Odkurzacz centralny. Jak wygląda instalacja odkurzacza centralnego? Ile taki odkurzacz kosztuje?

2020-01-15 12:39
Odkurzacz centralny
Autor: Getty Images Jedynym widocznym elementem instalacji odkurzacza centralnego są zamontowane w pomieszczeniach gniazda wlotowe, zwane również ssawnymi.

Odkurzacz centralny nie jest niezbędnym urządzeniem, ale bardzo ułatwia sprzątanie. Z instalacją odkurzacza centralnego poradzi sobie większość instalatorów sanitarnych. Można też zrobić to samodzielnie, trzymając się wskazówek zawartych w instrukcji producenta. Istotną kwestią jest jednak właściwe zaplanowanie systemu odkurzacza centralnego.

Odkurzacz centralny coraz częściej montowany jest w domach jednorodzinnych, można je również spotkać w mieszkaniach. Odkurzacz centralny gwarantuje wygodę podczas sprzątania – zamiast nosić po domu ciężki odkurzacz, można przemieszczać się po nim z długą i lekką rurą. Nie ma plątaniny kabli, nie ma hałasu, a ta część odkurzacza, która wykonuje najważniejszą pracę, czyli jednostka centralna, jest ukryta w pomieszczeniu gospodarczym.

Odkurzacz centralny - z czego się składa instalacja

Jednostka centralna odkurzacza centralnego należy do systemu, który trzeba kupić u jednego producenta. Jednostka centralna może mieć różną moc – od około 1200 do kilku tysięcy watów. Dobiera się ją do powierzchni użytkowej domu. Jedynym widocznym elementem instalacji odkurzacza centralnego są zamontowane w pomieszczeniach gniazda wlotowe, zwane również ssawnymi.

Jednostka centralna pełni takie same funkcje, jak tradycyjny odkurzacz – wytwarza podciśnienie niezbędne dla procesu odkurzania, oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń (które usuwane są do pojemnika na kurz) i wydmuchuje je na zewnątrz domu za pomocą gniazda wylotowego (wyrzutni).

Jednostki centralne odkurzacza centralnego dostępne są w dwóch typach – kompakt i split. Jeśli wszystkie elementy głównej jednostki (silnik, filtry, pojemnik na kurz) znajdują się w jednej obudowie, wówczas jest to tzw. kompakt, zaś jeśli separator zanieczyszczeń i silnik mają oddzielne obudowy to mamy do czynienia z jednostką typu split.

Moc silnika w takich urządzeniach wynosi od 1,2 do 3 kW (dobieramy ją w zależności od powierzchni domu). Dzięki dużej mocy silnika siła ssania jest zdecydowanie większa niż w tradycyjnych odkurzaczach.

Za separację zanieczyszczeń odpowiadają filtry. Proces ten może odbywać się, podobnie jak w tradycyjnym odkurzaczu, poprzez zastosowanie worka papierowego (jednorazowego użytku) lub materiałowego (który można czyścić, a także prać). Innym rodzajem worka jest tzw. worek odwrócony – samooczyszczający – zbiera zanieczyszczenia, które po wyłączeniu odkurzacza opadają bezpośrednio do zbiornika na kurz i śmieci. Dostępne są również tzw. separatory cykloniczne (najczęściej w jednostkach typu split), w których wirujące z dużą szybkością drobiny kurzu, pod wpływem siły odśrodkowej, osuwają się po ściankach prosto do zbiornika.

Pojemność zbiorników na kurz i śmieci wynosi od 12 do 40 litrów w zależności od modelu jednostki centralnej. Ze względów higienicznych najlepiej opróżniać je nie rzadziej niż co cztery miesiące, nawet jeśli nie są jeszcze całkiem zapełnione.

Instalację, która łączy jednostkę centralną z gniazdami ssącymi, wykonuje się ze sztywnych rur z antystatycznego tworzywa (PVC z dodatkami neutralizującymi działanie ładunków elektrostatycznych przyciągających kurz). Rury przeznaczone do centralnego odkurzania są wewnątrz gładkie, a prędkość przepływu powietrza na tyle duża, że w prawidłowo eksploatowanej instalacji nie dochodzi do osadzania się zanieczyszczeń na ściankach. Rury wbudowane są w ściany i podłogi, dlatego decyzję o instalacji tego systemu należy podjąć na etapie budowy domu. Odkurzacz centralny powinien być zainstalowany w garażu, kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym, by hałas powstający podczas jego pracy nie był uciążliwy dla domowników.

Gdzie zamontować gniazda ssące odkurzacza centralnego

Gniazda ssące trzeba zamontować tyle i w takich miejscach, żeby po podłączeniu węża dało się dotrzeć do każdego miejsca w domu. Jeśli będzie ich za dużo, wzrosną koszty instalacji odkurzacza centralnego, a gdy za mało – wąż będzie musiał być bardzo długi i sprzątanie stanie się mniej wygodne.

Gniazda ssące umieszcza się zwykle w centralnej części domu, w miejscach, gdzie nie zasłaniają ich meble, tak by z każdego punktu można było z łatwością sprzątnąć przestrzeń ok. 50–100 m². Warto również zaplanować osobne w garażu i specjalne, zwane automatyczną szufelką – w kuchni.

Zależnie od rodzaju gniazda ssącego włączenie centralnego odkurzacza może następować bezpośrednio po włożeniu do niego końcówki węża lub dopiero po włączeniu przełącznika na uchwycie węża. Węże z przełącznikiem są wygodniejsze w użyciu (można wyłączyć odkurzacz, nie wyjmując węża z gniazdka), ale niestety droższe.

Miejsce instalacji gniazda wylotowego jest bardzo ważne, gdyż wydobywające się powietrze powoduje hałas (wynikający z uderzania powietrza w ziemię), który może przeszkadzać sąsiadom, gdyż osiąga ok. 60 dB. Z tego powodu wylot gniazda powinien znajdować się ok. 15–40 cm nad ziemią. Problemu tego możemy również uniknąć, instalując tłumik niwelujący hałas.

Zalety odkurzacza centralnego

Odkurzacz centralny jest bardziej estetyczny (urządzenie nie jest widoczne), wygodniejszy i o wiele bardziej efektywny niż tradycyjny odkurzacz. Ma na to wpływ duża siła ssania, która sprawia, że zanieczyszczenia są skuteczniej usuwane do zbiornika, a powietrze z kurzem (dzięki jednokierunkowej pracy odkurzacza) przez rurę wylotową, na zewnątrz domu, co jest wielkim udogodnieniem dla alergików.

Odkurzacz centralny nie powoduje hałasu wewnątrz domu, dlatego można z niego korzystać nawet późnym wieczorem, gdy inni domownicy już śpią. Ponadto worki z zanieczyszczeniami wymienia się 3–4 razy w roku (ze względu na ich dużą pojemność – 12–40 litrów), co znacznie ułatwia eksploatację.

MUSISZ WIEDZIEĆ

Odkurzacz centralny jest sprzedawany w komplecie z wężem, szczotkami i ssawkami do podłogi, tapicerki, ubrań oraz grzejników. Inne elementy – dodatkowe szczotki i ssawki o różnych rozmiarach i kształtach, do odkurzania dywanów, posadzek, książek na regałach, ubrań, obrotowe turboszczotki – należy dokupić osobno.

Odkurzacz centralny cena

Instalacja odkurzacza centralnego jest dość drogą inwestycją - cena wynosi od 4000 do 6000 zł w przypadku domu o powierzchni ok. 200 m². Można tę sumę podzielić, rozkładając prace instalacyjne na 2 etapy:

1. rozprowadzenie rur i zainstalowanie gniazd ssących, które przeprowadza się w trakcie budowy (jeszcze przed wykańczaniem pomieszczeń) lub remontu,

2. zakup głównej jednostki ssącej, węża i akcesoriów.

System centralnego odkurzania, ze względu na swoją konstrukcję, powinien być zaplanowany na etapie projektowania domu, ewentualnie przed jego wykończeniem, dzięki czemu uniknie się skuwania ścian, a dodatkowo zmniejszy koszty wykonania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej