Polski samochód elektryczny będzie produkowany w Jaworznie. Kiedy powstanie fabryka i rozpocznie się produkcja Izery?

2020-12-15 12:28
polski samochód elektryczny
Autor: ElectroMobility Poland Polski samochów elektryczny to Izera

Fabryka polskiego samochodu elektrycznego Izera powstanie w woj. śląskim, w Jaworznie - poinformowała spółka ElectroMobility Poland, odpowiedzialna za projekt polskiej marki samochodu elektrycznego. Kiedy pierwszy polski elektryk zjedzie z taśmy produkcyjnej? Padły już daty.

Spis treści

  1. Polski samochód elektryczny - na razie 2 modele
  2. Jak wygląda polski samochód elektryczny?
  3. Gdzie będzie produkowany polski elektryk?
  4. Kiedy rusza produkcja Izery?
Tak wygląda polski samochód elektryczny

Polski samochód elektryczny - na razie 2 modele

Przełom w elektromobilności w Polsce nastąpił w lipcu 2020. Wtedy to zaprezentowano pierwszy polski samochód elektryczny, a właściwie prototypy dwóch modeli samochodów elektrycznych - hatchbacka i SUV-a. To samochody rodzinne, które mają dać początek całej rodzinie polskich elektryków. Nowa polska marka samochodów elektrycznych to Izera, której nazwa została zaczerpnięta z Gór Izerskich - łagodnych, idealnych na rodzinne wycieczki. Jak podaje twórca polskiego samochodu elektrycznego, firma ElectroMobility Poland, marka ma wskrzesić polską motoryzację, ale także podbić przynajmniej część Europy.

samochód elektryczny z polski
Autor: ElectroMobility Poland Polski samochód elektryczny Izera zaprezentowano poraz pierwszy w lipcu 2020

Jak wygląda polski samochód elektryczny?

O wyglądzie polskiego samochodu elektrycznego zadecydował zespół polskich inżynierów i stylistów wraz z projektantami włoskiego studia Torino Design. To znana pracownia z Mediolanu, pracująca dla takich marek, jak BMW czy Ferrari. Torino Design skupia się teraz na realizacji projektów związanych z pojazdami elektrycznymi. Konsultantem projektu był Tadeusz Jelec, wieloletni projektant Jaguara, jeden z najbardziej utytułowanych polskich designerów (pracował także dla Mazdy, Holdena i Volvo, odpowiada za wnętrze Jaguara X-Type’a).

Prototypy wyróżniają się ciekawym, nowoczesnym designem oraz technologicznymi rozwiązaniami na światowym poziomie. Postawiono na przestronność, rodzinność, komfort podróżowania. Ale dużą rolę odgrywa wygląd.

polski samochód elektryczny Izera
Autor: ElectroMobility Poland Napęd, który ma być zastosowany w Izerze pozwoli osiągnąć przyspieszenie od 0 do 100 km/h w niecałe osiem sekund. Mają być dwie pojemności baterii, żeby najlepiej dopasować oferowany zasięg do potrzeb użytkowników. Samochodem będzie można przejechać do 400 km na jednym ładowaniu. Bez problemu naładujemy go w domowych ładowarkach typu „powerwall” i szybkich stacjach ładowania
polski samochód elektryczny wnętrze
Autor: ElectroMobility Poland Wnętrze Izery jest przestronne, funkcjonalne, wykonane z najlepszej jakości materiałów

– Zależało nam na nowoczesnym designie zgodnym z najnowszymi trendami w światowej motoryzacji – mówi Roberto Piatti z Torino Design. – Jednocześnie chcieliśmy podkreślić unikalny charakter auta, aby każdy, kto zobaczy je na ulicy, od razu jednoznacznie identyfikował je z nazwą Izera.

Firma ElectroMobility Poland odpowiedzialna za projekt polskiego samochodu powstała w 2016. Założycielami są spółki energetyczne kontrolowane przez państwo: PGE, Tauron Polska Energia, Enea i Energa. Kapitał zakładowy to 10 mln zł.

Gdzie będzie produkowany polski elektryk?

Spółka ElectroMobility Poland poinformowała, że spośród 30 analizowanych przez firmę lokalizacji przyszłej fabryki najlepszą okazało się niespełna 90-tysięczne Jaworzno w małopolskiej części woj. śląskiego (w ostatnim etapie analiz rozpatrywano jeszcze Rudę Śląską). Ten wybór i finansowe wsparcie rządowe dla projektu umożliwi rozpoczęcie budowy fabryki pierwszego polskiego samochodu elektrycznego już jesienią 2021 r.

15 grudnia 2020 r. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, przedstawiciele ElectroMobility Poland, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, miasta Jaworzna i Lasów Państwowych podpisali w Katowicach Memorandum o współpracy przy przygotowaniu terenu pod budowę pierwszej w Polsce fabryki samochodów elektrycznych.

Kiedy rusza produkcja Izery?

W informacji podanej przez ElectroMobility Poland czytamy, że w związku z koniecznością przeprowadzenia przed rozpoczęciem budowy fabryki w Jaworznie prac przygotowawczych, produkcja samochodów elektrycznych rozpocznie się w 2024. Dzięki inwestycji zatrudnienie ma znaleźć ok. 15 tys. osób: 3 tys. w zakładzie oraz 12 tys. u dostawców i kooperantów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej