Jest polski samochód elektryczny. Wiemy, jak wygląda i jak się nazywa

2020-07-28 14:14 Marta Balcerowska
polski samochód elektryczny
Autor: ElectroMobility Poland Polski samochów elektryczny to Izera

Pierwszy polski samochód elektryczny jest już gotowy. Projekt wprowadziła firma ElectroMobility Poland. W trakcie premiery, poza modelami samochodów z dwoma rodzajami nadwozia, zaprezentowano logo oraz nazwę nowej marki motoryzacyjnej. Polski samochód elektryczny nazywa się Izera.

Polski samochód elektryczny - na razie 2 modele

Wreszcie przełom w elektromobilności w Polsce. Zaprezentowano polski samochód elektryczny, a właściwie prototypy dwóch modeli samochodów elektrycznych - hatchbacka i SUV-a. To samochody rodzinne, które mają dać początek całej rodzinie polskich elektryków. Nowa polska marka samochodów elektrycznych to Izera, a nazwa została zaczerpnięta z Gór Izerskich - łagodnych, idealnych na rodzinne wycieczki.

Jak podaje twórca polskiego samochodu elektrycznego, firma ElectroMobility Poland, marka ma wskrzesić polską motoryzację, ale także podbić przynajmniej część Europy. Modele mają być wdrożone do produkcji w 2023 r.

samochód elektryczny z polski
Autor: ElectroMobility Poland Polski samochód elektryczny - premiera 28 lipca

Jak wygląda polski samochód elektryczny?

O wyglądzie polskiego samochodu elektrycznego zadecydował zespół polskich inżynierów i stylistów wraz z projektantami włoskiego studia Torino Design. To znana pracownia z Mediolanu, pracująca dla takich marek, jak BMW czy Ferrari. Torino Design skupia się teraz na realizacji projektów związanych z pojazdami elektrycznymi. Konsultantem projektu był Tadeusz Jelec, wieloletni projektant Jaguara, jeden z najbardziej utytułowanych polskich designerów (pracował także dla Mazdy, Holdena i Volvo, odpowiada za wnętrze Jaguara X-Type’a).

Zaprezentowane dwa prototypy wyróżniają się ciekawym, nowoczesnym designem oraz technologicznymi rozwiązaniami na światowym poziomie. Postawiono na przestronność, rodzinność, komfort podróżowania. Ale dużą rolę odgrywa wygląd.

polski samochód elektryczny Izera
Autor: ElectroMobility Poland Napęd, który ma być zastosowany w Izerze pozwoli osiągnąć przyspieszenie od 0 do 100 km/h w niecałe osiem sekund. Mają być dwie pojemności baterii, żeby najlepiej dopasować oferowany zasięg do potrzeb użytkowników. Samochodem będzie można przejechać do 400 km na jednym ładowaniu. Bez problemu naładujemy go w domowych ładowarkach typu „powerwall” i szybkich stacjach ładowania
polski samochód elektryczny wnętrze
Autor: ElectroMobility Poland Wnętrze Izery jest przestronne, funkcjonalne, wykonane z najlepszej jakości materiałów

– Zależało nam na nowoczesnym designie zgodnym z najnowszymi trendami w światowej motoryzacji – mówi Roberto Piatti z Torino Design. – Jednocześnie chcieliśmy podkreślić unikalny charakter auta, aby każdy, kto zobaczy je na ulicy, od razu jednoznacznie identyfikował je z nazwą Izera.

Firma ElectroMobility Poland odpowiedzialna za projekt polskiego samochodu powstała w 2016. Założycielami są spółki energetyczne kontrolowane przez państwo: PGE, Tauron Polska Energia, Enea i Energa. Kapitał zakładowy to 10 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej