Okucia okienne. Okucia do okien zabezpieczających przed powodzią

2010-06-25 10:48
Okno przeciwpowodziowe
Autor: Roto Okno przeciwpowodziowe: gęsto umieszczone punkty ryglowania – zaczepy antywyważeniowe oraz rolki ryglujące z regulacją wysokości

Okucia okienne Roto opracowano między innymi w celu skutecznej ochrony przed zalewaniem budynków, na przykład w czasie wysokiego stanu wód. Dzięki specjalnym okuciam okiennym, okna są wyjątkowo szczelne.

Okucia okienne

Okucia okienne Roto „NT” do okien rozwierno-uchylnych wyróżnia mały odstęp pomiędzy punktami ryglowania, uzyskany dzięki specjalnym zamknięciom środkowym. Wzmacnia ono stabilność i szczelność okna przeciwpowodziowego zgodnie z wytyczną ift FE 07/1. Zgodnie z powyższą wytyczną ift badane okna i drzwi muszą stawić opór poziomowi wody 0,5 m przy przeciekaniu wody w maksymalnej ilości 240 litrów w ciągu 24 godzin. Poziom wody, do którego nie występuje przeciekanie wody do wewnątrz, określa szczelność na wodę, która potwierdzana jest odrębnie.

Charakterystyka okien przeciwpowodziowych

Są to okna o stosunkowo niewielkich rozmiarach, stosowanych np. w piwnicach, garażach - w niskich partiach budynków, najbardziej narażonych na zalanie. Okna jako całość muszą być szczelne, bez otworów odpływowych wody, z bardzo dobrze położonymi uszczelkami oraz muszą posiadać badania potwierdzające ich odporność na przenikanie wody, np. w Niemczech na zgodność z wytyczną ift FE 07/1.
Okucia okienne mogą być stosowane do okien drewnianychokien PVC. Wymiary skrzydła:
- szerokość na wrębie: 290–800 mm
- wysokość na wrębie: 423–800 mm 

Zobacz: Rozstaw wkrętów, położenie zaczepów

Okno przeciwpowodziowe
Autor: ift Rosenheim Badanie okna przeciwpowodziowego na zgodność z normą ift FE-07/1

Dla przykładu stosowanie takich okien w Niemczech przynosi wymierne korzyści. Niemiecki sektor ubezpieczeń dzieli tereny narażone na powodzie na cztery klasy zagrożenia. Zniżki składek obliczane są w zależności od ryzyka i udoskonaleń budowlanych: budynki wyposażone w elementy odporne na zalanie zgodnie z wytyczną ift FE-07/1 „Okna i drzwi przeciwpowodziowe – wymogi, badanie, klasyfikacja“, zaliczane są do grupy niskiego ryzyka szkód.

Rozwiązanie to, zostało zaprezentowane na tegorocznych targach fensterbau/frontale w Norymberdze, zaledwie parę miesięcy przed powodzią w Polsce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej