Stolarka budowlana. Okucia okienne na piątkę

2009-08-19 12:30

Dobre okucia okienne to takie, które gwarantują użytkownikowi bezpieczeństwo, bezawaryjność działania stolarki budowlanej oraz jej właściwy efekt wizualny. Prezentujemy okucia okienne z serii Schüco VarioTec stosowane w oknach PVC.

Mechanizm na piątkę
Autor: Schuco Okucie Schüco VarioTec

Okucia okienne z serii Schüco VarioTec zapewniają łatwą oraz bezpieczną obsługę okien PVC.

Opatentowany system okuć do okien Schüco VarioTec łączy w sobie bezpieczeństwo systemu okuć stalowych z niezwykłą wytrzymałością i komfortem wynikającym z konstrukcji modułowej. Komponenty wyprodukowane ze stali połączono z listwami ryglującymi z kompozytu włókowo-szklanego. Niezawodność okuć okiennych została sprawdzona w trakcie testów w laboratoriach, także w najtrudniejszych warunkach użytkowania.

W wersji standardowej okucia stolarki okiennej Schüco VarioTec zaopatrzone są w wymaganą liczbę punktów ryglowych, z których dwa stanowią antywłamaniowe rygle grzybkowe i zaczepy, co zapewnia podstawową ochronę przed wyważeniem okna. W standardzie występują także blokady nieprawidłowej obsługi okna, mikrowentylacja oraz klamki: standardowe lub antywłamaniowe w różnych wersjach wzorniczych i kolorystycznych. Stopień ochrony okuć okiennych można podwyższać aż do klasy WK2 zwiększając udział komponentów antywłamaniowych.

Parametry i wyposażenie okuć okiennych VarioTec

Okucia okienne wyposażono w estetyczne zawiasy narożne i nożycowe o optycznie identycznej wielkości. W ukrytym okuciu Schüco VarioTec NI kąt rozwarcia skrzydła może wynieść 100 stopni, dając niezakłócony widok na zewnątrz. Opcjonalnie mechanizm można zaopatrzyć w:

  • odłączalny ogranicznik rozwarcia,
  • elementy zabezpieczające przed trzaskaniem okna pod wpływem przeciągu,
  • elementy ograniczające stopień uchyłu skrzydła.

Okucia do okien zapewniają łatwą regulację, a ich modułowa budowa szybką modyfikację i naprawę.

Maksymalna masa skrzydła okna PVC wynosi:

  • 130 kg dla okuć Schüco VarioTec,
  • 150 kg w przypadku VarioTec NI.

Ma to duże znaczenie dla stolarki okiennej dyżych rozmiarów i wyposażonych w szyby akustyczne lub antywłamaniowe.

Okucia do okien są dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej i srebrnej. Do produkcji metalowych elementów okuć stosuje się stal z trwałym zabezpieczeniem antykorozyjnym. Lakierowane proszkowo, widoczne części okucia są dostępne w wersjach: standard oraz design. W wariancie Schüco VarioTec NI zawiasy mechanizmu są ukryte wewnątrz okna, co nie zakłóca estetycznej linii profili stolarki okiennej.

Mechanizm na piątkę
Autor: brak danych Detal okucia Schüco VarioTec
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej