Klamki do okien chroniące przed włamaniem

2009-08-04 12:48
Zabezpieczą przed włamaniem
Autor: OknoPlus Zaczep Autopilot Comfort

Jak wynika z badań, większość włamań następuje przez wyważenie skrzydła okiennego, dlatego wybierając okna do domu, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na to, aby spełniały nasze wymagania estetyczne, ale również zapewniały bezpieczeństwo i były wyposażone w odpowiednie okucia okienne, np. specjalne klamki do okien.

Klamki okienne podwyższające bezpieczeństwo przed włamaniem, to klamki do okien z kluczykiem, przyciskiem oraz nowość - inteligentne klamki okienne SECUSTIK, dostępne w ofercie firmy OknoPlus.

Zastosowano w nich mechanizm blokujący obrót klamki, który zabezpiecza okno przed próbami włamania przez przesunięcie elementów ryglujących okucia z zewnątrz (są to tzw. włamania inteligentne). Obrotowi klamki SECUSTIK towarzyszy ponadto charakterystyczny odgłos, którego zadaniem jest ostrzeganie domowników w chwili, gdy ktoś niepowołany próbuje otworzyć okno.

Co jeszcze można zrobić, by zminimalizować ryzyko włamania przez okno?

Przede wszystkim należy wybierać okna z zabezpieczeniami w postaci specjalistycznych okuć i wyposażone w szyby o odpowiedniej klasie bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o okucia, wysoki poziom zabezpieczenia przed włamaniem można osiągnąć przez zastosowanie zaczepów oraz rolek ryglujących w kształcie grzybków. To od ich liczby zależy poziom zabezpieczenia przeciwwyważeniowego. Istotne jest również, aby zaczepy ramowe były przykręcone do stali wzmacniającej ramę. W oknach w pełnej wersji antywłamaniowej SECURIT grzybki rozmieszczone są co 50 cm.

Zabezpieczą przed włamaniem
Autor: OknoPlus Rolka ryglująca, tzw. grzybek

Dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe

Może stanowić je okucie Autopilot COMFORT firmy Winkhaus.

Okucia okienne, poza tradycyjnym rozwarciem i uchyłem, mają dodatkową funkcję odstawienia skrzydła od ramy o 6 mm na całym obwodzie. Okno w tej pozycji pozostaje zaryglowane spełniając standard bezpieczeństwa z DIN V ENV 1627-1630 w klasie odporności WK1.

Odstawienie skrzydła nie jest widoczne od zewnątrz. Pozycja klamki okiennej również nie zdradza, że okno jest rozszczelnione. Dzięki temu uzyskuje się bezpieczny wariant przewietrzania pomieszczeń nawet podczas nieobecności użytkowników.

- Pełny komfort zabezpieczenia przed włamaniem zapewnia dobór szyby o odpowiedniej klasie bezpieczeństwa od P2 do P4 - mówi Izabela Tryba, Dyrektor Handlowy firmy OknoPlus.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej