19 farm fotowoltaicznych PGE gotowych. W 2023 powstaną kolejne

2022-11-22 10:48
farma fotowoltaiczna
Autor: gettyimages PGE wybudowało 10 farm fotowoltaicznych

19 jednowatowych farm fotowoltaicznych powstało w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim. Farmy fotowoltaiczne to najnowsza inwestycja PGE Energia Odnawialna. W 2023 mają powstać kolejne 24.

Zakończyły się prace budowlane na 19 farmach fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, które wygrały w 2021 roku aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii, inwestycji PGE Energia Odnawialna. Spółka podpisała też umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą na budowę farmy fotowoltaicznej PV Augustynka o mocy 25 MW.

Farmy fotowoltaiczne powstały z wykorzystaniem nowoczesnych, monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych o mocy ponad 500 W każdy. Ich parametry techniczne pozwalają na uzyskanie wysokiej produktywności, w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce.

Energia dla 7500 gospodarstw domowych

Panele zamontowane na nowych farmach PGE są bifacjalne. Oznacza to, że absorbują światło dwustronnie, zarówno  bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite - docierające od tyłu. Rozwiązanie pozwala zwiększyć produkcję energii o kilka procent. Według wstępnych szacunków, średniorocznie, będzie się ona kształtować, we wszystkich instalacjach, na poziomie ponad 17 GWh. Pozwoli to zabezpieczyć zapotrzebowanie energetyczne ok. 7500 gospodarstw domowych.

24 farmy fotowoltaiczne w 2023

W przyszłym roku zbudowane zostaną kolejne 24 farmy. Będą to zarówno elektrownie jednomegawatowe, jak i farmy o większych mocach. Jedna z kluczowych inwestycji powstanie w powiecie siemiatyckim na Podlasiu. Będzie to PV Augustynka o mocy 25 MW.

Zgodnie ze strategią, do 2050 r. Grupa PGE osiągnie neutralność klimatyczną dzięki realizacji inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. Jednym z elementów planu inwestycyjnego jest Program rozwoju fotowoltaiki, a głównym zadaniem zbudowanie do 2030 instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 3 GW.

Do tej pory PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła na ten cel ok 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2000 MW. Nowe inwestycje realizowane będą na gruntach własnych Grupy PGE, ale również na gruntach dzierżawionych.

Jeszcze w tym roku spółka zamierza uzyskać szereg pozwoleń na budowę instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 260 MW. W kolejnych latach ten proces przyspieszy. Celem Grupy PGE jest rozwijanie projektów PV w tempie pozwalającym na zwiększanie corocznie portfela inwestycyjnego o ok. 300 MW.

Planowo sprzedaż energii elektrycznej z nowych inwestycji realizowana będzie w systemie aukcyjnym lub w oparciu o długoterminowe umowy sprzedaży energii elektrycznej (PPA).

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce, ma:

  • 20 farm wiatrowych,
  • 29 elektrowni wodnych,
  • 4 elektrownie szczytowo-pompowe,
  • 24 farmy fotowoltaiczne.

Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW. 

Źródło: PGE

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej