Zabezpieczenia przeciwpożarowe w modernizowanych budynkach użyteczności publicznej

2018-04-27 13:54
Drzwi przeciwpożarowe DFM Doors aranżacja
Autor: DFM Doors

Zabezpieczenia przeciwpożarowe o wyższych standardach to coraz częstszy wymóg w modernizowanych obiektach użyteczności publicznej. W drzwiach przeciwpożarowych, czyli jednym z głównych elementów systemu zabezpieczeń przeciwpożarowych budynku, istotna jest także funkcja użytkowa. Trwałość i niezawodność konstrukcji musi iść zatem w parze z ich estetyką. Takim kryteriom odpowiadają drzwi przeciwpożarowe DFM DS.

Innowacyjna konstrukcja drzwi przeciwpożarowych DFM DS to odpowiedź na oczekiwania m.in. właścicieli i zarządców obiektów handlowych. Połączenie ościeżnicy aluminiowej i skrzydła stalowego z grubą przylgą, to efekt nowego podejścia do myślenia o zabezpieczeniach przeciwpożarowych. „Drzwi przeciwpożarowe nie muszą wyglądać jak drzwi techniczne” – to częsta opinia klientów i użytkowników drzwi DFM DS. Dbałość o detale wykonania konstrukcji, zastosowanie zawiasów oraz okuć ze stali nierdzewnej w standardzie pozwala zakwalifikować drzwi przeciwpożarowe DFM DS do klasy premium w obszarze bezpieczeństwa pożarowego.

Drzwi przeciwpożarowe DFM DS z aluminiową ościeżnicą
Autor: DFM Doors Skrzydło stalowe z grubą przylgą, aluminiowa ościeżnica i zawiasy oraz klamki ze stali nierdzewnej w standardzie

Zabezpieczenia przeciwpożarowe o lepszych parametrach

Przy wymianie drzwi przeciwpożarowych w istniejących obiektach ważne jest, aby nie tylko nie zmniejszać parametrów przegrody, ale poprawić jej jakość. Zastosowanie ościeżnicy aluminiowej wraz z odpowiednio zamontowanymi zawiasami ze stali nierdzewnej sprawiają, że drzwi DFM DS mają największe na rynku światło przejścia.

Światło przejścia jest jednym z kluczowych parametrów drzwi przeciwpożarowych. Prawo budowlane ściśle reguluje minimalne wartości szerokości i wysokości przejścia drzwi, jako przestrzeń pomiędzy wewnętrznymi krawędziami jej konstrukcji. Pomiaru dokonuje się przy skrzydle otwartym na kąt dziewięćdziesiąt stopni. Przy okazji przebudowy obiektu często zostaje zmienione przeznaczenie pomieszczeń, co wymaga przeprojektowania drogi ewakuacji i wprost zwiększenia szerokości otworów drzwiowych.

 Jeśli podczas modernizacji obiektu zastosujemy drzwi DFM DS, to na przykład dla ościeżnicy kątowej: przy wymianie drzwi w otworze o wymiarach 1000x2040 mm zyskujemy 30 mm szerokości światła przejścia. Zwiększenie światła przejścia bez poszerzania otworu w murze pozwala uzyskać bezpośrednie oszczędności i skraca czas inwestycji. Warto podkreślić, że opisana powyżej sytuacja dotyczy konstrukcji drzwi o odporności ogniowej: EI 30, EI 60 i EI 120.  

Drzwi przeciwpożarowe DFM Doors aranżacja
Autor: DFM Doors

Drzwi DFM DS zostały zaprojektowane tak, aby wyeliminować najczęstsze bolączki związane z użytkowaniem drzwi przeciwpożarowych obecnie stosowanych na rynku. Wypadające uszczelki oraz opadanie skrzydeł, zwłaszcza tych o wymiarach powyżej 1000 mm szerokości, to jedne z nich. Zastosowanie wyselekcjonowanej uszczelki pęczniejącej i jej montaż w specjalnie przygotowanym zagłębieniu technologicznym, praktycznie eliminuje ryzyko odklejania. Ościeżnica aluminiowa DFM Doors, w przeciwieństwie do ościeżnic stalowych, nie jest elementem nośnym. Nośność skrzydła drzwi przeciwpożarowych zapewniają zawiasy kotwione bezpośrednio do ściany. Dzięki temu ościeżnica nie jest poddawana naprężeniom mechanicznym, wywieranym przez pracujące skrzydło drzwi.

Większa trwałość to większe bezpieczeństwo pożarowe

Klienci DFM Doors podkreślają, jak ważna jest trwałość drzwi przeciwpożarowych, zwłaszcza w miejscach wzmożonego użytkowania. Dobrym przykładem jest tu strefa dostaw w budynkach użyteczności publicznej, gdzie drzwi przeciwpożarowe służą do komunikacji wszystkich dostawców. Trwałość drzwi bada się poprzez wielokrotne otwieranie i zamykanie. Po przeprowadzeniu takiego badania drzwi przeciwpożarowe DFM DS uzyskały wynik 200 000 cykli. To wartość maksymalnie prezentowana dzisiaj na rynku, ale tylko nielicznym producentom udaje się ją uzyskać.

Przeczytaj także

Drzwi przeciwpożarowe DFM Doors aranżacja
Autor: DFM Doors

Innym testem jest badanie wytrzymałości mechanicznej konstrukcji drzwi. Drzwi przeciwpożarowe DFM DS produkowane są standardowo z blachy grubości 0,75 mm. Po przeprowadzeniu badań wytrzymałości mechanicznej zgodnie z normą EN1192, drzwi przeciwpożarowe DFM DS uzyskały klasę 3. Przy zastosowaniu do produkcji skrzydła blachy o grubości 0,88 mm produkt z firmy DFM Doors uzyskał klasę 4 wytrzymałości mechanicznej, co praktycznie nie wpływa na zwiększenie masy skrzydła. Warto zapoznać się z opisem konstrukcji drzwi przeciwpożarowych z ościeżnicą z aluminium i nowym sposobem montażu.
Aby uzyskać te same parametry wytrzymałości mechanicznej, firmy konkurencyjne stosują grubszą blachę (nawet do 1,5 mm), dodają kolejne zawiasy, co zwiększa masę drzwi i naprężenia w miejscach mocowania ościeżnicy do ściany, a dodatkowo obciąża okucia.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe jako element modernizacji

Inżynierowie DFM przygotowali szeroką ofertę rozwiązań do zastosowania w przypadku niewielkich remontów, ale również kompleksowej wymiany przegród przeciwpożarowych. Firma przyjęła zasadę, że to drzwi przeciwpożarowe mają być dostosowane do zastanych warunków a nie odwrotnie. Po przeanalizowaniu zakresu modernizacji dobierane są odpowiednie rozwiązania, by w pełni zagwarantować bezpieczeństwo przeciwpożarowe, również poprzez profesjonalny montaż drzwi przeciwpożarowych i indywidualny pakiet serwisowy, z wartością dodaną jaką jest estetyka zabezpieczeń przeciwpożarowych i niezawodność ich użytkowania.

Szczegóły na dfm-polska.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej