżeli nie złożyłeś deklaracji CEEB, zrób to jak najszybciej. Jest to obowiązek, a dodatkowo warunek otrzymania dodatku do drewna.

Więcej o deklaracji CEEB:

Jak wypełnić wniosek o dodatek do drewna?

Wypełnienie wniosku nie jest trudne.

 • Na początku wpisujemy informację do kogo kierujemy wniosek. Wnioski o dodatek węglowy będą rozpatrywały gminy, więc trzeba podać, czy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym mieszkamy.
 • Następnie należy podać imię i nazwisko, obywatelstwo, PESEL lub numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, adres zamieszkania oraz numer telefonu lub adres mailowy. Do wniosku trzeba załączyć oświadczenie, w którym należy podać dane członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy oraz informację dotyczącą źródeł ogrzewania na paliwo stałe.
 • Następnie w formularzu zaznaczamy jedno, główne źródło ogrzewania węglowego, np. kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy. Pamiętajmy - wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.

Będą kontrole domów w całej Polsce! W 2023 urzędnicy sprawdzą rodzaj ogrzewania zgłoszony w CEEB

 • Na koniec podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.

Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej. Za fałszywe oświadczenie grozi mandat w wysokości do kilku tysięcy złotych.

Jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny online?

Wniosek można złożyć przez poprzez ePUAP i Profil zaufany.

 • Należy zalogować się do portalu e-PUAP.
 • Następnie wybrać z katalogu spraw: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”.
 • Wybrać adres odpowiedniego urzędu, rodzaj pisma.
 • Załączyć pobrany z sieci i wypełniony wniosek.
 • Podpisać go elektronicznie i wysłać.

Instrukcja jak założyć profil zaufany i uzyskać podpis elektroniczny poniżej:

Dodatek do drewna konieczny ze względu na rosnące ceny drewna

Według danych CEEB prawie 2 miliony gospodarstw ogrzewa swoje domy drewnem, które jest znacznie bardziej bezpieczne dla środowiska niż węgiel. Ministerstwo Środowiska i Klimatu szacuje, że dodatek do drewna otrzyma 530 000 gospodarstw. Kryzys gospodarczy i stale rosnące ceny drewna wymusiły na rządzących wprowadzenie dodatków do ogrzewania, w tym do drewna.

Czytaj więcej:

Ceny drewna, podobnie jak innych paliw, ciągle rosną w 2022 roku. Głównie przez eksport i galopującą inflację. Lasy Państwowe i składy drewna dyktują coraz wyższe ceny, dlatego musimy płacić znacznie więcej niż w 2021 roku, chociaż już wtedy było drogo. Wzrosty sięgnęły 100% i więcej. Wysokie ceny węgla i brak tego surowca na rynku, powodują, że znacznie więcej Polaków w 2022 roku stawia mimo wszystko na drewno. Jest to wciąż najtańszy surowiec opałowy w Polsce.

Aktualnie za m³ drewna na opal trzeba zapłacić średnio 400-500 zł. Wzrosły też ceny drewna kominkowego - do 500-600 zł/m³.

Więcej o cenach drewna:

Jarosław Kaczyński cofnął Polskę o lata?

Włącz podcast i posłuchaj, jakie mogą być konsekwencje jego słów.

Listen to "J.Kaczyński: "Palcie wszystkim". Polski Alarm Smogowy: "Cofamy się o kilka lat"" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej