Jaki podkład pod panele? Zasady doboru podkładu pod panele podłogowe

2021-03-22 18:14
podkład pod panele podłogowe
Autor: Getty Images Wybór odpowiedniego podkładu pod panele podłogowe warunkuje właściwe użytkowanie podłogi i jej trwałość

Jaki podkład pod panele? To ważne pytanie przed planowanym montażem paneli podłogowych. Od rodzaju podkładu zależy w dużej mierze trwałość i właściwe użytkowanie podłogi. Jaki podkład zastosować pod panele, aby spełniał swoje funkcje?

Jak wybierać podkład pod panele

Aby dobrać odpowiedni podkład pod panele, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań odnośnie jego funkcji i przeznaczenia. Wybór właściwego podkładu pod panele podłogowe zależy od kilku czynników.

1. Czy montaż paneli podłogowych będzie na ogrzewaniu podłogowym?

2. Czy podłoga jest równa?

3. Czy panele będą układane na podłożu słabo izolowanym, np. nad piwnicą?

4. Czy podłoga będzie mocno eksploatowana?

5. Czy zależy nam na wygłuszeniu podłogi z paneli?

Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe?

Jeśli panele mają być układane na ogrzewaniu podłogowym,ważne jest, aby podkład podłogowy wyróżniał się możliwie jak najniższym oporem cieplnym. Niski współczynnik oporu cieplnego zapewnia efektywniejszą pracę instalacji grzewczej. Przy ogrzewaniu podłogowym wodnym najlepiej sprawdzają się podkłady poliuretanowo-mineralne (PUM) lub polietylenowe o wysokiej gęstości (PEHD). Te podkłady pod panele, które przeznaczone są na ogrzewanie podłogowe oznaczają specjalnymi ikonami FLOOR HEATING.

Jaki podkład pod panele na nierówną podłogę?

Jaki podkład pod panele na nierówną podłogę będzie najlepszym rozwiązaniem? W przypadku nierównego podłoża można od razu położyć podkład, tylko jeśli różnice w wysokości są minimalne. W tym przypadku sprawdzą się podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) - są dość grube i mogą zniwelować pewne nierówności.W innym razie konieczne jest wyrównanie podłogi wylewką samopoziomującą. Panele podłogowe na nierównej podłodze po pewnym czasie będą się uginać, odspajać i niszczeć.

układanie paneli na podkładzie
Autor: Getty Images Podkład podłogowy może pełnić funkcję izolatora cieplnego lub akustycznego

Jaki podkład pod panele przy słabej izolacji podłoża?

Kolejną ważną kwestią przy wyborze podkładu pod panele jest izolacyjność cieplna podłoża. Jeśli mamy do czynienia z podłożem słabo izolowanym, znajdującym się, np. nad pomieszczeniem nieogrzewanym, jak piwnica czy garaż, albo podłogę na gruncie, warto pod panele wybrać podkład, który zrekompensuje straty ciepła. W tym przypadku sprawdza się podkład z polistyrenu (XPS) grubości np. 6 mm.

Jaki podkład pod panele mocno użytkowane?

O tym, jaki podkład wybierzemy pod panele decyduje także intensywność eksploatacji podłogi. Do korytarzy, holi, salonów czy pomieszczeń użytkowych należy wybrać podkład z jak najwyższą wartością odporności na obciążenia CS (kPA). Przykładowo, Europejskie Stowarzyszenia Producentów Podłóg Laminowanych rekomenduje stosowanie podkładów o parametrze CS równym 60 kPA, ale im większy, tym lepiej.

Jaki podkład do wyciszenia podłogi z paneli?

To jeszcze jedna ważna kwestia do rozpatrzenia - izolacyjność akustyczna. Jeśli zależy nam na komforcie użytkowania podłogi, wygłuszeniu jej (redukcja słyszalności odgłosów kroków), myślimy również o komforcie tych, którzy mieszkają pod nami (redukcja dźwięków uderzeniowych), warto wybrać specjalny podkład wyciszający. Do montażu paneli podłogowych, które chcemy wygłuszyć wybieramy podkłady z PUM, PEHD lub z XPS. Dwa pierwsze rodzaje podkładów lepiej izolują dźwięki odbite, z kolei trzeci dźwięki uderzeniowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej