Okucia okienne. Okucia do okien zabezpieczających przed powodzią

2010-06-25 10:48
Okno przeciwpowodziowe
Autor: Roto Okno przeciwpowodziowe: gęsto umieszczone punkty ryglowania – zaczepy antywyważeniowe oraz rolki ryglujące z regulacją wysokości

Okucia okienne Roto opracowano między innymi w celu skutecznej ochrony przed zalewaniem budynków, na przykład w czasie wysokiego stanu wód. Dzięki specjalnym okuciam okiennym, okna są wyjątkowo szczelne.

Okucia okienne

Okucia okienne Roto „NT” do okien rozwierno-uchylnych wyróżnia mały odstęp pomiędzy punktami ryglowania, uzyskany dzięki specjalnym zamknięciom środkowym. Wzmacnia ono stabilność i szczelność okna przeciwpowodziowego zgodnie z wytyczną ift FE 07/1. Zgodnie z powyższą wytyczną ift badane okna i drzwi muszą stawić opór poziomowi wody 0,5 m przy przeciekaniu wody w maksymalnej ilości 240 litrów w ciągu 24 godzin. Poziom wody, do którego nie występuje przeciekanie wody do wewnątrz, określa szczelność na wodę, która potwierdzana jest odrębnie.

Charakterystyka okien przeciwpowodziowych

Są to okna o stosunkowo niewielkich rozmiarach, stosowanych np. w piwnicach, garażach - w niskich partiach budynków, najbardziej narażonych na zalanie. Okna jako całość muszą być szczelne, bez otworów odpływowych wody, z bardzo dobrze położonymi uszczelkami oraz muszą posiadać badania potwierdzające ich odporność na przenikanie wody, np. w Niemczech na zgodność z wytyczną ift FE 07/1.
Okucia okienne mogą być stosowane do okien drewnianychokien PVC. Wymiary skrzydła:
- szerokość na wrębie: 290–800 mm
- wysokość na wrębie: 423–800 mm 

Zobacz: Rozstaw wkrętów, położenie zaczepów

Okno przeciwpowodziowe
Autor: ift Rosenheim Badanie okna przeciwpowodziowego na zgodność z normą ift FE-07/1

Dla przykładu stosowanie takich okien w Niemczech przynosi wymierne korzyści. Niemiecki sektor ubezpieczeń dzieli tereny narażone na powodzie na cztery klasy zagrożenia. Zniżki składek obliczane są w zależności od ryzyka i udoskonaleń budowlanych: budynki wyposażone w elementy odporne na zalanie zgodnie z wytyczną ift FE-07/1 „Okna i drzwi przeciwpowodziowe – wymogi, badanie, klasyfikacja“, zaliczane są do grupy niskiego ryzyka szkód.

Rozwiązanie to, zostało zaprezentowane na tegorocznych targach fensterbau/frontale w Norymberdze, zaledwie parę miesięcy przed powodzią w Polsce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej