Pierwszy polski samochód elektryczny w 2024? Są konkrety dotyczące produkcji Izery

2021-12-15 11:17
polski samochód elektryczny
Autor: ElectroMobility Poland Polski samochów elektryczny to Izera

Produkcja Izery, polskiego samochodu elektrycznego, ma ruszyć w fabryce w Jaworznie pod koniec 2024 roku – przekazał Piotr Zaremba, prezes spółki ElectroMobility, odpowiedzialnej za projekt polskiej marki samochodu elektrycznego. Padły też inne konkrety.

Spis treści

  1. Polski samochód elektryczny - na razie 2 modele
  2. Jaki będzie polski samochód elektryczny?
  3. Gdzie i kiedy ruszy produkcja polskiego elektryka?
Tak wygląda polski samochód elektryczny

Polski samochód elektryczny - na razie 2 modele

Przełom w elektromobilności w Polsce nastąpił w lipcu 2020. Wtedy to zaprezentowano pierwszy polski samochód elektryczny, a właściwie prototypy dwóch modeli samochodów elektrycznych - hatchbacka i SUV-a. To samochody rodzinne, które mają dać początek całej rodzinie polskich elektryków. Nowa polska marka samochodów elektrycznych to Izera, której nazwa została zaczerpnięta z Gór Izerskich - łagodnych, idealnych na rodzinne wycieczki. Jak podaje twórca polskiego samochodu elektrycznego, firma ElectroMobility Poland, marka ma wskrzesić polską motoryzację, ale także podbić przynajmniej część Europy.

samochód elektryczny z polski
Autor: ElectroMobility Poland Polski samochód elektryczny Izera zaprezentowano po raz pierwszy w lipcu 2020

Jaki będzie polski samochód elektryczny?

O wyglądzie polskiego samochodu elektrycznego zadecydował zespół polskich inżynierów i stylistów wraz z projektantami włoskiego studia Torino Design. To znana pracownia z Mediolanu, pracująca dla takich marek, jak BMW czy Ferrari. Torino Design skupia się teraz na realizacji projektów związanych z pojazdami elektrycznymi. Konsultantem projektu był Tadeusz Jelec, wieloletni projektant Jaguara, jeden z najbardziej utytułowanych polskich designerów (pracował także dla Mazdy, Holdena i Volvo, odpowiada za wnętrze Jaguara X-Type’a).

Prototypy wyróżniają się ciekawym, nowoczesnym designem oraz technologicznymi rozwiązaniami na światowym poziomie. Postawiono na przestronność, rodzinność, komfort podróżowania. Ale dużą rolę odgrywa wygląd.

polski samochód elektryczny Izera
Autor: ElectroMobility Poland Napęd, który ma być zastosowany w Izerze pozwoli osiągnąć przyspieszenie od 0 do 100 km/h w niecałe osiem sekund. Mają być dwie pojemności baterii, żeby najlepiej dopasować oferowany zasięg do potrzeb użytkowników. Samochodem będzie można przejechać do 400 km na jednym ładowaniu. Bez problemu naładujemy go w domowych ładowarkach typu „powerwall” i szybkich stacjach ładowania
polski samochód elektryczny wnętrze
Autor: ElectroMobility Poland Wnętrze Izery jest przestronne, funkcjonalne, wykonane z najlepszej jakości materiałów

– Zależało nam na nowoczesnym designie zgodnym z najnowszymi trendami w światowej motoryzacji – mówi Roberto Piatti z Torino Design. – Jednocześnie chcieliśmy podkreślić unikalny charakter auta, aby każdy, kto zobaczy je na ulicy, od razu jednoznacznie identyfikował je z nazwą Izera.

Firma ElectroMobility Poland odpowiedzialna za projekt polskiego samochodu powstała w 2016. Założycielami są spółki energetyczne kontrolowane przez państwo: PGE, Tauron Polska Energia, Enea i Energa. Objęły one po 25% kapitału akcyjnego. Wartość kapitału zakładowego wyniosła 70 mln zł.

29 lipca 2021 r. Skarb Państwa podpisał umowę inwestycyjną ze spółką ElectroMobility Poland, na mocy której państwo obejmie nowe akcje EMP o wartości 250 mln zł.

Gdzie i kiedy ruszy produkcja polskiego elektryka?

Spółka ElectroMobility Poland informowała, że spośród 30 analizowanych przez firmę lokalizacji przyszłej fabryki najlepszą okazało się niespełna 90-tysięczne Jaworzno w małopolskiej części woj. śląskiego. W III kwartale 2022 roku spółka przystąpi do przetargu w sprawie działki w Jaworznie, na której powstanie fabryka Izery, żeby pod koniec 2024 roku mogła ruszyć produkcja samochodów.

Dzięki inwestycji zatrudnienie ma znaleźć ok. 15 tys. osób: 3 tys. w zakładzie oraz 12 tys. u dostawców i kooperantów.

- po dokapitalizowaniu przez Skarb Państwa projekt pierwszego elektrycznego samochodu Izera wkracza w kolejną fazę realizacji. W I kwartale 2022 roku będziemy mogli przedstawić informacje o dostawcy platformy, na której zostaną zbudowane trzy modele Izery, czy o inwestorze zastępczym - przekazał 14 grudnia prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej