Montaż paneli podłogowych. Jak to zrobić bez błędów?

2019-07-17 12:50
Montaż paneli podłogowych
Autor: Arbiton Prawidłowy montaż paneli podłogowych

Montaż paneli podłogowych nie jest trudnym zadaniem. Ważna jest tu dokładność i przestrzeganie zasad producenta. Jak prawidłowo zamontować panele podłogowe?

Montaż paneli podłogowych - przygotowanie podłoża

Przed montażem paneli podłogowych trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Musi być ono suche, czyste i równe. Jeśli podłoże jest uszkodzone, popękane, trzeba je naprawić masą szpachlową. W przypadku dużych nierówności, powinno się zastosować wylewkę samopoziomującą.

Montaż paneli podłogowych - podkład

Na tak przygotowanym podłożu kładziemy warstwę folii izolacyjnej oraz właściwy podkład. Od tego jaki podkład pod panele zastosujemy, będzie zależeć trwałość podłogi i komfort jej użytkowania. Można zastosować tzw. podkład 2 w 1 zawierający od razu warstwę folii. Kiedy na posadzce mamy już warstwę niezbędnej izolacji, powinniśmy jeszcze przez 1–2 dni pozostawić zapakowane panele w pomieszczeniu, by mogły się odpowiednio zaaklimatyzować.

Przystępując do montażu paneli podłogowych, musimy najpierw obliczyć szerokość ostatniego rzędu paneli – jeśli się okaże, że będzie mniejsza niż 50 mm, należy przyciąć pierwszy rząd paneli, by ostatni mógł osiągnąć właściwą szerokość. Przy obliczeniach nie zapominajmy także o dylatacji – tj. o odległości między ścianą a panelami, dzięki której podłoga może swobodnie pracować. Zazwyczaj zostawia się na nią od 10 do 15 mm.

Pierwszy rząd paneli montujemy piórem do ściany, a za pomocą klinów dylatacyjnych utrzymujemy właściwą wielkość dylatacji, po czym przystępujemy do układania kolejnych rzędów. Każdy z nich rozpoczynamy od tzw. panela resztkowego, pozostałego z poprzedniego rzędu (jego długość nie powinna być mniejsza niż 200 mm). Następnie mocujemy pozostałe panele podłogowe o pełnej długości.

Montaż paneli podłogowych na klej i bez kleju

Jeśli kładziemy panele podłogowe typu klick (czyli z systemem zatrzaskowym), nie potrzebujemy kleju – po prostu umieszczamy pióro we wpuście i kładziemy na podłożu. Następnie dociskamy każdy rząd za pomocą specjalnych dobijaków. Musimy to robić ostrożnie, by nie uszkodzić paneli.

Z kolei w przypadku układania paneli podłogowych na klej w pierwszej kolejności pokrywamy górną część pióra warstwą kleju, po czym wkładamy do spustu i dalej postępujemy tak, jak z podłogami typu klick. Dobrze jest też mieć przy sobie wilgotną szmatkę, by na bieżąco wycierać nadmiar kleju.

Kiedy dotrzemy do ostatniego rzędu, ostrożnie dopasowujemy go za pomocą pręta montażowego, po czym wyciągamy kliny dylatacyjne.

Ułożoną w ten sposób podłogę pozostaje trzeba estetycznie wykończyć za pomocą listew oraz profili podłogowych.

Montaż paneli podłogowych
Autor: Arbiton Przy montażu paneli podłogowych ważna jest dokładność. Precyzja wykonania decyduje o wyglądzie podłogi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej