Nowoczesne okucia okienne. Jakie są najnowsze rodzaje okuć okiennych i jakie dają możliwości?
Okucia okienne to prawie niewidoczne, ale niezwykle istotne elementy okna. Okucia okienne odpowiadają za szczelność, prawidłowe otwieranie i zamykanie, ale nie tylko. Na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych rozwiązań okuć do okien, które zapewniają najwyższą jakość użytkowania oraz bezpieczeństwo.
W artykule:
- Okucia okienne obwiedniowe
- Okucia okienne - otwieranie naświetli
- Okucia do okien obrotowych i przechylnych
- Okucia okienne - szklane fasady
- Okucia do okien balkonowych i tarasowych
Wybierając okna, warto zwrócić uwagę na to, jaką kombinację okuć proponuje producent. To one będą miały wpływ na funkcjonalność i odpowiednią izolacyjność okna, ale też na bezpieczeństwo – okucia okienne są niezwykle istotnym elementem chroniącym przed włamaniem. Przekrój rozwiązań dla różnych rodzajów okien jest w tej dziedzinie ogromny, a rozwój technologii pozwala na realizację projektów na miarę XXI wieku.
Okucia okienne obwiedniowe
Okucia okienne obwiedniowe (lub inaczej obwodowe) to dzisiaj najczęściej stosowane rozwiązanie. Montowane są one wewnątrz ramy na całym obwodzie skrzydła. Najbardziej standardowe są okucia do okien rozwierno-uchylnych z tradycyjną klamką. Pojawiają się jednak również okucia okienne elektromechaniczne z funkcją sterowania uchyłem oraz okucia elektryczne z wersją całkowicie zabudowanego napędu. To innowacyjne rozwiązanie stosowane w przypadku rozwiązań balkonowych. Klamka zostaje zastąpiona panelem dotykowym, a otwieraniem i zamykaniem można sterować również za pomocą pilota czy włączników. Rozwiązaniem, które wpisuje się ideę inteligentnego domu i staje się coraz bardziej popularne jest możliwość otwierania i zamykania okna za pomocą telefonu komórkowego. Wystarczy do tego dostęp do internetu, a oknem możemy sterować z dowolnego miejsca. Co ważne, w przypadku konserwacji i serwisowania istnieje możliwość rozłączenia elektrycznego mechanizmu, umożliwiając np. bezpieczne umycie okna.
Okucia okienne - otwieranie naświetli
Manualne i motoryczne systemy zamykaczy naświetli umożliwiają prostą codzienną obsługę okien z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu, umiejscowionych wysoko nad posadzką. W trudno dostępnych miejscach dużą rolę odgrywa funkcjonalność. Najprostszym rozwiązaniem jest sterowanie mechaniczne (manualne) za pomocą dźwigni ręcznej lub korby. Coraz częściej wybierane są jednak napędy elektromechaniczne, które umożliwiają uruchamianie kilku skrzydeł jednocześnie. Tego typu napędem można sterować np. za pomocą aplikacji w telefonie, co daje możliwość pełnej kontroli również na odległość i idealnie wpisuje się w standardy nowoczesnego inteligentnego domu. Dzięki płaskiej budowie system zamykaczy naświetli nadaje się do okien pionowo-uchylnych, wychylnych, ukośnych, prostokątnych oraz łukowych z tworzywa sztucznego, drewna lub metalu. Wewnętrzne ryglowanie w rozwórce zapewnia dużą siłę docisku okna i spełnia wymogi szczelności, ochrony przed hałasem i wydajności energetycznej. Nawierzchniowe ryglowanie dodatkowo zwiększa ochronę antywłamaniową.
Co ważne – szczególnie dla okien umiejscowionych wysoko – podczas czyszczenia, istnieje możliwość wygodnego zdjęcia rozwórek, co znacznie ułatwia pracę.
- Czytaj też: Ciepły montaż okien: dlaczego jest zalecany przez ekspertów? Zalety techniki ciepłego montażu okien
Okucia do okien obrotowych i przechylnych
Ciekawym rozwiązaniem, również pod względem wizualnym, są okna obrotowe i przechylne. Specjalne serie okuć pozwalają na wykonanie zarówno prostokątnych, przechylnych dla skrzydeł o cieżarze do 300 kg, jak i okrągłych okien - do 100 kg. Dzięki możliwości zastosowania dużych skrzydeł fasady stają się bardziej przejrzyste, a do pomieszczeń wpada dużo światła dziennego. Okna obrotowe posiadają pionową oś obrotu, dzięki czemu są łatwe w obsłudze, zajmują mało miejsca i mają znakomite właściwości wentylacyjne. Dodatkowo można wyposażyć je w sterowanie motoryczne, które pozwala na otwieranie i zamykanie okien za pomocą pilota. Zaletą okucia obrotowego w stosunku do przechylnego jest możliwość jego niesymetrycznego ułożyskowania oraz możliwość montażu okien osiągających wymiary 1600x2450 i ciężar do 175 kg.
Okna przechylne działają na tej samej zasadzie, jednak skrzydło obraca się w poziomie. Dzięki temu nawet najbardziej skomplikowane projekty architektów stają się możliwe do zrealizowania.
Patrz też: Jaki współczynnik Uw wymagany jest dla ciepłych okien?
Okucia okienne - szklane fasady
Szklane fasady i nieregularne formy wieżowców od lat są architektonicznym trendem. Na rynku okuć to jedna z najważniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin. W przypadku dużych projektów okucia dla fasad są konstruowane specjalnie na potrzeby konkretnego projektu. Oprócz wysokich wymagań estetycznych stawianych nowoczesnym fasadom, podczas projektowania zawsze trzeba uwzględnić aspekty, takie jak bezpieczeństwo (ochrona przeciwwłamaniowa), funkcje wentylacyjne, naturalne odprowadzanie dymu i ciepła (RWA/NRWG) oraz ciężar skrzydeł. Ciekawym rozwiązaniem są okucia wychylne na zewnątrz, w których skrzydło okna obniża się podczas otwierania lekko na zewnątrz, zachowując w każdym położeniu stabilną pozycję.
Pozwala to zachować dużą funkcjonalność, ale ma też wpływ na estetykę całego budynku, ponieważ wygląd zewnętrzny szklanej fasady może pozostać jednolity. Oferta okuć to wiele różnych rozwórek wychylanych o kącie otwarcia od 20° do 50°. Maksymalna wysokość skrzydła to 2500 mm. Okna wychylane można wykonać z rozwórkami ze wszystkich materiałów: drewna, tworzywa sztucznego lub metalu.
Rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, szczególnie gdy chcemy zaoszczędzić przestrzeń wewnątrz budynku, są okucia okienne przesuwno-rozwierne. Przy otwieraniu skrzydło przyjmuje pozycję środkową, dzięki czemu nie ma możliwości wypadnięcia przez okno. Tego typu okucia zapewniają również bardzo wydajną i naturalną wymianę powietrza.
Okucia do okien balkonowych i tarasowych
Zabudowy dużych otworów, najczęściej stosowane w przypadku balkonów i tarasów dają mnóstwo możliwości – zarówno dla bardzo dużych przeszkleń, jak i dla mniejszych powierzchni. Najbardziej innowacyjne rozwiązania stosuje się w przypadku popularnych drzwi podnoszono-przesuwnych. Tak zwane HSy istnieją na rynku już ponad 60 lat, a ich sprzedaż wciąż rośnie. Łatwa obsługa otwierania i przesuwania, bezproblemowa zabudowa i możliwość montażu w oknach i drzwiach wykonanych z aluminium, pvc i drewna – to cechy, które są podstawą rozwijania koncepcji HS. Podczas wyboru drzwi tarasowych warto zwrócić uwagę na opcjonalne możliwości takie jak listwa mikrowentylacyjna w klasie RC2 oraz napęd, który w przypadku dużych i ciężkich drzwi znacznie poprawia komfort użytkowania – drzwi otwierają i zamykają się automatycznie, bez użycia siły.
Nowoczesne napędy z całkowicie ukrytą technologią i z inteligentnym pomiarem siły podczas otwierania i zamykania działają nawet w przypadku braku zasilania, ponieważ zasilane są przez wbudowane akumulatory. Ciekawym rozwiązaniem jest również funkcja automatycznego wykrywania przeszkód i cofania skrzydła. W przypadku tych napędów, wózki bieżne stosować można do skrzydeł o ciężarze do 400 kg, a zakres stosowania obejmuje wymiary do 3088 mm wysokości i 3300 mm szerokości skrzydła. Co ważne, podobnie jak w przypadku okien istnieje możliwość otwierania i zamykania drzwi za pomocą przenośnego nadajnika radiowego, czytnika linii papilarnych, klawiatury kodowej, zewnętrznego przycisku lub na odległość – smartfonem.
Bez względu na to, czy przygotowujemy się do montażu okien w domu rodzinnym czy w dużym biurowcu, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie rodzaje okuć wykorzystuje producent okien. Okucia to podstawowe antywłamaniowe zabezpieczenie okna, ale też element zapewniający odpowiednią wentylację pomieszczeń – dlatego warto wiedzieć, jakie rozwiązanie będzie dla nas odpowiednie.