Polski samochód elektryczny będzie produkowany w Jaworznie. Kiedy powstanie fabryka i rozpocznie się produkcja Izery?

polski samochód elektryczny
Autor: ElectroMobility Poland Polski samochów elektryczny to Izera

Fabryka polskiego samochodu elektrycznego Izera powstanie w woj. śląskim, w Jaworznie - poinformowała spółka ElectroMobility Poland, odpowiedzialna za projekt polskiej marki samochodu elektrycznego. Kiedy pierwszy polski elektryk zjedzie z taśmy produkcyjnej? Padły już daty.

Spis treści

  1. Polski samochód elektryczny - na razie 2 modele
  2. Jak wygląda polski samochód elektryczny?
  3. Gdzie będzie produkowany polski elektryk?
  4. Kiedy rusza produkcja Izery?
Tak wygląda polski samochód elektryczny

Polski samochód elektryczny - na razie 2 modele

Przełom w elektromobilności w Polsce nastąpił w lipcu 2020. Wtedy to zaprezentowano pierwszy polski samochód elektryczny, a właściwie prototypy dwóch modeli samochodów elektrycznych - hatchbacka i SUV-a. To samochody rodzinne, które mają dać początek całej rodzinie polskich elektryków. Nowa polska marka samochodów elektrycznych to Izera, której nazwa została zaczerpnięta z Gór Izerskich - łagodnych, idealnych na rodzinne wycieczki. Jak podaje twórca polskiego samochodu elektrycznego, firma ElectroMobility Poland, marka ma wskrzesić polską motoryzację, ale także podbić przynajmniej część Europy.

samochód elektryczny z polski
Autor: ElectroMobility Poland Polski samochód elektryczny Izera zaprezentowano poraz pierwszy w lipcu 2020

Jak wygląda polski samochód elektryczny?

O wyglądzie polskiego samochodu elektrycznego zadecydował zespół polskich inżynierów i stylistów wraz z projektantami włoskiego studia Torino Design. To znana pracownia z Mediolanu, pracująca dla takich marek, jak BMW czy Ferrari. Torino Design skupia się teraz na realizacji projektów związanych z pojazdami elektrycznymi. Konsultantem projektu był Tadeusz Jelec, wieloletni projektant Jaguara, jeden z najbardziej utytułowanych polskich designerów (pracował także dla Mazdy, Holdena i Volvo, odpowiada za wnętrze Jaguara X-Type’a).

Prototypy wyróżniają się ciekawym, nowoczesnym designem oraz technologicznymi rozwiązaniami na światowym poziomie. Postawiono na przestronność, rodzinność, komfort podróżowania. Ale dużą rolę odgrywa wygląd.

polski samochód elektryczny Izera
Autor: ElectroMobility Poland Napęd, który ma być zastosowany w Izerze pozwoli osiągnąć przyspieszenie od 0 do 100 km/h w niecałe osiem sekund. Mają być dwie pojemności baterii, żeby najlepiej dopasować oferowany zasięg do potrzeb użytkowników. Samochodem będzie można przejechać do 400 km na jednym ładowaniu. Bez problemu naładujemy go w domowych ładowarkach typu „powerwall” i szybkich stacjach ładowania
polski samochód elektryczny wnętrze
Autor: ElectroMobility Poland Wnętrze Izery jest przestronne, funkcjonalne, wykonane z najlepszej jakości materiałów

– Zależało nam na nowoczesnym designie zgodnym z najnowszymi trendami w światowej motoryzacji – mówi Roberto Piatti z Torino Design. – Jednocześnie chcieliśmy podkreślić unikalny charakter auta, aby każdy, kto zobaczy je na ulicy, od razu jednoznacznie identyfikował je z nazwą Izera.

Firma ElectroMobility Poland odpowiedzialna za projekt polskiego samochodu powstała w 2016. Założycielami są spółki energetyczne kontrolowane przez państwo: PGE, Tauron Polska Energia, Enea i Energa. Kapitał zakładowy to 10 mln zł.

Gdzie będzie produkowany polski elektryk?

Spółka ElectroMobility Poland poinformowała, że spośród 30 analizowanych przez firmę lokalizacji przyszłej fabryki najlepszą okazało się niespełna 90-tysięczne Jaworzno w małopolskiej części woj. śląskiego (w ostatnim etapie analiz rozpatrywano jeszcze Rudę Śląską). Ten wybór i finansowe wsparcie rządowe dla projektu umożliwi rozpoczęcie budowy fabryki pierwszego polskiego samochodu elektrycznego już jesienią 2021 r.

15 grudnia 2020 r. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, przedstawiciele ElectroMobility Poland, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, miasta Jaworzna i Lasów Państwowych podpisali w Katowicach Memorandum o współpracy przy przygotowaniu terenu pod budowę pierwszej w Polsce fabryki samochodów elektrycznych.

Kiedy rusza produkcja Izery?

W informacji podanej przez ElectroMobility Poland czytamy, że w związku z koniecznością przeprowadzenia przed rozpoczęciem budowy fabryki w Jaworznie prac przygotowawczych, produkcja samochodów elektrycznych rozpocznie się w 2024. Dzięki inwestycji zatrudnienie ma znaleźć ok. 15 tys. osób: 3 tys. w zakładzie oraz 12 tys. u dostawców i kooperantów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej