Zawór RTL w instalacji grzewczej. Jak działa zawór RTL? Kiedy stosować zawór RTL, a kiedy mieszający?

2019-08-07 13:31
ogrzewanie podłogowe
Autor: Getty Images Zawór RTL ogranicza temperaturę wody na powrocie z grzejnika lub dla pętli ogrzewania podłogowego

Instalację z tzw. zaworem RTL, czyli ogranicznikiem temperatury powrotu, uznaje się za najprostszy układ hydrauliczny ogrzewania podłogowego. Czynnik grzewczy zasila bezpośrednio pętlę podłogówki. Jaka jest zasada działania zaworu RTL? Kiedy sprawdza się zawór RTL?

Zawór RTL - zasada działania

Zawór RTL stosuje się do ograniczenia temperatury na powrocie z grzejnika lub do regulacji temperatury dla pętli ogrzewania podłogowego wodnego i w kombinowanych systemach ogrzewczych, łączących ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe. W obiegu grzewczym nie stosuje się układu mieszającego, a właśnie zawór RTL.

Zawór RTL ogranicza przepływ wody po to, aby ogrzewana podłoga nadmiernie się nie nagrzała. Jeżeli czynnik grzewczy jest zbyt gorący, to zawór RTL, montowany na przewodzie powrotnym, ogranicza odpływ do momentu uzyskania przez pętlę odpowiedniej temperatury.

Temperatura wody przenoszona jest z korpusu zaworu na czujnik. Jeśli nastawiona na głowicy wartość temperatury jest niższa od temperatury wody, regulator samoczynnie zamyka się, jeśli wyższa regulator się otwiera.

zawór RTL
Autor: Termoplus marka: ESCO Zestaw do regulacji temperatury powrotu RTL-1 jest regulatorem który utrzymuje zadaną temperaturę wody w instalacji ogrzewania podłogowego. Zestaw stosuję się do utrzymywania temperatury podłogi w mieszanych systemach grzewczych (ogrzewanie podłogowe/grzejnikowe). Zestaw RTL-1 składa się z: głowicy RTL oraz zaworu RTL z wkładką UBG o zwiększonym przepływie
Ważne

Pamiętać należy, że instalację ogrzewania podłogowego z zaworem RTL można zastosować jedynie w jednym, góra dwóch pomieszczeniach (do 20 m²). Przy większych powierzchniach podłoga może mieć nierównomierną temperaturę.

Takie rozwiązanie pozwala również tylko na sterowanie miejscowe poprzez zmianę nastaw zaworu RTL. Nie są uwzględniane przy tym chwilowe zmiany temperatury w pomieszczeniu. Utrzymywana jest względnie stała temperatura podłogi zadana za pomocą zaworu.

Zalety zaworu RTL

Główną zaletą układu grzewczego z zaworem RTL jest mniejszy koszt wykonania instalacji w porównaniu z układem pompowo-mieszającym.

Wady stosowania zaworu RTL

Największą wadą instalacji z zaworem RTL jest brak kontroli nad temperaturą czynnika wpływającego do pętli ogrzewania podłogowego. Może to doprowadzić do uszkodzenia rur instalacji lub posadzki i warstw wykończeniowych podłogi. Dodatkowo, zastosowanie zaworu RTL może powodować odczucie dyskomfortu temperaturowego ze względu na chwilowe, miejscowe przegrzania powierzchni podłogi.

Kiedy zawór RTL, a kiedy zawór mieszający?

Zawór RTL to dobre rozwiązanie w przypadku prostej instalacji,  jednego obiegu grzewczego, najlepiej na małej powierzchni, np. w łazience. Zastosowanie zaworu RTL przy większej powierzchni nie sprawdzi się - temperatura podłogi nie będzie równomierna. W każdym innym przypadku poleca się zastosować zawór mieszający i zestaw pompowy.

kasetowy zawór RTL
Autor: Termoplus marka: ESCO Kasetowy zestaw podłogowy RTL-box5 montowany w estetycznej zamykanej obudowie, składa się z głowicy RTL, zaworu termostatycznego z wkładką UBG o zwiększonym przepływie, odpowietrznika i zaworu M30x1,5. Zestaw montowany jest na powrocie pętli ogrzewania podłogowego. Zakres regulacji głowicy zapewnia właściwą temperaturę czynnika grzewczego podczas przepływu przez pętlę ogrzewania podłogowego. Dodatkowy zawór pozwala również sterować temperaturą w pomieszczeniu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej